#1

Cserepes gomba (=Gymnopus sp.)

- Milyen gomba? 19.06.2013. 18:39
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Ezeket a jópofa gombákat egy fatermetűre megnőtt Ficus binnendijkii cserepében találtam... sajnos már kicsit kiszáradtak (és begombásodott a lemezük?), de hátha még felismerhetők... kb. 2-10 cm átmérőjű a kalapjuk és elég sokan vannak.

Csatolt képek:

Javítva: 29.06.2013. 19:06 | Fel!

#2

RE: Cserepes gomba

- Milyen gomba? 19.06.2013. 22:49
- lehoczky veronika | 27 Hozzászólás

Szerintem, Pereszke. Látszik a pereszkefog ahogy a tönkhõz nõtt, ès a lemezek állása is erre következtet. Gyökèrkapcsolatos gomba, de mèg nem lenne itt az ideje a termõtest kèpzèsnek, a termèszetben. Ezèrt ritka ès egyedi èlmèny az ilyen.

Fel!

#3

RE: Cserepes gomba

- Milyen gomba? 20.06.2013. 08:57
- disznófülgomba | 1.238 Hozzászólás

Szia LP!

Megfogtál a gombáddal, Felülről teljesen úgy néz ki, mint egy fehér porhanyósgomba. De annak a lemez színei sötétek, ezeké meg fehér. Az is lehet, hogy pont emiatt a lemez gombásodás miatt steril maradt a gomba (tudnak ilyet okozni gombák). Azt még meg kellene nézni, hogy a gomba tönkje üreges volt -e. Törékeny volt-e a gomba? Ez a porhanyósgomba tulajdonság miatt lenne fontos. MÉg az is meglehet, hogy valami trópusi faj lesz, egyelőre nem mernék rá semmit mondani. ,
Van arra mód, hogy 2-3 gombicseket kiszedjél, hogy megnézhessem van-e benne spóra, hátha azzal már előrébb leszünk, legalább nemzetség szinten. Üdv: dg
ui: Privátban megírom a címem, a száraz gombát levélben el tudnád oda küldeni.


Javítva: 20.06.2013. 09:09 | Fel!

#4

RE: Cserepes gomba

- Milyen gomba? 20.06.2013. 19:35
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Hát Pereszke biztos nem lehet, mert az én vagyok... esetleg pereszke, de szerintem az sem igazán esélyes...

Küldöm a példányokat Disznófülnek és meglátjuk mi lesz a vége, már engem is nagyon izgat a kérdés!


Javítva: 27.06.2013. 17:11 | Fel!

#5

RE: Cserepes gomba

- Milyen gomba? 27.06.2013. 18:32
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Sajnos erről a titokzatos gombáról még mindig nem derült ki, hogy micsoda, de Disznófül talált benne spórákat és ilyen remekjó képeket is küldött róluk...

Csatolt képek:
Fel!

#6

RE: Cserepes gomba

- Milyen gomba? 28.06.2013. 19:28
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Nos, Disznófül és Heyderia - egy olasz kolléga segítségével - időt és energiát nem kímélve kinyomozták, hogy mi lehet, ezt a választ kaptam az imént Disznófültől (hm, én vagyok Disznófül fórumos szóvivője... ):

Gymnopus sp. (fülőkeféle) ameddig el lehet jutni. A pikkelyezettséggel nem kell törődni, az a szárazságtól van. Kár, hogy nem láttuk ifjú korában a gombát. A spóra kevés a pontos határozáshoz, cisztidákat kellene még nézni hozzá (van-e, ha igen milyen, ) ami nem megy nekem.

Gymnopus - honlapon van egy pár belőlük :-) Rögtön az első lapon is van spórakép, az kb. stimmel formájában és arányaiban a tiéddel, a tiédet megmértem 8 - 4 mikron körüliek a spórák.

Esetleg, ha még egyszer kijönne ez a gomba, amire megvan az esély, hátha fiatal formájában jobb eséllyel találunk rá a megoldásra.


Szóval várjuk az újabb terméshullámot... és köszi mindenkinek a nyomozást!


Javítva: 28.06.2013. 19:33 | Fel!

#7

RE: Cserepes gomba

- Milyen gomba? 02.07.2013. 15:14
- disznófülgomba | 1.238 Hozzászólás

Szia LP!

Nahát, nekem még sohasem volt szóvivőm!
Igazán sajnálom, hogy nem sikerült a gombát nevén nevezni.
Megtörténik ez gyakran, még az erdei-mezei fajokkal is! Magam lepődtem volna legjobban meg, ha ezt a cserepes gombát sikerült volna meghatározni.
Üdv: dg

Fel!

#8

RE: Cserepes gomba

- Milyen gomba? 03.07.2016. 22:48
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Ez a gomba úgy tűnik, hogy ismét előkerült! Az egyik virágcserepemben nőtt belőle egy csoport, majd igyekszem újabb képeket csinálni róla... hátha előbb-utóbb fény derül a kilétére...

Fel!

#9

RE: Cserepes gomba

- Milyen gomba? 06.07.2016. 06:23
- disznófülgomba | 1.238 Hozzászólás

Szia LP!

Termőtestet is tegyél el, szépen leszárítva.
Megbeszélem Heyderia szakival, nézze meg, Budapesten könnyebben eléritek egymást.
Reméljük ezúttal sikeresebb lesz a határozás.

Fel!

#10

RE: Cserepes gomba

- Milyen gomba? 07.07.2016. 18:11
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Sajnos késve vettem észre őket (eddig még nem "termett" ez a cserép... ) és már eléggé lastrapáltak szegények... de azért szárítottam párat és mostantól nagyon figyelni fogom, hátha lesznek majd friss példányok is!

Ez egyébként nem ott nőtt, ahol a múltkori, de szerintem talán ugyanaz a faj lehet. Bár ennek mintha benőtten szálas lenne a kalapja... (A múltkori egy kertészetben volt, ez pedig nálam nőtt, de egy olyan cserepes növényen, amit 3 éve vettem abban a kertészetben...)

Csatolt képek:

Javítva: 07.07.2016. 18:19 | Fel!

#11

RE: Cserepes gomba

- Milyen gomba? 07.07.2016. 19:30
- disznófülgomba | 1.238 Hozzászólás

Jó vétel volt, a spórát fel sem számítolták :-))
Nem baj az, ha lestrapált, szegényt úgyis meg kell majd műteni a spóra vizsgálathoz.

Fel!

#12

RE: Cserepes gomba

- Milyen gomba? 07.08.2017. 14:52
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Most vettem észre, hogy ez megint terem!
Van egy elég szép friss fiatal példány is, amit majd megszárítok...

Csatolt képek:

Javítva: 07.08.2017. 19:06 | Fel!

#13

RE: Cserepes gomba

- Milyen gomba? 14.08.2017. 23:24
- disznófülgomba | 1.238 Hozzászólás

Szia LP!
Heyderia szaki az olasz ismerősével tud erről? Olyan jó lenne már, ha keresztelőre mehetnénk :-)
Nagyon csini így fiatalon.

Fel!

#14

RE: Cserepes gomba

- Milyen gomba? 15.08.2017. 10:57
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Még nem tudnak, de szívesen elküldöm nekik ezt a megszárított példányt, (csak majd légyszi írd meg privátban a címét, mert sehol sem találom... köszi!) mert én is mennék már keresztelőre! Ennek végre nem volt penészes a lemeze, úh. van egy kis kihullott spórapor is!

Amúgy nem tudom érdekes-e, de valamennyire fagyálló lehet ez a kis jószág, mert ősszel egy fűtetlen folyósóra tudtam csak bevinni telelteni a "gazdáját" (egy Dracaena marginata-t) és a januári nagy hidegek alatt volt, hogy 0 fok körülire lement a hőmérséklet a folyosón... A növény sajnos vissza is fagyott, csak most éledezik, hozott néhány nyeszlett tőhajtást, de duplán öntözöm, hogy hátha fog még gombát is teremni!


Javítva: 15.08.2017. 11:09 | Fel!



Látogatók
1 Fórumtag és 47 Vendég online:
tmoni10

Fórum statisztikák
A fórumon 17314 topik és 72366 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).