#1

Tinóru (=Boletus luridus)

- Milyen gomba? 20.06.2013. 15:35
- Kele | 666 Hozzászólás

A vöröses tönk óvatosságra intett, mérgezőnek gyanítom...
Melyik tinóru?

Csatolt képek:

Javítva: 23.06.2013. 20:58 | Fel!

#2

RE: Tinóru

- Milyen gomba? 20.06.2013. 22:09
- lehoczky veronika | 27 Hozzászólás

Szerintem ez egy Farkastinòru (Boletus calopus). Mèrgezõ.

Fel!

#3

RE: Tinóru

- Milyen gomba? 21.06.2013. 06:35
- Kele | 666 Hozzászólás

Hmmm, ennek nem találtam párját, de a farkastinorúknak, amiket képen láttam vaskosabb a tönkjük, s inkább vörösesek. Ennek csak az alja, meg a kalap alatt volt kicsit pirosas. Vagy ennyi változatosság belefér?

Fel!

#4

RE: Tinóru

- Milyen gomba? 21.06.2013. 13:50
- lehoczky veronika | 27 Hozzászólás

A kalap alatt a tönk sárga, majd pirosra vált. Ez egy árulkodò bèlyeg, ès a tönkön lèvõ hálòzatos mintázat is. A hùsa nyomásra, sèrülèsre azonnal kèkül. Szerintem Farkastinorù.Idõjárás függõ a mèret ès szìn, mert nedvesebb idõben nagyobb mèretû, ès intenzìvebb szìnû mìg szárazabb körülmènyek között kisebb ès fakòbb lehet a termõtest. Láttam már akkora Gyilkos galòcát száraz idõben, mint egy Szegfûgomba, de attòl mèg az volt.

Fel!

#5

RE: Tinóru

- Milyen gomba? 23.06.2013. 19:24
- disznófülgomba | 1.238 Hozzászólás

Ez egy (feltételesen) ehető gomba, változékony tinóru a ( Boletus luridus). A tönkön lévő hosszú szemű hálózatra kell figyelni.

Fel!

#6

RE: Tinóru

- Milyen gomba? 23.06.2013. 20:29
- Kele | 666 Hozzászólás

Köszi, hát eléggé változékony, a képeitekről nem ismertem volna rá

Fel!

#7

RE: Tinóru

- Milyen gomba? 23.06.2013. 20:45
- disznófülgomba | 1.238 Hozzászólás

A tinóruknak vannak felismerési szabályai, ha az megfigyelhető, akkor nincs nagy gond. A gombák nagyon változatosak, habitusukat, színűket a környezeti tényezők (csapadék mennyisége, tápanyag bőség/hiány, fényviszonyok, stb..) is alaposan befolyásolják.

Fel!

#8

RE: Tinóru

- Milyen gomba? 26.06.2013. 23:58
- lehoczky veronika | 27 Hozzászólás

A kalap alatt a tönk sárga, majd pirosra vált. Ez egy árulkodò bèlyeg, ès a tönkön lèvõ hálòzatos mintázat is. A hùsa nyomásra, sèrülèsre azonnal kèkül. Szerintem Farkastinorù.Idõjárás függõ a mèret ès szìn, mert nedvesebb idõben nagyobb mèretû, ès intenzìvebb szìnû mìg szárazabb körülmènyek között kisebb ès fakòbb lehet a termõtest. Láttam már akkora Gyilkos galòcát száraz idõben, mint egy Szegfûgomba, de attòl mèg az volt.A Változèkony tinorù termõrètege piros,narancsvörös, mìg a,Farkastinorù csöves területe, sárgás,majd zöldesbarna.A hùs sèrülèsre erõsen kèkûl,feketedik,ès a kalap alatt nem olyan látványos a sárga rèsz,mint a Farkastinorù-nál. A Változèkony tinorù feltètelesen ehetõ, mert nyersen valamint alkohollal együtt fogyasztva mèrgezõ.

Fel!

#9

RE: Tinóru

- Milyen gomba? 27.06.2013. 17:09
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Kedves Veronika,
minek kell ugyanazt 2x beírni??? (Ill. 3x, mert egyszer már töröltem...) Ráadásul Disznófülgomba már megállapította, hogy változékony tinoru, tehát teljesen felesleges és nagyon zavaró, ha újból beírod, hogy szerinted farkastinoru...


P.S.: a magyar fajneveket mindig kis kezdőbetűvel kell írni!


Javítva: 27.06.2013. 17:12 | Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 73 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17314 topik és 72368 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).