#1

Lycium (=Lycium barbarum, Lycium cf. chinense)

- Milyen dísznövény? 08.08.2013. 18:29
- Axel | 72 Hozzászólás

Mostanában elég sok helyen lehet találkozni kisebb-nagyobb ördögcérna csoportokkal, de nem igazán tudom, hogy mi alapján lehet megkülönböztetni az adott fajokat (különösképp a L. barbarum és a L. chinense vonatkozásában). Az interneten sajnos nagyon sok ellentmondással találkozom, amin a kereskedelmi felhasználás csöppet sem segített.

A képek három különböző egyedről készültek. A virágos példányt mindenképpen L. barbarum-nak tippelném a relatíve hosszú porzók miatt (akárcsak a többit), de megköszönném, ha valaki eltudna igazítani ebben az ördögcérna kérdésben...

Csatolt képek:

Javítva: 14.08.2013. 22:54 | Fel!

#2

RE: Lycium

- Milyen dísznövény? 08.08.2013. 20:28
- Lila Pereszke | 18.240 Hozzászólás

Nehéz kérdés, a L. barbarum és a L. chinense közötti különbségek valóban kissé ezotérikus jellegűek (egyes szerzők éppen ezért nem is tekintik őket külön fajoknak...)

Elvileg a levélalak más kicsit, a L. barbarum-nak fokozatosan nyélbe keskenyedő, hosszúkás, szürkészöld levele van, a L. chinense-nek szélesebb, hirtelen nyélbe keskenyedő, világosabb zöld. (Majd mindjárt felteszek pár képet a galériába egy L. chinense-nek tartott egyedről...)
(Egyes szerzők szerint a csészefogak száma is határozóbélyeg, a L. barbarum-nál csak 2, a L. chinense-nél több, 3-5, de én úgy vettem észre, hogy ez egy-egy példányon is változó számú, úh. ez valószínűleg nem egy különösebben megbízható bélyeg, vagy pedig minden második példány hibrid...)

(Ábra: Rothmaler)

Csatolt képek:
Fel!

#3

RE: Lycium

- Milyen dísznövény? 08.08.2013. 22:06
- Axel | 72 Hozzászólás

Köszönöm a választ, valamint az ábrát! Értem, szóval ez is elég egy zavaros terület...
Korábban én is próbáltam már a csészefogakat vizsgálni, de én is úgy találtam, hogy nem konzisztens.

Mindenesetre a leírás alapján az első kép *talán* L. chinense lehet - szélesebb levélzet, viszonylag hirtelen nyélbe keskenyedő levelek.
Míg a második (a virágos) talán L. barbarum, az egész bokron elég hosszúkás vékony levélzet található.

Vélemény?

UI: L. chinense a bp-i Füvészkertből (nem valami jó kép)... hát a Rothmaler féle ábrával összehasonlítva a levélzete nem stimmel... (a virág mondjuk megegyezik a galériába feltöltött képen láthatóval)

Csatolt képek:

Javítva: 08.08.2013. 22:13 | Fel!

#4

RE: Lycium

- Milyen dísznövény? 11.08.2013. 09:51
- Lila Pereszke | 18.240 Hozzászólás

A 2-3. kép szerintem is L. barbarum... és a füvészkerti is annak tűnik...

Az 1. kép az valóban gyanús, hogy nyomokban L. chinense-t tartalmazhat...

Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 72 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17304 topik és 72338 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).