#1

sárga (=Rugosomyces pseudoflammula)

- Milyen gomba? 26.11.2013. 22:23
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Hétvégén, Kaposvár mellett, fenyvesben találtam, halvány lövésem sincs, mi lehet.

Csatolt képek:
gomba 3.jpg

Javítva: 27.11.2013. 15:46 | Fel!

#2

RE: sárga

- Milyen gomba? 27.11.2013. 12:10
- disznófülgomba | 1.238 Hozzászólás

Vakargatom én is a fejem.,.....Kiindulási pont: ősszel, lucosban, sárga kalap, sárga lemezekkel, kis termet.... Talán a Calocybe chrysenteron sárga pereszke Ha pl. megízlelted volna és keserű lett volna, már biztosabbak lehetnénk benne. és a gomba nyártól őszig nő fenyőerdőben. Bár fiatalon szőrös a kalapja, de öregedve sima lesz, lecsupaszodik. Ezen a felvételen (mert elég távoli) csupasznak látszik. Másik ötetem de ez még halványabb sárga lemezzel lucosban, Callistosporium luteoolivaceum sárga lemezű fülőke is nő, bár elsősorban faanyagon nő, de lemehet a földre is. Megfordult a fejemben még, hogy a fagyálló csigagomba kifakult formája, vagy sárga változata. Feltettem i a gombázós topicra, hátha mondanak valami okosabbat. De még gondolkodom rajta én is.
Száraz vagy nyálkás volt a kalapja?


Javítva: 27.11.2013. 13:02 | Fel!

#3

RE: sárga

- Milyen gomba? 27.11.2013. 15:38
- disznófülgomba | 1.238 Hozzászólás

No, úgy néz ki van megoldás. Megkértem Heyderia szakit, nézze már meg, hátha tud segíteni.
Mondtam neki, hogy én a Calocybe chrysenteronra tippelek. Mondja az azért sötétebb, de akkor beugrott neki, hogy egy francia cikkben olvasott a Calocybe chrysenteron és a Rugosomyces pseudoflammula hasonlatosságáról és különbségéről.
Néztük a netes Rugosomyces pseudoflammula képeket és úgy döntöttünk, hogy a gombád lehet az.
Minek utána Magyarországról nincs még adata ennek a gombának, boldog lenne, ha tudnál belőle anyagot adni neki. Lehetséges?


Javítva: 27.11.2013. 16:21 | Fel!

#4

RE: sárga

- Milyen gomba? 27.11.2013. 16:01
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Először is, köszönöm a segítséget!

Másodszor pedig, hát, khmmm.... Van egy jó hírem és egy rossz.

A rossz az, hogy ez a két darab volt belőle, és mivel nem gondoltam, hogy valami ritkaság, leszedtem tanulmányozni. Miután pedig kudarcot vallottam vele, nincs mit szépíteni, kidobtam.
A jó hír viszont, hogy jól behatárolható és könnyen elérhető helyen volt, akár most hétvégén is gond nélkül ki tudok menni körülnézni, van-e még. Ha nincs, akkor pedig ránézek jövőre is.

Fel!

#5

RE: sárga

- Milyen gomba? 27.11.2013. 16:20
- disznófülgomba | 1.238 Hozzászólás

Esetleg a szemetet, még ha nem vitted volna le... A kukázás teljesen normális dolog gombakeresés ürügyén
A tudomány nevében előre is köszi az elhatározást újaíbb gomba felleléséhez.

Fel!

#6

RE: sárga

- Milyen gomba? 27.11.2013. 16:28
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

A tudomány szent dolog, a hétvégére felszerelkezek egy Rugosomyces pseudoflammula kereső expedícióra.

(De sajnos most nem Kaposváron vagyok, anyósom pedig biztosan levitte már a szemetet vasárnap óta...)

Fel!

#7

RE: sárga

- Milyen gomba? 01.12.2013. 18:49
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Sajnos a hétvégén alapos keresés ellenére sem találtam meg a gombát. Úgy tűnik, kiirtottam a faj hazai állományát.

Remélem, jövőre azért előkerül...

Fel!

#8

RE: sárga

- Milyen gomba? 02.12.2013. 16:32
- disznófülgomba | 1.238 Hozzászólás

Jó ez a hangulatjel!
A földalatti hálózat és a spórák azért megmaradtak ,várják, hogy jövőre hírt adjál róluk .

Fel!

#9

RE: sárga

- Milyen gomba? 02.12.2013. 16:49
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

OK!

Fel!


Látogatók
0 Fórumtag és 70 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17317 topik és 72373 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).