#1

Milyen hazai növény? (=Pulsatilla nigricans)

- Milyen hazai növény? 18.07.2013. 10:37
- variedit | 240 Hozzászólás

A hegytetőn bukkantunk rá ... Fekete kökörcsin lenne?

Csatolt képek:

Javítva: 22.07.2013. 22:05 | Fel!

#2

RE: Milyen hazai növény?

- Milyen hazai növény? 18.07.2013. 17:43
- Papinho | 2.958 Hozzászólás

Milyen hegytetőn? Mikor?

Amúgy inkább leánykának néz ki a fekete helyett.

Fel!

#3

RE: Milyen hazai növény?

- Milyen hazai növény? 18.07.2013. 18:09
- Kele | 666 Hozzászólás

A leányka az határozottan kékes árnyalatú, s nem hajlik vissza a lepel csúcsa, amennyire én megfigyeltem. Nem tudom, mennyire hibridizálódik, de ez inkább feketének tűnik.

Fel!

#4

RE: Milyen hazai növény?

- Milyen hazai növény? 19.07.2013. 17:50
- Lila Pereszke | 18.240 Hozzászólás

Hm, jó magas hegytető lehet, ahol júliusban kökörcsinek nyílnak...

Fel!

#5

RE: Milyen hazai növény?

- Milyen hazai növény? 19.07.2013. 18:46
- variedit | 240 Hozzászólás

Természetesen nem most készültek a képek, a tavasszal fotóztam le őket . Hamarosan felteszek még a fotóimból, hogy jobban meg lehessen ítélni ..

Fel!

#6

RE: Milyen hazai növény?

- Milyen hazai növény? 20.07.2013. 09:51
- Lila Pereszke | 18.240 Hozzászólás

Zitat von variedit im Beitrag #5
Természetesen nem most készültek a képek, a tavasszal fotóztam le őket .


Akkor jó, csak hát ezeknél a mai elvetemült növényéknél sosem lehet tudni... pont Cypraea is hozott a múltkor egy júliusban virágzó rebellis példányt: P. nigricans

Fel!

#7

RE: Milyen hazai növény?

- Milyen hazai növény? 20.07.2013. 23:18
- bosna sarajevo | 5.018 Hozzászólás

olyan kerti kultivár érzése van ennek a növénynek

meg a fotónak is olyan gondozott kiskert jellege

Fel!

#8

RE: Milyen hazai növény?

- Milyen hazai növény? 21.07.2013. 00:37
- Csukoka | 2.282 Hozzászólás

Tavasszal sokfelé árulnak (például piacokon is) kerti hibrideket, többek között "Ciklámen kökörcsin" néven. De ez nem fekete kökörcsin, az biztos. A fotómon a valódi Pulsatilla nigricans.

Csatolt képek:
Fel!

#9

RE: Milyen hazai növény?

- Milyen hazai növény? 21.07.2013. 08:01
- Kele | 666 Hozzászólás

Nem akartam előhozakodni vele, mivel hegytetőn volt, csak pedzegettem a hibridizációt. (Engem is leginkább a kerti kökörcsinemre emlékeztet)
Egyébként talán tényleg ez a megoldás, valaki a kerti virágát önkényesen kiültette a szabadba

Fel!

#10

RE: Milyen hazai növény?

- Milyen hazai növény? 21.07.2013. 16:36
- variedit | 240 Hozzászólás

Senki sem ültetett, semmit sem....sehová ... át .....A történet a következő...A párom, az első diplomáját Sopronban szerezte meg, erdőmérnökként, és még ekkortájt, 32 éve...vett egy területet a pákozdi önkormányzattól, a Pákozd feletti hegyekben , ami történetesen hegytető..sok tonnás batyusziklákkal, a hegytetőn, szemben a Sár - hegy ingókövével...Körülöttünk az erdő, őzek, vaddisznók látogatnak bennünket, a vadles, csak pár méterre van tőlünk . Be lett kerítve, hiszen magánterület... de a növényvilágot ..ez cseppet sem zavarja...és őshonos növényekkel borított területünk van.... A kökörcsin már akkor itt volt.... ..és bár körülötte fellazítjuk kicsit a talajt, és nem engedjük...hogy más növény elnyomhassa....de ez bizony...ez igazi bennszülött ...és igen valószínű, hogy fekete kökörcsin... Évek óta fotózom őket, hiszen többen vannak.... Fel fogok tenni még fotókat róluk, amiken pontosan látszik, hogy a már fentlévő fotók készítése után, egy héttel, megnyújtja a növényszárait, és éppen úgy néz ki, mint ez a kép, amit fórumtársam tett fel róla........Hazautazom, mert jelenleg éppen nem vagyok a saját laptopom közelében, és felteszem a többi képemet is róla, hogy eldőlhessen végre....

Fel!

#11

RE: Milyen hazai növény?

- Milyen hazai növény? 22.07.2013. 02:00
- variedit | 240 Hozzászólás

Töltöttem még fel képeket róluk, van amelyiket tavaly készítettem, de vannak még olyan felvételeim is , ahol még egy héttel idősebben....virulnak, a mostani fejlettségükhöz képest...azaz, mégegyszer ilyen hosszú növényszárakat növesztve ...egészen magasra növekedve , megnyúlva ...a virágfejeikkel....pompáznak...
Meg fogom keresni, azokat is ...
..Megfigyeltem azt is, mennyire nem mindegy az, hogy az adott növény....éppen hol található... Mellettünk, egy másik hegytetőn, a hegy néhány nm-es kúpján....ahol a sziklagyep olyan vékony, hogy szinte alig van talaja a növénynek, ...és az erősen lejtő környezete miatt is, ahol a csapadék szinte alig tud beszivárogni a növény környezetébe, ott sokkal nyúrgább... és kevésbé ilyen erős és virulens ....állapotot mutat ... Itt, ahol meglazítottuk számukra a talaj felszínét, és nem is lejt a környezetük , így sokkal több tápanyagot tudnak felszívni, a több csapadékkal, és....erőteljesebbek is.....a nehezebb körülmények között lévő ..társaiknál.... Megfigyeltük ezt már , más sziklagyepi növénynél is....ha kedvezőbb minőségű helyre kerülnek.... ... egy kicsit megváltozik a sivárabb helyen fellelhető társaikhoz képest.....a ..küllemük....

Csatolt képek:

Javítva: 23.07.2013. 08:42 | Fel!

#12

RE: Milyen hazai növény?

- Milyen hazai növény? 22.07.2013. 07:24
- Kele | 666 Hozzászólás

"Háziasított" fekete kökörcsin.
Ez rejtvénynek is elmenne, jó trükk...

Fel!

#13

RE: Milyen hazai növény?

- Milyen hazai növény? 22.07.2013. 11:28
- variedit | 240 Hozzászólás

Ő ..a saját élőhelyén van..... .. nem lett elmozdítva onnan...... Nem háziasítva lett.... hanem .....védelem alá került....a társaival együtt.... hiszen többen voltak itt fent a hegytetőn, és amíg nem öntöztük időnként őket, ....a szelekció .... tizeledte ....őket... a klímaváltozás ..... megtette a magáét.....

Fel!

#14

RE: Milyen hazai növény?

- Milyen hazai növény? 22.07.2013. 12:52
- barkócza | 2.012 Hozzászólás

A hegytető, sziklagyep öntözésével, talajjavításával óvatosan kell bánni. Sok olyan növény fordul elő benne, amely ugyan szenved a rossz körülmények közt, de elviseli azokat. A konkurrenciatűrése viszont minimális. Azaz amíg rosszak a viszonyok, addig megél, de amint megjavulnak a viszonyok (tápanyag, víz, stb.), akkor rögtön megjelennek a mostoha körülményeket rosszul tűrő konkurrenseik, és pillanatok alatt kiszorítják őket. Nem csak a sziklagyep ilyen, hanem a láp, a homokbucka, a szikes, a nulla talajú kavicsos hordalékkúpok, stb.

Fel!

#15

RE: Milyen hazai növény?

- Milyen hazai növény? 22.07.2013. 23:40
- variedit | 240 Hozzászólás

Igen, ezt én is így gondolom , ..ezért nem öntözzük a környezetét, csak magát ...a növényt, és csak igen mérsékelten....vagyis nem rendszeresen.............. hiszen drasztikusan csökkent a fellelt példányok száma....az utóbbi években.... Kiemelt figyelem, és a minimális védelem nélkül....már őket sem tudnám lefotózni többé...

Fel!

#16

RE: Milyen hazai növény?

- Milyen hazai növény? 23.07.2013. 08:40
- Kele | 666 Hozzászólás

Idézőjelbe tettem a háziasítást - azt értettem alatta, hogy az eredeti viszonyokat szelidítettétek, kiiktatva a konkurrenciát, s javítva az életkörülményeket. Első lépés a háziasítás felé, aztán jönne a szelekció, s a szelektált egyedek továbbszaporítása, legalábbis a klasszikus út ez lenne, persze ma már gyorsabb az eljárás.
A kertemben lévő "piros" kökörcsin egészen hasonló, csak a gyapja mérsékeltebb.
Mindenesetre a "javítás" már érzékelhető változást okozott, legalábbis a profikat elbizonytalanította, hogy valóban "vad"-e?
Mint a mesében: vad is meg nem is, szelíd is meg nem is - "védelem alá van helyezve".

Fel!

#17

RE: Milyen hazai növény?

- Milyen hazai növény? 23.07.2013. 08:47
- variedit | 240 Hozzászólás

Igen.....ez elgondolkodtató .....valóban..

Fel!

#18

RE: Milyen hazai növény?

- Milyen hazai növény? 23.07.2013. 09:05
- variedit | 240 Hozzászólás

Ezt a fotót már nem én készítettem, ....hanem a Wikipédia oldalán találtam .... Meglepően hasonló a növény környezete.... mint ha itt is " védelem alatt lenne " ...

Csatolt képek:

Javítva: 23.07.2013. 09:48 | Fel!

#19

RE: Milyen hazai növény?

- Milyen hazai növény? 23.07.2013. 22:45
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Ez valóban elég mesterkélt környezetnek látszik, még a kis fehér fajneves táblák is látszódnak. A kép alighanem valamelyik botanikus kertben készült.

Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 50 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17304 topik és 72338 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).