#1

Melyik polytrichum? (=cf. Dicranum scoparium)

- Milyen moha? 17.06.2013. 23:14
- disznófülgomba | 1.238 Hozzászólás

Gombát fotóztam mohában. A gomba némi segítséggel meghatározásra került, közben megnőtt az étvágyam, és most már a mohát is szeretném megismerni. A moha Zemplénben egy patakocska partját szegélyezte.
Köszönettel várnám a segítséget.

Csatolt képek:

Javítva: 18.06.2013. 19:17 | Fel!

#2

RE: Melyik polytrichum?

- Milyen moha? 18.06.2013. 08:02
- Solorina | 472 Hozzászólás

Így fotóról legesélyesebb jelölt a Dicranum scoparium. De ez a gomba nem Pezizales, ugye?

Fel!

#3

RE: Melyik polytrichum?

- Milyen moha? 18.06.2013. 09:22
- disznófülgomba | 1.238 Hozzászólás

Szia Solorina!

Pezizales a lelkem, pontosabban Octospora humosa.
Közben a francia fórumon, ahol segítettek meghatározni, írt egy tag privát e-mailt, hogy fáj a foga a gombámra a mohámmal együtt :-)
Természetesen elküldöm neki.
A levele jóval később érkezett, mint ahogy ide feltettem a mohát, ő ezt írta: . The moss surrounding the apothecia looks more like Dicranum spec..
Ha kapok választ a moha pontos meghatározására, majd jelzem.
Köszönöm a segítséget, üdv: dg

Fel!

#4

RE: Melyik polytrichum?

- Milyen moha? 18.06.2013. 14:25
- Solorina | 472 Hozzászólás

Érdekes, hogy az Octospora humosa gazdájaként mindenütt csak a Politrichaceae család fajait említik...nem lehet, hogy ez mégsem humosa?

Fel!

#5

RE: Melyik polytrichum?

- Milyen moha? 18.06.2013. 15:54
- disznófülgomba | 1.238 Hozzászólás

Spóra mérete a két olajcseppel, parafízisek stimmelnek.
Lásd itt: http://www.ascofrance.fr/forum?id=23929

Ezt a linket kaptam nézegetni : Jan Eckstein (see his webpage: www.octospora.de),
Magam részéről amit tudtam megtettem, elküldtem az anyagot, bár Marcel írta, hogy a moha határozásához kellene még egy, s más, nem tudom jó szó-e rá a moha tok. "The species of the moss can only be determined with mature setae " Sajnos a 350 km-es távolság ezt lehetetlenné teszi. Talaj és moha , valamint apotécium van, oldják meg :-)

Fel!

#6

RE: Melyik polytrichum?

- Milyen moha? 18.06.2013. 16:09
- Solorina | 472 Hozzászólás

A mohahatározást tekintve ellent kell mondjak a francia gombász kollégának, a Dicranaceae család fajainak steril példányai ugyanis minden nehézség nélkül határozhatók egyéb sejtalaktani és más bélyegek alapján. De ahogy mondtad, oldják meg.

Fel!



Látogatók
1 Fórumtag és 37 Vendég online:
regiusmarta

Fórum statisztikák
A fórumon 17316 topik és 72372 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).