#1

Milyen Fritillaria? (=Fritillaria montana)

- Milyen külhoni növény? 07.05.2013. 08:47
- kloroform | 73 Hozzászólás

Sziasztok botanászok! Biztos nagyon könnyű lesz nektek, de én nem tudom milyen növény ez...
Horvátországban készült (Paklenica Nemzeti Park)

Csatolt képek:
fritillaria.jpg

Javítva: 08.05.2013. 19:45 | Fel!

#2

RE: Milyen Fritillaria?

- Milyen külhoni növény? 07.05.2013. 15:09
- demian (gelöscht)
avatar

Szerintem Fritillaria Montana.

Fel!

#3

RE: Milyen Fritillaria?

- Milyen külhoni növény? 07.05.2013. 17:36
- brentakurdvium | 3.466 Hozzászólás

Nem olyan egyszerű kérdés, több mint 20 fajuk él a mediterráneumban. Én is szórakoztam már velük, (pl. itt) nekem is Fritillaria orientalis (vagy F. montana) jutott eszembe. Esetleg később még utánakotorászok, ha kicsit több időm lesz.

Fel!

#4

RE: Milyen Fritillaria?

- Milyen külhoni növény? 07.05.2013. 18:12
- brentakurdvium | 3.466 Hozzászólás

Nem bírtam ellenálni, és utánanéztem kicsit. A többi arrafelé honos faj nem igazán így néz ki. Most már csak azt kellene, kideríteni, hogy a Fritillaria montana és orientalis egyazon faj vagy nem...

Fel!

#5

RE: Milyen Fritillaria?

- Milyen külhoni növény? 08.05.2013. 13:28
- brentakurdvium | 3.466 Hozzászólás

Itt elérhető egy cikk, ami elég jól rendet vág a volt Jugóban honos Fritillariák között.

Horvátországban 3 fajuk honos. A nálunk is élő F. meleagris asszem kizárható. Az általunk talált F. messanensis szintén (teljesen más megjelenésű, lásd a korábbi hsz.-ben linkelt képeket - egy fasciának nevezett hosszanti tiszta zöldes sáv van a lepleken). Marad a F. montana, ami egy zűrös taxon, sok helyen az F. orientalissal szinonimként kezelik. A cikk szerint a F. orientalis csak a Kaukázusban éldegél, a Balkánon a F. montana található meg.

Egy szó mint száz, legyen Fritillaria montana.

(Amúgy nem vagyok szaki, az okfejtésben elkövetett baklövésekért felelősséget nem vállalok. )

(Még egy érdekesség - a cikk szerint a faj honos Magyaroszágon is. Gondolom ennek oka a Trianon előtti adatok kritika nélküli átvétele lehet.)

Fel!

#6

RE: Milyen Fritillaria?

- Milyen külhoni növény? 10.05.2013. 06:43
- kloroform | 73 Hozzászólás

OK, akkor montana névre keresztelem :-) Köszönöm mindenkinek!

Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 32 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17297 topik és 72315 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).