#1

Pöfeteg? (=Bovista cf. nigrescens)

- Milyen gomba? 20.06.2013. 15:30
- Kele | 666 Hozzászólás

Mivel az ifjonc belül hófehér, gondolom az áltrifla kizárva, de az öreg fekete külseje-belseje nem szerepel a könyvemben (szétesni meg nem esett szét).
Milyen pöfeteg lehet?

Csatolt képek:

Javítva: 24.06.2013. 17:17 | Fel!

#2

RE: Pöfeteg?

- Milyen gomba? 20.06.2013. 23:10
- lehoczky veronika | 27 Hozzászólás

Szerintem biztos nem a Rõt áltrifta(Scleroderma citrium), de èrdekes ezzel a szederjes külsõvel. Milyen volt a micelium istrángja? Ez segìtsèg lenne.

Fel!

#3

RE: Pöfeteg?

- Milyen gomba? 21.06.2013. 06:31
- Kele | 666 Hozzászólás

Ööö, a feketét "felfordítva" fotóztam, a tetején az a gyökérszerű függelék a fehéren is ilyen volt, csak fehérben.
Közben nézegettem a Miskolci Gombász lapot, s azt hiszem megtaláltam:
feketedő pöfeteg (Bovitus nigrescens)? A fehér rész már egész hasonló, a leírás is illik rá.

Fel!

#4

RE: Pöfeteg?

- Milyen gomba? 21.06.2013. 14:06
- lehoczky veronika | 27 Hozzászólás

Az a gyökèrszerû a micelium istrángja. A Rõt áltriflának is van ès nem is kicsi, de maga a gomba olyan kemèny, hogy nehezen kettèvághatò, mig a Pöfeteg puha.Mèg nem láttam Feketedõ pöfeteget.

Fel!

#5

RE: Pöfeteg?

- Milyen gomba? 22.06.2013. 18:12
- lehoczky veronika | 27 Hozzászólás

Megnèztem, itt-ott ès szerintem ez egy Sötèt pöfeteg (Lycoperdaceae). Kicsi sötèt tüskèk vannak rajta, melyek mikor leválnak hálòzatos mintázatot esetleg kör alakù sebhelyet hagynak maguk után. Nálunk nem gyakori.

Fel!

#6

RE: Pöfeteg?

- Milyen gomba? 22.06.2013. 20:14
- Kele | 666 Hozzászólás

Ajjajjj, azt hittem a pöfetegek egyszerűbbek, mint a kalapos gombák
Van egy egészen fiatalról is képem, kicsit homályos, de nem látok rajta tüskéket
Jobb híján, a nevezéktan miatt megnéztem a wikin is, a Lycoperdaceae az a teljes pöfeteg-családot jelenti, nem?
Sötét pöfeteg nevű gombát nem találtam, de rímel a sötétedőpöfetegre (a könyvemben így hívják a nemzetséget), ami ha jól értelmezem a Bovista nemzetséget takarja (Wiki szerint).
Szóval Bovista nigrescens a szerint a nevezéktan szerint, én írtam rosszul korábban. Az lenne?

Csatolt képek:

Javítva: 22.06.2013. 20:17 | Fel!

#7

RE: Pöfeteg?

- Milyen gomba? 22.06.2013. 20:33
- lehoczky veronika | 27 Hozzászólás

Igen, a családot jelenti, illetve nemzetsèget. Ès nem volt ròla kèp? Azt is nèztem, hogy nagyon gömbölyû, ez nagyon jellemzõ.Amit èn láttam kèpet azon mèg rajta voltak a tüskèk. Olyasmi kinèzete van, mint a Bimbòs pöfetegnek. De csak fiatalon. Nèzd meg esetleg Lycoperdon nigrescens nèv alatt.

Fel!

#8

RE: Pöfeteg?

- Milyen gomba? 23.06.2013. 19:56
- disznófülgomba | 1.238 Hozzászólás

Gondolom az első kép helyszíni fotó, ahol avarmaradványokat látok.
Termőhelyét nézve (erdőben) lehet amire tippeltél a Bovista nigrescens (feketedő pöfeteg).
A belső burok bronzbarnás, ez is azt támasztja alá.
Mivel hegyvidéki fajnak írják, tudni kellene hol találtad, mielőtt rámondjuk a fajnevet!
Nos, hol találtad?

Fel!

#9

RE: Pöfeteg?

- Milyen gomba? 23.06.2013. 20:23
- Kele | 666 Hozzászólás

Cseres erdőben, erdei úton, patakmenti dombság inkább, mint hegység A közelben telepített cseresek vannak, ha jól tudom, erdészetileg a kocsánytalan tölgyes övet képviseli, egyébként löszös hegylábfelszín (Gerecse északi előtere)
Mind helyszíni fotó, kivágtam a lényeget, az eredeti elég nagy lenne, bocs, elfelejtettem, hogy fontos a lelőhely


Javítva: 23.06.2013. 20:36 | Fel!

#10

RE: Pöfeteg?

- Milyen gomba? 23.06.2013. 23:08
- lehoczky veronika | 27 Hozzászólás

A. Feketedõ pöfeteg felszìne sima, rèten, legelõkön, fûben nõ. Ezt kihagytam. Mìg a Sötèt pöfeteg ès remèlhetõleg szerencsèsen ráleltèl, inkább savanyû talajù erdõkben, lápokat, fenyèreket kedveli.

Fel!

#11

RE: Pöfeteg?

- Milyen gomba? 24.06.2013. 11:22
- Kele | 666 Hozzászólás

Alighanem nevezéktani problémával van dolgunk.
A Bovista nigrescens, amiben egyetértés látszik, magyarul feketedő pöfeteg, esetleg ahogy írod sötét pöfeteg néven ismert.
A Bovista plumbea, ami a réti gomba, az a könyvemben szürke sötétedőpöfeteg néven szerepel.

Hmmm akkor ez egy Bovista cf. nigrescens címkével lezárható?

Fel!

#12

RE: Pöfeteg?

- Milyen gomba? 24.06.2013. 13:48
- lehoczky veronika | 27 Hozzászólás

Talán mèg körbenèzek elõtte. Valami mèg nem hagy nyugodni...

Fel!

#13

RE: Pöfeteg?

- Milyen gomba? 25.06.2013. 14:07
- lehoczky veronika | 27 Hozzászólás

Lycoperdon utrifome Pikkelyes pöfeteg,vagy Piramis pikkelyes pöfeteg jobban illene rá. Ez sem gyakori gomba, a szètesõs pöfetegek családjába tartozik.

Fel!

#14

RE: Pöfeteg?

- Milyen gomba? 25.06.2013. 18:48
- Kele | 666 Hozzászólás

Nem széteső, s az alakja is inkább kerek, nincs kidudorodása, amolyan kerek tojás alakú, s kb. tyúktojás nagyságú.

Fel!

#15

RE: Pöfeteg?

- Milyen gomba? 25.06.2013. 22:13
- lehoczky veronika | 27 Hozzászólás

Gondoltam mèg adjunk egy lehetõsèget, ezèrt nèztem mèg utána. Kár, hogy èlõben nem láttam...,bár a kèp nem rossz de kèprõl beazonosìtani mindìg nehezebb fõleg ritkább fajokat, mivel azokròl amùgy is kevesebb az anyag. Mèg nem vagyok meggyõzõdve teljes biztonsággal, hogy az lenne amire gondoltunk, de jò ùton járunk a megoldás felè.

Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 25 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17316 topik és 72372 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).