#1

Tétényi- fennsík

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 23.10.2010. 12:06
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

A Tétényi-fennsíkon elég gyakran megfordulok, mivel a közelében lakom... remek hely! Érdekesen ötvözi a szuperjó természeti értékeket az elkeserítő emberi behatásokkal... Legutóbb nem jártam be az egészet csupán a Szoborparktól induló tanösvény egy részét, a törökbálinti rész egy kis darabját ill. a diósdi részt, úh. ezekről vannak a képek.

(P.S.: A Tétényi-fennsík egy része 1999 óta természetvédelmi terület, de szerencsére a védettség a Natura2000 révén jelentősen kibővült, így még a Diósdra átnyúló kis részek is védetté váltak.)


Javítva: 24.10.2010. 19:17 | Fel!

#2

RE: Tétényi- fennsík

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 24.10.2010. 19:20
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Pár őszi hangulatkép a fennsíkról:

Csatolt képek:

Javítva: 24.10.2010. 19:40 | Fel!

#3

RE: Tétényi- fennsík

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 24.10.2010. 19:27
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Még pár kép, amin egyrészt látszik a szorgos cserjeirtók szukcesszió elleni küzdelmének eredménye, másrészt sajnos a háttérben itt-ott látszik a - tétényi és a törökbálinti oldalról egyaránt szörnyű ronda - lőtér... és végül egy kép a fennsík diósdi kis csücskéről, amit csúnyán elvágott az M0 autópálya a terület többi részétől.

Csatolt képek:

Javítva: 06.05.2013. 15:10 | Fel!

#4

RE: Tétényi- fennsík

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 24.10.2010. 19:37
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Itt a tanösvény letölthető tájékoztató füzete is, ha valakit érdekel:

http://www.zoldjovo.hu/documents/fennsik_tanosveny.pdf

Fel!

#5

RE: Tétényi- fennsík

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 02.01.2011. 23:04
- Zázrivá | 39 Hozzászólás

Érdekes akciót szervez a Tétényi fennsíkra az MME.
A tervek szerint megszállják a fennsíkot - a volt sertéshizlaldánál.
Hoznak hálót, így lehet majd madarakat is nézni kézből, valamint úgy hallottam, hogy helyben bográcsban ételt is készítenek.
A cserjék ritkításában is segítenek.
Az akció nyilvános

Csatolt képek:
Fel!

#6

RE: Tétényi- fennsík

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 25.04.2011. 20:16
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Az eső ellenére ma is körülnéztem kicsit a fennsíkon és már nagyon szépen virágzik minden! Megpróbálkoztam a sások fotózásával is, de sajnos nem nagyon sikerültek a képek, úh. ha valaki esetleg jár arra mostanában akkor mindenképp fotózza le a sásokat, mert kellenének a Galériába! Ill. azokat IS fotózza le... mert még nagyon sok remek növény van, és kezdenek már a sömörösök is ébredezni...

(Meg ilyen nagyon jópofa állatkák is vannak, csak azokat sajnos én nem tudom mik... )

Csatolt képek:

Javítva: 25.04.2011. 22:13 | Fel!

#7

RE: Tétényi- fennsík

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 01.05.2011. 20:13
- Zázrivá | 39 Hozzászólás

Ma délután kimentem egy kicsit ázni a fennsíkra.
Az egyik helyen legalább 20 tő részben bimbós részben már virágos tarka kosbort láttam. Lesz köztük egészen fehér is, tavaly is volt egy teljesen fehér. Kár, hogy azt a helyet beépítésre szánták évekkel ezelőtt. Jól letarolták, az indexen volt már többször róla szó: http://forum.index.hu/Article/viewArticl...79503&t=9110956 Az elmúlt évek viszonylagos nyugalma jót tett a területnek. A henye boroszlánt sem sikerült nyom nélkül kiirtani. Ismét virágzik.
Kicsit odébb (XI.ker), de szintén beépítésre szánt területen már nyílnak az agárkosborok. Sőt találtam már elvirágzottat is.
Képek később.

Fel!

#8

RE: Tétényi- fennsík

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 02.05.2011. 17:22
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Hű! És mi újság a poloskaszagúakkal? Én nem láttam...

Fel!

#9

RE: Tétényi- fennsík

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 08.05.2011. 16:26
- Zázrivá | 39 Hozzászólás

Pénteken jártam ott. Még semmi, de úgy emlékszem, hogy a sömörösök után szokott kijönni.
A tarka kosborból meg legalább 40 tő van. Fotózni nem igazán érdemes oda menni, máshol szebbek, de a fehér tényleg előjött.

Fel!

#10

RE: Tétényi- fennsík

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 11.05.2011. 23:13
- Vale (gelöscht)
avatar

Üdv mindenkinek!
Jómagam is szoktam járni a fennsíkon meg most szakdolgozatomban is foglalkozok vele. A minap a Kakukk-hegyen (komposztáló mellett) fotóztam pár bíboros kosbort.. Ha esetleg tudtok olyan problémákat mondani, amiket a bejárások kapcsán fedeztetek fel, mondjátok (ami valami tervezéssel, kezeléssel, beavatkozással, élőhely rekonstrukcióval stb.) megoldható vagy bármilyen különleges dolgot! (pl. olyan védett növény ami nincs benne a természet védelmi terület fajlistájába stb.-ha kell leírom szívesen)
köszi!
majd dobok fel fotókat én is:)

Fel!

#11

RE: Tétényi- fennsík

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 14.05.2011. 15:25
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Üdv!

Hm, és mi a doga témája tulajdonképpen?


Javítva: 14.05.2011. 15:25 | Fel!

#12

RE: Tétényi- fennsík

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 15.05.2011. 21:24
- Vale (gelöscht)
avatar

Budatétény egyedi természeti tájértékei.. v. vmi hasonló :D szóval az egész fennsík, háros-sziget+duna part és a két terület közötti lakóövezet értékei meg még egy kis zöldfelületi elemzés ilyesmi.
konfliktusokat is kell keresni és tenni javaslatokat a megoldásukra. szóval ha tudtok valamiről, szívesen fogadom, akár privátba is jöhet.

Fel!

#13

RE: Tétényi- fennsík

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 15.05.2011. 21:38
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Szia!

Én csak annyit tudok a területről, hogy valahol a főváros közelében lehet..., de szerintem ha természet/környezetvédelmi konfliktusokat szeretnél feltárni, megismerni, akkor érdemes az illetékes természetvédelmi őrt megkeresni. Ő biztos tud mondani jó pár konfliktust. Illegális hulladéklerakók, falopás tüzelőnek, gyepégetés, védett növények kiásása, invazív növények térhódítása, és védett fajok eltűnése, szennyvíz kibocsátás, túllegeltetés avagy nem megoldott kaszálás, ha van még gyep, akkor azok feltörése, beépítése, a Dunában az illegális halászat, vadászat, na meg a Duna csatornává építése (habár az már gondolom megoldott...), a fény-, zaj- és vegyi szennyezésről nem is beszélve. Egy részük talán nem releváns az adott területen, de azért akad köztük biztos.

Üdv:
Tamás

Fel!

#14

RE: Tétényi- fennsík

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 16.05.2011. 10:24
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Hát izé... itt felénk kicsit máshogy mennek ám a dolgok: természetvédelmi őr az szerintem nincs... legelő állatok szintén nincsenek, helyettük többnyire a lelkes önkéntesek és a kevésbé lelkes tájépítész hallgatók szokták "lelegelészni" a cserjéket a területen... Attól tartok illegális vadászat sincs a környéken, mert nem nagyon van mire, én legalábbis még eddig csak egy-két bamba tapsifülessel találkoztam (velük is csak húsvét környékén...), meg a múltkor egy eltévedt őzzel... de mondjuk van egy paintball pályának használt rom, na ott mondjuk folyik illegális vadászat néha!

De legalább konfliktusok azok vannak... Zázrivá kolléga szerintem sokat tud majd mesélni róluk, ha errejár...


Javítva: 16.05.2011. 10:38 | Fel!

#15

RE: Tétényi- fennsík

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 16.05.2011. 10:33
- mobe | 1.181 Hozzászólás

No, és amint láttam, a kutyafuttatók is arra járnak...

Fel!

#16

RE: Tétényi- fennsík

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 16.05.2011. 10:36
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Ja igen! A terület ebállománya sajnos valóban jelentős... a trágyamennyiségből ítélve már-már gyérítésre is szorulna...

Fel!

#17

RE: Tétényi- fennsík

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 16.05.2011. 15:46
- mespilus | 485 Hozzászólás

Hát őrötök azért csak van, minden területnek van tv.-i őre! Max nem sűrűn jár arra

Fel!

#18

RE: Tétényi- fennsík

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 16.05.2011. 17:05
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Hm, hát nem tudom... én még nem láttam... vagy még az is lehet, hogy nagyon ravaszul tudja álcázni magát...

Fel!

#19

RE: Tétényi- fennsík

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 16.05.2011. 20:44
- Vale (gelöscht)
avatar

4-5 éve találkoztam egy természetőr bácsival a 70-es túloldalán futó úton, még kérdezte is, h mit csinálok, mivel a fenyők között mászkáltam. Itt a lőtér környékén én múltkor 3 rókával is találkoztam rövid időn belül, úgy hogy be is parálltam egy kicsit de menekültek hanyatt homlok szóval nem voltak veszettek. Ugyanitt találtam henye boroszlánt, amiből nagyon kevés van a fennsíkon.

Csatolt képek:
Fel!

#20

RE: Tétényi- fennsík

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 16.05.2011. 20:50
- Harka | 2.868 Hozzászólás

:) A kóbor kutyáktól, meg az emberektől több tartani valód lehet, mint a rókáktól.


Javítva: 16.05.2011. 20:54 | Fel!

#21

RE: Tétényi- fennsík

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 03.07.2011. 09:29
- Zázrivá | 39 Hozzászólás

A problémák forrása szerint
1. Emberi beavatkozások
1. a. Régebbi beavatkozások
1. b. Folyamatos beavatkozások
2. Maga a természet


1. Emberi beavatkozások

1. a. Régebbi beavatkozások
Régebbi beavatkozások: A terület nagy része katonai terület volt.
Egyrészt gyakorló területnek használták, aminek mára lényegében nincs visszamaradt káros hatása. Több helyen látszanak még a lövészárkok, melyek újabb élőhelyekké váltak.
Másrészt katonai kiszolgáló létesítmények voltak a területen (hizlalda, gumiraktár...) amik igen jelentős gondot okoznak ma is. Egyik gond az élőhely degradálása, beépítése, (ma az épületek pusztulása), a másik gond - elsősorban a hizlaldánál a visszamard nagy mennyiségű trágya. Ez ma rendszeresen begyullad és idén már többször is okozott tüzet (nagy terület égett le), valamint a területre nem jellemző gyomnövények kiirthatatlanul tenyésznek benne.
A terület egy részére korábban nagy mennyiségű törmeléket raktak le.

1. b. Folyamatos beavatkozások
Ezen a napi - számunkra nem tetsző - használatot értem.
Ezek:
- szemétbehordás - ez jellemzően csak a terület szélét érintik. Aki nem megy beljebb, az egy szemétdombnak képzeli az egészet.
- motorozás, autózás (offroad) - ezek hatására a gyep felszakad ....
- kutya futtatás - komolyabb gond csak a terület szélén van, mert ott halmozódik fel a "termék".
- kirándulás - ha az emlékeket csak fotó formájában viszik haza, akkor semmi gond, de sokan ásóval jönnek.
- lovaglás - egyik legnagyobb gond. A lovak patája felszakítja a gyepet. Folyamatosan jönnek, tehát sárban is és olyankor szélesítik az utakat. Hatásuk: a parlagfű nagyarányú betörése a területre, idegen fajok terjedése a trágyával, illetve a kosborok eltünése a lovasok által használt útvonalak környékéről.
- Beépítés. Ebben az esetben probléma két részre bontható: Azonnali (megsemmisült terület), későbbi - a beköltözők túlzott nyomása a területre.


2. Maga a természet
Itt az a kérdés, hogy mit szeretnénk látni a területen. Ha nem avatkozunk be, akkor beerdősül (pár száz év), de előtte átjárhatatlan galagonya bozótós lesz (a terület elég nagy része már ilyen). Ebben az esetben a ma jellemző gyep természetesen eltűnik.

röviden összefoglalva így látom

Fel!

#22

RE: Tétényi- fennsík

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 03.07.2011. 09:31
- Zázrivá | 39 Hozzászólás

Az első képet merre készítetted?

Fel!

#23

RE: Tétényi- fennsík

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 03.07.2011. 10:28
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Üdv Zazi!
Pont jókor kerültél elő, mert nem rég éppen a fennsík "másik felén" jártam (7-es út túloldala, nem a tanösvényes fele, megálltam a Bartók Béla út elején és lesétáltam a 7-essel párhuzamosan a Szabadkai útig) és találtam egy hatalmas "Rumex-mezőt"... mivel volt közte bőven Bunias orientalis is, ezért bemásztam közéjük magot szedni (Pannon Magbank Projekt) és puha talpú cipőben botladozva döbbenten vettem észre, hogy az egész területen a "talaj" gyakorlatilag inert hulladékból áll...

Nem tudod ott mi volt? Csak a szemetet hordták ki oda, vagy volt valami elbontott épület?

Csatolt képek:
Fel!

#24

RE: Tétényi- fennsík

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 09.07.2011. 20:27
- Zázrivá | 39 Hozzászólás

Egy darabig a golf pálya mellett mentél. A golf pálya alatt - itt mi sem természetesebb - egy hulladéklerakó van. Annak lehettek nyúlványai, illetve korábban sokkal jobban be lehetett menni autóval mint most és ezért találsz még sokfelé sokféle szemetet.
De azért van ott elég rendes gyep is, aminek a védetté nyilvánítása napirenden van. Természetesen van a védetté nyilvánításnak ellenérdekelt fele. Valaki jó érzékkel megvásárolta a területet, és építene rá cca 30 családi házat. Most még nincs átsorolva építési övezetbe, de küzdenek érte, és elég sok érve van ami elől az önkormi illetékesei nem tudnak akarni kitérni. De talán.
Itt valahol találtak állítólag araszoló lepkét.

Fel!

#25

RE: Tétényi- fennsík

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 09.07.2011. 23:53
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Araszoló lepkéből van egy pár féle. Melyik amekyik olyan izgalmas?

Fel!


Látogatók
1 Fórumtag és 88 Vendég online:
Kemény Dió

Fórum statisztikák
A fórumon 17317 topik és 72377 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).