#1

Még most is virul a réten ..II (=Linaria vulgaris)

- Milyen hazai növény? 07.10.2013. 08:20
- variedit | 240 Hozzászólás

A képek lehetnének élesebbek is .. de ennek ellenére, szeretnék segítséget kérni a növény meghatározásához !
Köszönöm szépen !

Csatolt képek:

Javítva: 07.10.2013. 20:50 | Fel!

#2

RE: Még most is virul a réten ..II . / Velencei- hg.

- Milyen hazai növény? 07.10.2013. 18:38
- Lila Pereszke | 18.240 Hozzászólás

Linaria, kicsit fura, de szerintem sima L. vulgaris.

Fel!

#3

RE: Még most is virul a réten ..II . / Velencei- hg.

- Milyen hazai növény? 08.10.2013. 14:18
- variedit | 240 Hozzászólás

Szeretném megtudni, hogy miért fura .. és ha szükséges, akkor szívesen készítek élesebb felvételeket a növényről !
Emellett , azt olvastam a tátogató virágúak rendjéről, ( Scrophulariales) , hogy virágaik a renden belül, egyre zigomorfabakká válnak .

http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tk...an/ch22s58.html
Növénytan
A tátogató-virágúak rendje - Scrophulariales

Leveleik szórt vagy kétsoros elrendeződésűek. Virágaik a renden belül egyre zigomorfabbakká[1471] válnak . Virágtakaró-leveleik száma körönként rendszerint 5 vagy 4. A porzólevelek száma 5, 4 vagy 2. Termésük többnyire sokmagvú tok. Gyakran tartalmaznak glikozidokat.
Közönséges gyújtoványfű (Linaria vulgaris, Scrophulariaceae) sarkantyús pártájú virágokkal (Turcsányi Gábor felvétele)

Az is érdekes volt a számomra, hogy ettől a növénytől pár méterre, találtam több , erre a növényre nagyon hasonlító, mégis habitusukban és virágukban eltérő egyedet .Először azt gondoltam, hogy azok még fiatalabb egyedek, ezért térnek el habitusukban ennyire, de jobban megszemlélve , úgy látom, hogy a virágaik is eltérnek . Ezért valószínűsítem a mellékelt lehetőséget ..
Ha nagyon messze járok a megoldástól, vállalom a tévesztésemért járó ...ledorgálást ..
Mellékelem akkor a vizsgált egyed közelében talált, több, és teljesen azonos habitusú és virágzatú növény közül néhány fotóját, sajnos ezekkel a fotókkal sem vagyok elégedett, és ha szükséges, akkor mindegyik egyedről, újabb, élesebb képeket készítek..
(Az első fotó, az a beillesztett Növénytan jegyzethez tartozik, és Turcsány Gábor felvétele. )

Valószínűsítem, hogy egyszerűbb lehet a megoldás, és az először küldött egyed, egy elsődleges, ősibb csoportból származtatható ...

Csatolt képek:

Javítva: 09.10.2013. 07:28 | Fel!

#4

RE: Még most is virul a réten ..II . / Velencei- hg.

- Milyen hazai növény? 10.10.2013. 18:46
- Lila Pereszke | 18.240 Hozzászólás

Az volt benne a furcsa, hogy kicsit szélesnek tűntek a levelei... de azért még sima L. vulgaris mindegyik!



"Valószínűsítem, hogy egyszerűbb lehet a megoldás, és az először küldött egyed, egy elsődleges, ősibb csoportból származtatható ..."

Ezt nem értem... szerintem félreértetted a belinkelt szöveget, ami arról szól, hogy a Scrophulariales rend / Scrophulariaceae család ősibbnek tartott nemzetségeinél (pl. Verbascum) még majdnem aktinomorf szimmetriájúak a virágok, a fiatalabbnak tartott nemzetségeknél (pl. Linaria) meg már erősen zigormorf szimmetriájúak. Tehát itt a renden / családon belüli nemzetségek (pl. Verbascum, Linaria, stb.) különbözőségeiről van szó, nem pedig valamiféle fajon belüli változatosságról... és a felrakott példányoknak is mind tökéletesen zigomorf virágik vannak.


Javítva: 10.10.2013. 18:55 | Fel!

#5

RE: Még most is virul a réten ..II . / Velencei- hg.

- Milyen hazai növény? 16.10.2013. 14:44
- variedit | 240 Hozzászólás

Értem, és köszönöm szépen a türelmes segítséget !

Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 49 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17304 topik és 72338 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).