#1

Malus sylvestris? (=Malus sp.)

- Milyen hazai növény? 25.04.2013. 10:10
- Lila Pereszke | 18.240 Hozzászólás

Én annak nézem... de mivel M. domestica-nak túl kopasz, (meg talán M. dasyphylla-nak is), M. sylvestris-nek meg elvileg kicsit túl szőrös, így kicsit elbizonytalanodtam...
Azért jó lesz ez így is M. sylvestris-nek, vagy szedjem le még ezt a kevés bundáját is, mielőtt felteszem a galériába?

(Érd, Duna-partról van, 2 eléggé tövises, viszonylag nagy fácska van egymás mellett, a levele már most kihajtáskor is elég kopasz, csak a virágkocsány és a vacok szőrös kicsit...)

Csatolt képek:

Javítva: 25.04.2013. 17:32 | Fel!

#2

RE: Malus sylvestris?

- Milyen hazai növény? 25.04.2013. 16:08
- bosna sarajevo | 5.018 Hozzászólás

szerintem nem sylvestris, főleg nem "tiszta" sylvestris

túl nagyok a levelei, túl szőrös, és feltűnően fehérek a virágai

el kéne tenni egy kicsit, és még termésben is megnézni, mit produkál

(a Photoshop, mint megoldás, most talán inkább elvetendő)

Fel!

#3

RE: Malus sylvestris?

- Milyen hazai növény? 25.04.2013. 16:23
- barkócza | 2.012 Hozzászólás

Emlékszel, tavaly a Vértesben mutattam egyet, amire azt mondtuk, hogy sylvestris. Meg kéne nézni újra.

Fel!

#4

RE: Malus sylvestris?

- Milyen hazai növény? 25.04.2013. 16:51
- Lila Pereszke | 18.240 Hozzászólás

Mindig így járok ezekkel, hogy valami szőr nem stimmel... de azért köszi, majd még megnézegetem...

Fel!

#5

RE: Malus sylvestris?

- Milyen hazai növény? 25.04.2013. 17:57
- bosna sarajevo | 5.018 Hozzászólás

láttam már ilyesmi almákat, amelyek virágzáskor olyan gyanúsak voltak (valami sylvestris és egyéb taxon hibridjére gyanakodtam), aztán nyárra meg megsylvestrisedtek

jó lenne, ha teremne, meg jó lenne látni kifejlett leveleket, aztán talán mégiscsak sima vadalma leszen

Fel!

#6

RE: Malus sylvestris?

- Milyen hazai növény? 27.04.2013. 20:43
- Jaurinum | 1.656 Hozzászólás

A tiszta fehér virágszín miért kelt gyanút?
Valóban érdemes ezeket több fenológiai fázisban meggyűjteni. A tövisesség azért lehet olyan ismérv, ami alapján a sylvestris-vonalat biztosan feltételezhetjük. A levélszőrözöttség termésben vizsgálandó leginkább, erős a valószínűsége, hogy ez a példány is csaknem "tökkopasz" lesz nyárra. Ha apró kis zöld termései lesznek, akkor bátran ráírható a sylvestris s.l.
Írom ezt úgy, hogy egy teljesen így kinéző példánnyal végigjátszottam ezt tavaly.

Hozzáteszem még, hogy elbizonytalanodásra (de legalábbis még alaposabb utánajárásra) gyakran ad okot, hogy sokszor egy élőhelyen élnek különböző levélszőrözöttségű vadalma-egyedek.
Egy termésérés idején is szőrös levélfonákkal rendelkező, kicsi zöld termésű egyedre talán nem sarlatánság rámondani, hogy dasyphylla.. de hogy ez egy hibrid-vonalaktól távol álló "jó" faj-e..?

Fel!

#7

RE: Malus sylvestris?

- Milyen hazai növény? 28.04.2013. 21:52
- barkócza | 2.012 Hozzászólás

Tegnap lefényképeztem azt a vértesi Malus példányt, amit tavaly Perszkével - már virágzás után - vadalmának gondoltunk. Kissé fényszégény környezetben ilyenek sikerültek:

Csatolt képek:
Fel!

#8

RE: Malus sylvestris?

- Milyen hazai növény? 28.04.2013. 22:23
- bosna sarajevo | 5.018 Hozzászólás

a fehér virágszínt azzal enyhíteném, hogy a sylvestris esetében bimbós állapotban a rózsaszín-szín megvan, később elhalványulhat, szinte el is tűnhet

valószínűleg a házi almákkal folytatott intenzív nemi élet is befolyásolja ezeknek az alakoknak a külsejét, és feltehetően az erdészetileg terjesztett alakokat sem vetik alá szigorú taxonómiai vizsgálatnak

a dasyphylla/pumila egy rejtélyes taxon (már ha létezik, egyesek szerint egyszerűen sylvestris synonim, mások szerint sylvestris-domestica visszakereszteződés, valaki szerint pedig faj), nálunk néhol van erre a "jó" taxonra (mármint a leírásaira) emlékeztető példány/állomány, de tegye a szívére a kezét, aki virágzáskor/terméséréskor rendszeresen visszanézi az egyedeit, ráadásul nem csak egyet, hanem többet is ....

Fel!

#9

RE: Malus sylvestris?

- Milyen hazai növény? 28.04.2013. 22:48
- Lila Pereszke | 18.240 Hozzászólás

Zitat von barkocza im Beitrag #7
Tegnap lefényképeztem azt a vértesi Malus példányt, amit tavaly Perszkével - már virágzás után - vadalmának gondoltunk.


Pff, mi a fenétől lett ez ilyen szőrös?!

Fel!

#10

RE: Malus sylvestris?

- Milyen hazai növény? 28.04.2013. 22:50
- barkócza | 2.012 Hozzászólás

Hát én is csak nézegetem a képeket, és vakarom a fejem...

Fel!

#11

RE: Malus sylvestris?

- Milyen hazai növény? 02.09.2013. 17:41
- Lila Pereszke | 18.240 Hozzászólás

Tegnap visszamentem a nyitóhozzászólásban szereplő Malus-okhoz és hoztam róluk még pár képet! Az árvíz kicsit megviselte őket, még mindig szürke trutyi borít mindent... de azért azt sikerült megállapítani, hogy a levelei kihajtáskor kicsit szőrösek, majd szinte teljesen lekopaszodnak, a termései viszonylag kicsik (2-4 cm) és elég változatos formájúak... hm?

Csatolt képek:

Javítva: 02.09.2013. 17:42 | Fel!

#12

RE: Malus sylvestris?

- Milyen hazai növény? 02.09.2013. 20:52
- totosdani | 11 Hozzászólás

Kedves Lila Pereszke ! HA láttál Malus silvetryseket akkor megtudod mondani nekem ,hogy láttál-ée rajtuk tűztelhalást nagyon kiváncsi vagyok rá. Mondjuk ezen a fán a kép alapján nem látok de hátha te láttál más fákat is vagy bárki aki mostanában látott vadalmát megírhatná,hogy tapasztalt-e tűzelhalást.

Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 73 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17304 topik és 72338 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).