#1

Blog

- Technikai panaszkodó... 27.10.2010. 13:33
- Harka | 2.868 Hozzászólás

A blogolással kapcsolatos kérdések, problémák, ötletek megbeszélése.


Javítva: 27.10.2010. 13:35 | Fel!

#2

RE: Blog

- Technikai panaszkodó... 29.07.2011. 14:53
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Az van, hogy a Blog szövegébe sajnos csak külső helyre feltöltött képeket lehet beszúrni: Botanikai Fórum Blog

A német http://www.bilder-hochladen.net/-re kell feltölteni a képeket, majd a "Bildadresse" linket kell beszúrni a "Kép beszúrása" ikon megnyomása után a blog szövegébe... és úgy remekül működik!


Javítva: 12.04.2013. 12:04 | Fel!

#3

RE: Blog

- Technikai panaszkodó... 06.08.2011. 22:23
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Elkészült egy amolyan kedvcsináló "tesztbejegyzés" a blogon... remélem mindenki kedvet kap tőle a blogoláshoz (BÁRMILYEN NÖVÉNY JÖHET!) és sikerül összehozni egy közös Fórum-Blogot, legalább heti 2-3 bejegyzéssel...

(A képeket a TinyPic legkisebb méretére (640 x 480) átméretezve és egy külső tárhelyre feltöltve (ld. előző hsz.) és onnan belinkelve lehet beszúrni.)


Javítva: 06.08.2011. 22:31 | Fel!

#4

RE: Blog

- Technikai panaszkodó... 11.08.2011. 21:32
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Szerintem jó lesz, ha beindul. Amint lesz egy kis időm, próbálkozom valamivel. Mostanában kevesebb időm van, inkább esős őszi és hideg téli estéket tudnék elképzelni ilyesmivel... Valami irányvonalat nem kellene felállítani (téma, képek, méret, akármi), vagy aki amit és ahogy gondol? Mondjuk egy bejegyzés egy adott növényhez kapcsolódjon?

Fel!

#5

RE: Blog

- Technikai panaszkodó... 11.08.2011. 22:48
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Hát egyelőre szerintem maradjunk abban, hogy 2 formai követelmény van a blognál:

1. a képméret az TinyPic kicsi (640 x 480)
2. egy bejegyzéshez min. 1, max. 3 kép mehet


Hm, hát én úgy terveztem, hogy mindig valamilyen növényfajról (ill. kertiek esetében akár fajtáról is lehet...) lenne egy-egy bejegyzés, de tulajdonképpen nem ragaszkodom ehhez a változathoz... úh. ha valaki esetleg éppen pl. a repítőszőrökről szeretne egy átfogó összeállítást írni, mert ahhoz van kedve, tőlem az is jöhet...


Javítva: 11.08.2011. 22:52 | Fel!

#6

RE: Blog

- Technikai panaszkodó... 09.09.2011. 21:05
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Hm, hát látom ez a blog-dolog ez nem nagyon jött be a senkinek... kár...

Fel!

#7

RE: Blog

- Technikai panaszkodó... 11.09.2011. 21:06
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Szerintem jó dolog, bár az kevés, ha csak szerintem. Nagyon el vagyok havazva, költözködöm, új város, új munkahely, ilyenek. De nem felejtettem el, amit ígértem! Csak még kellenének mások is, néhányan.

Fel!

#8

RE: Blog

- Technikai panaszkodó... 12.09.2011. 11:13
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

Ha a blogban is fajleírások lesznek, és a fórumon is rengeteg hely elő van már készítve hasonlóan leírásoknak, az nem redundáns egy kicsit?

Fel!

#9

RE: Blog

- Technikai panaszkodó... 12.09.2011. 14:04
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Nem, mert nem csak fajleírásokat lehet írni, hiszen egyelőre csak a lentebbi 2 formai követelmény van a bloggal kapcsolatban...

Tehát nem csak hazai fajokról lehet írni, hanem bármilyen növényről... ill. nem csak fajleírást lehet írni, hanem tulajdonképpen bármi jöhet, csak azért legyen némi köze a botanikához! A múltkor említettem, hogy felőlem a repítőszőr-típusokról is írhat valaki egy izgalmas összeállítást, ha épp ahhoz van kedve, vagy a helyi főutca gyomvegetációjáról, stb.

Valószínűleg akkor lenne működőképes ez a dolog, ha mindenki írna bele havonta 1-2 bejegyzést arról, amiről akar... és akkor eléggé színes lenne, hiszen valaki fajleírást adna egy-egy érdekesebb növényről, megint más valami morfológiai furcsaságról, vagy gyógyászati felhasználásról írna, valaki pedig egy-egy kedvenc nemzetségéről, vagy ilyesmiről...


Javítva: 12.09.2011. 14:06 | Fel!

#10

RE: Blog

- Technikai panaszkodó... 12.09.2011. 17:00
- barkócza | 2.015 Hozzászólás

Két dolog lehetne tulajdonképpen a blogos műfaj, elsősorban a túraleírás - csak sajnos a képek száma ilyenkor korlátozott -, a másik pedig egy-egy szakmai kérdés leírása, ill. vita indítása az adott kérdésben. A többi az nem igazán blog műfaj.


Javítva: 12.09.2011. 17:01 | Fel!

#11

RE: Blog

- Technikai panaszkodó... 12.09.2011. 17:17
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

Egyetértek! Szerintem is jobb lenne a blogba küldeni az olyan témákat, mint a túrabeszámolók, adott hónapban látványos növények és bizonyos aktuális híreket. Ezekhez azonban sok fotó kell... A fórum mint műfaj a gyors és gördülékeny információcserére hivatott, ezért valójában a növényfelismerés, a túraszervezés, általános tájékozódás ("kollektív tudakozó") való bele. A fotótár és a leírások pedig inkább már egy statikus honlapra valók, akár egy Wiki-oldalra. Persze, ez így eddig jól működik szerintem, szóval nem látom szükségét a változtatásnak.

Fel!

#12

RE: Blog

- Technikai panaszkodó... 12.09.2011. 17:19
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Szerintem egy-egy nálunk nem honos növény bemutatására nagyon jó lenne a blog, hiszen a külhoni növények máshol nemigen szerepelnek. Hacsak LP nem akar egy galériát "A Föld Növényei" címmel, teljes fajlistával.

Fel!

#13

RE: Blog

- Technikai panaszkodó... 12.09.2011. 19:30
- mespilus | 485 Hozzászólás

Nem tudom, nekem jobban tetszene, az ahogyan Pereszke elkezdte. A túrabeszámolóknak van külön topik. Sokkal izgalmasabb ha egy növényről valami olyat tudsz olvasni ami nincs benne a határozóban. Csak persze időigényes egy cikket megírni, többek között ezért nem vettem még a fáradtságot én sem. De már nagyban gondolkoztam mi lehetne a téma...
Szóval sztem az lenne a jó, ha ilyen formában működne tovább a blog. Az más kérdés hogy erre van-e kapacitás... egyenlőre kevesen vagyunk napi szintű fórumlátogatók

Fel!

#14

RE: Blog

- Technikai panaszkodó... 12.09.2011. 22:14
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Hát ööö... nem egészen értem a problémakört... a túrabeszámolósdi szerintem nem rossz a jelenlegi formájában, úh. én azt inkább megtartanám így... Már csak azért is, mert természetesen a blogban is van lehetőség akárhány kép beszúrására és akármennyi szöveg írására, csak azért gondoltam ezt a 3 kép limitet, mivel lehet kicsit idegesítő lenne ha kilométereken keresztül kellene legörgetni egy-egy bejegyzést, nem?

Az én értelmezésemben a Blog egy olyan műfaj, ami hosszabb-rövidebb, lehetőleg érdekes szösszenetekből áll(na)... szerintem ebbe belefér egy-egy fajleírás, vagy bármilyen olyan téma, amit egy-egy növényhez, nemzetséghez, stb. kapcsolni lehet... és természetesen végtelen számú és hosszúságú vitaindító kommenteket is lehet hozzájuk kapcsolni.

A példaként már sokat emlegetett Botany Photo of the Day-ben is többnyire egy-egy érdekes faj szerepel a világ valamely részéről, de amellett, hogy ez a blog fő profilja, sokszor felbukkanak helyekről, botanikus kertekről, esetleg híres botanikusokról szóló bejegyzések is! Sőt, vannak néha tematikus sorozatok is, pl. egy héten keresztül minden nap bemutatnak egy kanadai gyógynövényt, stb. szerintem azok is tök jók! De pl. egy borostyántól is simán el lehetne jutni pl. a kapaszkodó gyökerek morfológiájáig is és máris lenne egy izgi bejegyzés, stb.

A híreknek, szakmai vitáknak szerintem van hely máshol a fórumon, azok nem a blog műfajba valók... abba csak "belerondítanának"... A Blog tehát - az én értelmezésemben - egy amolyan folyamatosan bővülő "botanikai képeskönyv" lennne tele botanikával kapcsolatos érdekességekkel, információkkal.


Javítva: 12.09.2011. 22:37 | Fel!

#15

RE: Blog

- Technikai panaszkodó... 12.09.2011. 22:19
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Ja és a lentebbi romantikus elképzeléseim mellett azért van gyakorlati oka is a blog "erőltetésének": valamiért a keresők minden egyes itteni blog-bejegyzést azonnal kiadnak találatnak, tehát nem kevés reklámértéke lenne...

(P.S.: A Hónap növényeit még esetleg valóban el tudnám képzelni a blogban is, csak akkor kicsit macerásabb lesz leszednem a képeket, ha kellenek az új dizájnhoz... (bár sajnos mostanában amúgy sem volt időm követni a hónapokat... de azért majd lassan keresek már valami őszit...)

(P.S. 2: Brentinek üzenem, hogy természetesen már van egy tervezett Föld növényei galériánk is Külhoni növények néven... De ez még biztos nem lesz készen mostanában... az idei évre tervezett cél a 4 már megnyitott galéria rendberakása és feltöltése. )


Javítva: 12.09.2011. 22:48 | Fel!

#16

RE: Blog

- Technikai panaszkodó... 13.09.2011. 09:53
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

Tényleg nem azért akadékoskodom, hogy destruktív legyek, mert szerintem is jól működik így a fórum. A blog szó a "weblog" vagyis internetes napló kifejezésből ered, ami már tartalmazza azt, hogy ennek fontos köze van az időbeliséghez. Nem véletlen, hogy a blogokban a bejegyzések rendszerint időrendben találhatók. Szerintem a túrabeszámoló és a hónap növényei (mindkettő időhöz is kötött, aktuális információt tartalmaz, terjedelmében hosszabb közlemény, amihez képest sok válasz nem várható rá) tipikusan blogos műfaj. Természetesen írhatunk a blogunkba bármit, akár időhöz nem kötött dolgokat (pl. fajleírások), de azért érdemes tudni, hogy ezzel a blog egyik fő funkcióját (az időbeliséget) nem használjuk ki. De, újra csak ismétlem, ennek ellenére működőképes lehet, hiszen egy tudományos folyóirat számai is időrendben jelennek meg, de tematikájuknak rendszerint semmi köze nincs a periodicitáshoz.

A képek tömege szerintem nem olyan nagy gond. Helytakarékosan és kis méretben kell berakni a képeket úgy, hogy nagyban megnyithatók legyenek, akár a fórumban.

A kereshetőség valóban fontos szempont.

A megelőző hónap növényeit szerintem nem muszáj átpakolni, egyszerűen X dátumtól kezdve a blogba írjuk őket.


Javítva: 13.09.2011. 09:55 | Fel!

#17

RE: Blog

- Technikai panaszkodó... 13.09.2011. 10:16
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Hát az időbeliséget én egy botanikai fotoblognál nem érzem annyira fontosnak, vagyis nem úgy fontos, ahogy egy "magánnapló" esetében, ahova le lehet írni, hogy pl. "ma megismertem Sanyit, meg lefogytam 2 kilót"... hiszen itt maximum a Hónap növényeinek van időbeli vonatkozása... (ahogy pl. Kloroform kolléga remek blogjában! ) Az időbeliségnek itt inkább olyan vontakozása van, mint pl. a Minden napra egy mese című könyv esetében... tehát, hogy heti rendszerességgel szülessen néhány érdekes cikk, amit el lehet olvasni a reggeli kávé mellett...

A blogba képeket csak eredeti méretben (TinyPic kicsi) lehet/érdemes beszúrni, mert nem lehet őket nagyban megnyitni... (max. arra az oldalra átirányítva, ahova fel lett töltve., de úgy meg elég bénán néznek ki... )


Javítva: 16.11.2016. 15:43 | Fel!

#18

RE: Blog

- Technikai panaszkodó... 13.09.2011. 10:19
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Azért továbbra is várjuk mindenkitől a - blogos elképzeléseinek megfelelő, kísérleti - blog-bejegyzéseket!

Fel!


Látogatók
0 Fórumtag és 103 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17317 topik és 72373 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).