#1

Védett növényünk lenne ? (=Onopordum acanthium, Carduus acanthoides)

- Milyen hazai növény? 27.07.2013. 10:53
- variedit | 240 Hozzászólás

Tegnap lencsevégre kaptam ....Carduus collinus lenne ?

Csatolt képek:

Javítva: 28.07.2013. 11:32 | Fel!

#2

RE: Védett növényünk lenne ? / Velencei - hg.

- Milyen hazai növény? 27.07.2013. 11:33
- Harka | 2.868 Hozzászólás
Fel!

#3

RE: Védett növényünk lenne ? / Velencei - hg.

- Milyen hazai növény? 27.07.2013. 12:04
- variedit | 240 Hozzászólás

Erre a rozsdás bökőt is ráteszem, hogy ez bizony nem gyomnövény, hanem ezer ! ...százalék.., hogy Magyar bogáncs , Carduus coliinus ! Ez tuti !

Fel!

#4

RE: Védett növényünk lenne ? / Velencei - hg.

- Milyen hazai növény? 27.07.2013. 12:10
- variedit | 240 Hozzászólás

Az Onopordum virága is egészen más , sokkal laposabb gömb .., és a szirmok színe is lilásabb, de a növény többi része sem ilyen . A Pákozdi Ingókövek Természetvédelmi Terület a második otthonom évek óta.. Tegnap is kint voltam...és ezek Magyar bogáncsok... Megnéztem a neten , más forrásokat is , és így biztos vagyok benne .. hogy Carduss collinus .
Ezt a két képet is én készítettem róluk , nem túl élesek, de így is jól felismerhetőek, aki már sokat látott Carduus collinust.

Csatolt képek:

Javítva: 27.07.2013. 12:34 | Fel!

#5

RE: Védett növényünk lenne ? / Velencei - hg.

- Milyen hazai növény? 27.07.2013. 12:46
- variedit | 240 Hozzászólás

Ez a kép megtévesztő lehet.. hiszen a bogáncs tövéből fotóztam azért, hogy a táj is látható legyen, de az elszáradt aljnövényzet nem Magyar bogáncs, mert egészen már habitusú növények. Két lépésre ettől a helytől, készítettem a másik tájképet, aminek előterében elmosódva , és kicsit távolabb is , Cardus collinus látható .

Csatolt képek:

Javítva: 27.07.2013. 12:55 | Fel!

#6

RE: Védett növényünk lenne ? / Velencei - hg.

- Milyen hazai növény? 27.07.2013. 12:46
- retek | 2.168 Hozzászólás

Oda fog veszni az a rozsdás bökő

Szamárbogáncs ez, eléggé gázos, de sztem is az.

Magyar bogáncsról itt van még kép: g563-C-collinus-Waldst-et-Kit-magyar-bog-aacute-ncs.html
Kicsit más...

Illetve a legutolsó kép az megint más faj...

Fel!

#7

RE: Védett növényünk lenne ? / Velencei - hg.

- Milyen hazai növény? 27.07.2013. 12:52
- variedit | 240 Hozzászólás

Meg kell nézni a helyszínen.. Egyébként ismétlem, hogy az első tájképen nem foglalkoztam az aljnövényzettel, a hely bemutatása volt a cél . A kiszemelt növénynél tartom a tétet.."

Fel!

#8

RE: Védett növényünk lenne ? / Velencei - hg.

- Milyen hazai növény? 27.07.2013. 12:59
- variedit | 240 Hozzászólás

Ki fogok menni, és több , jól látható képet készítek róla ..

Fel!

#9

RE: Védett növényünk lenne ? / Velencei - hg.

- Milyen hazai növény? 27.07.2013. 14:59
- Rubescens | 350 Hozzászólás

Akkor itt beszúrnék egy általános érvényű javaslatot a fotózáshoz, csupán a határozás egyszerűsítése végett.
Ha kifejezetten természettudományos érdeklődésből eredően fotózunk le növényeket, akkor már érdemes több, erősen különböző irányból készíteni fotókat az alany különböző részeiről. Olyan növény esetében, ahol nem ismerjük biztosan az adott faj és család pontos megkülönböztető bélyegeit, ott érdemes egyazon példányról
1. elsőként egy egész alakos oldalnézetet,
2. egy levél+szár részletet közelről,
3. egy ép és jellemző levelet közelről egészben,
4. végül a virágzatot (vagy terméseket) felülnézetből
5. és oldalnézetből lefotózni.
Ez nagyjából az esetek 90%-ában bőven elég a későbbi, otthoni, vagy mások általi azonosításhoz. Persze, nincs mindig virág, termés vagy akár levél az alanyon, ilyenkor be kell érnünk kevesebbel, vagy várni kell türelmesen a következő adódó alkalomra
Valószínűleg nem kell említenem mennyire fontos a képek minősége is (élesség és valóságot megfelelően visszaadó színek). Ennek elősegítése miatt érdemes minden képet még néhányszor megismételni, olyan dolgok lehelletnyi változtatásával, mint az irány, a fókusztávolság, világosság, stb. aki, amit a helyszínen érez/gondol. Ma már úgysem kell tízezreket költenünk filmekre és nem kell otthon a sötétkamra sarkában hegyet építeni a rosszul sikerült képekből... Ha van tíz képem a növény leveléről, könnyű belőle egy igazán jót kiválasztani.
Amennyiben tisztában vagyunk a megkülönböztető bélyegekkel, akkor azoknak a rögzítése is elég lenne, de szerintem mindenkor érdemes a fenti pontok alapján IS fényképezni.
Elnézést kérek mindenkitől az okoskodásért, csak sok energiát (és vitát) meg tudnánk spórolni a Fórumon megfelelő képek segítségével. Tudom, van úgy, hogy az ember futtában fotóz egyet az épp orra elé kerülő érdekes növénykére, aztán rohan tovább, de ha az érdeklődés komoly, és van rá kapacitásunk, akkor érdemes rászánni picit több időt, akkumulátor-energiát és megabájtot több információ begyűjtésére egyszerre és akkor elkerülhető sok "visszamegyekmegnézem" is.
Tényleg elnézést kérek az okoskodásért, de ha van egyvalaki, aki érdemesnek/érdekesnek találta a hozzászólásomat vagy valamiképpen profitál belőle, akkor részemről megérte. Akit felbosszantott vagy nem érdekelt, de rászánta az időt az elolvasásra, attól ismételten bocsánatot kérek, aki pedig helyesbítené/hozzátenne valamit, azt kérem ne hallgassa el, én magam is örülnék technikai tanácsoknak.

Fel!

#10

RE: Védett növényünk lenne ? / Velencei - hg.

- Milyen hazai növény? 27.07.2013. 15:10
- variedit | 240 Hozzászólás

Ok.... én szívesen veszem ...a beszúrás tartalmát, és szándékát .
Megjegyzem, hogy Tévedni emberi dolog .. és valóban, a Magyar bogáncs ....nem így néz ki ... A növényszár, a levelek, és az egész külleme mellet, a virágja a legárulkodóbb " azt hiszem, mert különleges formájú a virágfeje , amiből a szirmok kihajlanak.

Fel!

#11

RE: Védett növényünk lenne ? / Velencei - hg.

- Milyen hazai növény? 27.07.2013. 15:29
- Csukoka | 2.288 Hozzászólás

Onopordum acanthium, szamárbogáncs.

Fel!

#12

RE: Védett növényünk lenne ? / Velencei - hg.

- Milyen hazai növény? 27.07.2013. 15:35
- Csukoka | 2.288 Hozzászólás

A magyar bogáncs (Carduus collinus) minden egyéb határozási bélyeg mellett nem szúrós, másodszor hasonlít némiképpen az útszéli bogáncsra (Carduus acanthoides), harmadszor lejtőgyepekben fordul elő, soha nem tömegesen. Több helyről ismerem, andezit alapkőzetről. Igen jó fotókat találsz róla a Galériában. A tájban a sok elszáradt növény szamárbogáncs, valamilyen zavarás nyomán szaporodott el ennyire.

Fel!

#13

RE: Védett növényünk lenne ? / Velencei - hg.

- Milyen hazai növény? 27.07.2013. 15:54
- variedit | 240 Hozzászólás

Szeretnék még valamit hozzátenni, ami egyben kérdés is ..
Ha ezek szerint az irányelvek szerint , ( amit teljesen helyesnek tartok ) , - tehát ha eszerint szeretnék több növényről információkat kapni , a meghatározását, akkor nem merem feltenni a kérdést, és mellékelni a fotót hozzá , ....majd csak akkor,
ha jövő tavasszal újra kihajt ... mert a nyár derekán járva, a forróság miatt, előbbre tartanak " a növények, vagyis többük levele , virága leszáradt, sőt, maga a növény is összezsugorodott, és max. a magbafutott" , és összeszáradt állapotát tudom megörökíteni most, az amúgy elismert szempontok hiányával.
Igen , de mit tegyek én , ...ha nem túrázás, természetjárás közben találkozom bizonyos növényekkel, hanem a hegytetőn ahol ápolnom kell a saját tulajdonú környezetemet, és nem hagyhatom hogy elgyomosodjon, mellig érő gyomtengerré váljon jövő nyárra, találkozom közben néhány olyan növénnyel is, amiket eddig csak hobbi szinten fotóztam le, talán nem is elég élesek a felvételek, és hiányos az ábrázolásuk nézetei, szögei...mégis el kell döntenem, hogy kihúzhatom-e , vagy sem , mert kiderül róla, mint például a Szürkés ördögszemről , vagy az Ékes vasvirágról, hogy bizonyos szinten egyik - másik kiemelt, vagy védett növény . Így mit tehetnék ? Hiszen akkor nem merem feltenni ezetúl , a szakmai szempontok szerint, hiányos ábrázolású fotóimat . Hozzáteszem, hogy a Szürkés örgöszem egy éve, éppen az út közepén nőtt ki , és fogalmam sem volt róla, hogy védett növény . Nem érte bántódás, és így is eltűnt onnan sajnos. Az idén rátaláltam egy új helyen, és ha nem tudtam volna meghatároztatni Veletek a hobbi szintű fotóimmal , akkor lehet hogy a párom, aki igaz, hogy nagyon sokrétű tudással rendelkező ember, de gyanútlan rendezgetésével könnyedén kihúzhatja az ilyen növényeket is a földből .
Talán.. egy kis kifutási időt " kellene meghatározni...talán jövő tavaszig terjedően.... egy kis türelmi időt... Én konkrétan...nem merek több képet feltenni jelenleg . Így hogyan tudjam meghatározni, a még kérdéses növényeket a környezetemben , hiszen ha itt minden növényt ismerhetnék már, akkor tudnám, hogy mit húzhatok ki, nyugodt lelkiismerettel a földből...sziklagyepből..és mit próbáljak megvédeni a kipusztulástól..


Javítva: 27.07.2013. 15:58 | Fel!

#14

RE: Védett növényünk lenne ? / Velencei - hg.

- Milyen hazai növény? 27.07.2013. 16:00
- variedit | 240 Hozzászólás

Köszönöm szépen a segítséget !

Fel!

#15

RE: Védett növényünk lenne ? / Velencei - hg.

- Milyen hazai növény? 27.07.2013. 16:06
- Rubescens | 350 Hozzászólás

Amit legutóbb írtam, azok csak tanácsok, nem elvek. Ha a helyszínen vagyunk, akkor érdemes alaposan fotózni (még ha pár dolga még/már hiányzik is a növénynek). Ha azonban régebbi fotóink vannak és újakat csak egy év múlva lehet készíteni, de addigra már nem biztos, hogy lesz mit fotózni, akkor ez van, ebből kell élnünk

Zitat
"Tudom, van úgy, hogy az ember futtában fotóz egyet az épp orra elé kerülő érdekes növénykére, aztán rohan tovább"


Ilyen is van, sokszor megesik, de a határozás attól még elég gyakran sikeres, mint ahogy azt eddig is láthattuk a Fórumon


Javítva: 27.07.2013. 16:29 | Fel!

#16

RE: Védett növényünk lenne ? / Velencei - hg.

- Milyen hazai növény? 27.07.2013. 16:30
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

"hiszen ha itt minden növényt ismerhetnék már, akkor tudnám, hogy mit húzhatok ki, nyugodt lelkiismerettel a földből...sziklagyepből..és mit próbáljak megvédeni a kipusztulástól.."

Sziklagyepeknek (és egyéb beállt természetes társulásoknak) általában az a legjobb, ha szimplán békén van hagyva... bolygatás nélkül rendszerint nem gyomosodik, nem kell belőle semmit sem kihúzgálni. A védett fajok többnyire nem a gyomlálás hiánya miatt jutnak a kipusztulás szélére, hanem az élőhelyük megszűnése miatt... kökörcsinből sem azért lett viszonylag kevés, mert itt-ott kiszáradt egy-egy élőhely, hanem mert beépítették pl. a fél Budai-hegységet...

Ettől függetlenül a növényeket persze fontos megismerni!


Javítva: 27.07.2013. 16:33 | Fel!

#17

RE: Védett növényünk lenne ? / Velencei - hg.

- Milyen hazai növény? 27.07.2013. 16:40
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Na, térjünk vissza a növényekhez, szerintem:

1. hozzászólás:
1-2 kép: Onopordum acanthium
3. kép: akármi lehet...

4. hozzászólás:
1. kép: Onopordum acanthium
2. kép: Carduus acanthoides

Fel!

#18

RE: Védett növényünk lenne ? / Velencei - hg.

- Milyen hazai növény? 27.07.2013. 17:04
- variedit | 240 Hozzászólás

Köszönöm szépen .

Fel!

#19

RE: Védett növényünk lenne ? / Velencei - hg.

- Milyen hazai növény? 27.07.2013. 17:47
- mobe | 1.181 Hozzászólás

RE: #9


Javítva: 27.07.2013. 17:49 | Fel!

#20

RE: Védett növényünk lenne ? / Velencei - hg.

- Milyen hazai növény? 27.07.2013. 18:03
- variedit | 240 Hozzászólás

A sziklagyep rendben tartása így lenne helyes valóban, mégis jelentkeznek évről - évre olyan agresszív növényfajok, talán a környezetünkből , ..amik beleszólnak ebbe a passzív rendtartásba.. sajnos. Ezért szeretnék még néhány növényt véleményeztetni a fórumon .. és emellett az élővilág szeretete ..megismerése ..számomra , örök szenvedély ...

Fel!

#21

RE: Védett növényünk lenne ? / Velencei - hg.

- Milyen hazai növény? 28.07.2013. 16:17
- Csukoka | 2.288 Hozzászólás

A sziklagyepek gyomosodását, amennyiben távol vannak minden településtől (vagyis nincs emberi zavarás, például bmx kerékpárosok, kvadosok, illegális hulladéklerakás stb.), a túltartott, nagy létszámú vadállomány okozza. Elsősorban a muflon veszélyes, de más állatok is befolyásolhatják a sziklagyepek, lejtőgyepek állapotát.

Fel!

#22

RE: Védett növényünk lenne ? / Velencei - hg.

- Milyen hazai növény? 28.07.2013. 17:20
- variedit | 240 Hozzászólás

Így igaz, ..és sajnos azt kell hogy mondjam ,...hogy a szemünk láttára sérül, károsodik és pusztul .... Itt a Pákozdi Természetvédelmi Területen ...

"A geológiai értékek mellett az itt található vegetáció is védelemre érdemes, hiszen az alapkőzet jellegéből adódóan szintén egyedülálló az országban.

A terület védetté nyilvánítása az Országos Természetvédelmi Tanács 592/1951. határozata alapján történt, a természetvédelmi oltalmat a 65/2007 (X. 18.) KvVM rendelet erősítette meg. A védett terület nagysága 256 hektár. "

Ami tilos és veszélyezteti a természeti értéket:
- illegális szemétlerakás,
- motocrossozás,
- hegyikerékpározás

Mégis, folyamatosan halljuk, és látjuk a crosszózókat, a hegyibringásokat..... és az eredményét : .....a pusztítást.....
Emellett, a folyamatosan , egész évben itt helyben terelt , és tartott , és letáborozott birkanyáj..... mindent letapos, lerág, kirúg....a sok terelt állat.................a szívem szakad meg emiatt..............hogy ezt meg lehet tenni............

Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 36 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17318 topik és 72379 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).