#1

Stellaria pallida? (=Stellaria pallida)

- Milyen hazai növény? 14.04.2013. 15:04
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Az előbb kicsit megnézegettem a kertben a tyúkhúrokat és egyéb gizgazokat (a gyomlálási szándék előbb-utóbb mindig fotózásba fullad... ) és arra lettem figyelmes, hogy vannak köztük erősen S. pallida gyanús egyedek is... szerintem a határozóbélyegek mindegyike ráillik, de érdekelnének a vélemények ill. hogy most akkor mennyire gyakori is ez a kis jószág?!

Csatolt képek:

Javítva: 17.04.2013. 10:10 | Fel!

#2

RE: Stellaria pallida?

- Milyen hazai növény? 15.04.2013. 20:09
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

Ma direkt gyűjtöttem pár tyúkhúrt a lágymányosi útszélekről és parkokból, és azt tapasztaltam, hogy a neglecta-pallida-media trió bélyegei teljes keveredésben előfordulnak. Pl. volt olyan, hogy erősen pallida-jellegű egyedek tömegében szálanként neglecta- és media-bélyegeket mutatók. Aztán volt olyan, aminek nem volt szirma, 5 porzója volt, de a magja, mint a neglectáé (az ÚMF szerint). A sziromtalan, kicsi virágú, kevés porzójú, tehát pallida morfológiájú példányok voltak a legtömegesebbek. Nem tudom, van-e értelme ezeket külön fajokként kezelni.

Fel!

#3

RE: Stellaria pallida?

- Milyen hazai növény? 15.04.2013. 20:39
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

A saját friss tyúkhúros kutatásaim alapján teljesen egyet kell hogy értsek veled! Én is ugyanezt tapasztaltam... teljes a káosz ezek között a nyavalyás tyúkok között!

Bevallom még az a merész ötlet is megfordult a fejemben, hogy a magyar név a helyes ("apró" ill. "kövér" tyúkhúr) és az egész csak attól függ, mennyire jól tápláltak... a többé-kevésbé S. pallida pofázmányú egyedek a nagyon sanyarú élőhelyeken (pl. járdarés, murvaút, házfal töve, stb.) jönnek létre, a jobb termőhelyeken (pl. átlag kerti talaj, útszéli gyomtársulás, stb.) találni a "klasszikus" S. media ábrázatúakat és a túl vizes, tápdús helyeken (pl. ártéri gyomtársulás, árnyas, vizes kertrész, stb.) a S. neglecta típusú egyedek is előjönnek... és persze találni mindegyikből nagyon szép "tankönyvi" példákat is, de sok példány nincs tisztában a kötelező irodalommal és össze-vissza találomra aggat magára határozóbélyegeket... egyik hajtásán van szirom, a másikon nincsen, egyik termés bókol, a másik nem, van ahol 1 porzója van, a másik felén meg 5, így felemásan meg még alfajnak sem jók, nem hogy fajnak...


Javítva: 15.04.2013. 20:41 | Fel!

#4

RE: Stellaria pallida?

- Milyen hazai növény? 16.04.2013. 21:10
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

a fotósorozat tökéletes S. pallida-nak

a növény településeken nem ritka, a fenti szkepszis a media/neglecta/pallida szerelmi háromszög tekintetében sok-sok megfigyeléssel eloszlatható

mindhárom faj jó faj, ráadásul köztük a hibridizáció kb. kizárt, így nem sok esély van az átmenetekre

az más kérdés, hogy a termőhelyi viszonyok (tápanyag, nedvesség) miatt nagyon változatosak lehetnek, de vannak állandó bélyegeik, tessék csak aprólékosan odafigyelni

Fel!

#5

RE: Stellaria pallida?

- Milyen hazai növény? 16.04.2013. 21:25
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Há! Na végre, hogy előkerültél rendet csinálni a fórumon!

Oké, szóval ez egy kifogástalan pallida... ez is valami. De hogy nincsenek átmenetek, hm-hm... hát majd azért megpróbálok még lefotózni pár furát...


Javítva: 16.04.2013. 21:30 | Fel!

#6

RE: Stellaria pallida?

- Milyen hazai növény? 16.04.2013. 21:36
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

a galáriába a 2., 4., 8. kép + az alsó sor való

a pallida-val tényleg nincsen semmi gond, átmenetek pedig (ahogy boszorkányok sem) tényleg nincsenek

Fel!

#7

RE: Stellaria pallida?

- Milyen hazai növény? 16.04.2013. 22:25
- barkócza | 2.015 Hozzászólás

Na várjál, csak strigák nincsenek. Maleficák igenis vannak, és meg is kell őket égetni. Legalábbis Kálmán király törvénye szerint.


Javítva: 16.04.2013. 22:26 | Fel!

#8

RE: Stellaria pallida?

- Milyen hazai növény? 17.04.2013. 20:31
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Hm, nos akkor publikálnám a legújabb tyúkhúros kutatási eredményeimet:

- a S. pallida tömeges a környéken, lépni nem lehet tőlük és jóval többet találni belőle, mint a S. media-ból (utóbbi már lassan eltűnőben lévő veszélyeztetett faj lesz a kertemben, ha ez így megy tovább! Jó lesz rá odafigyelni a gyombiodiverzitás megőrzése érdekében... )

- groteszk módon vannak olyan S. pallida(szerű?) egyedek is, amik magyar nevüket meghazudtolva egyáltalán nem aprók, sőt jóval nagyobbak a tök mellettük (tehát teljesen azonos körülmények között...) növő S. media-knál, pofátlan módon már-már szinte S. neglecta habitust öltenek! (1-2 kép: balra S. pallida - jobbra S. media)

- emellett vannak teljesen S. pallida habitusú S. media-k is, esetenként tök apró szirmokkal (3-4. kép)

- közvetlenül a "normál" méretűek mellett vannak nagyon felhízott, kissé S. neglecta habitusú, hosszan lelógó termésű S. media-k is, amik között ráadásul idétlenül kis szirmú ill. sziromtalan egyedek vagy hajtások (?) is feltűnnek (közé nőtt az óriáspallida?) (5-10 kép)

- a S. pallida és S. media magjai között én nem látok túl sok különbséget, a méretük valóban jelentősen eltérő (a S. media kb. a S. pallida kétszerese, de hogy a bibircseik is olyan nagyon eltérőek lennének?! (11-12. kép) (Megnéztem 30x nagyításban is, de hiába... )

Csatolt képek:

Javítva: 17.04.2013. 20:47 | Fel!

#9

RE: Stellaria pallida?

- Milyen hazai növény? 17.04.2013. 20:47
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

minden más helyett ....

lásd a csatolmányt

a növények mérete, színe nem sokat jelent
a S. media-nak is vannak sziromtalan példányai, ill. állítólag a pallida-nak is lehetnek ritkán szirmai

a magméret viszont határozott bélyegnek tekinthető, ezt kiegészíti a porzók száma (a pallida-nál ált. 2, ritkán 3, nagyon ritkán több)

nos, aminél minden stimmel, az a pallida :)


Csatolmányok:

Javítva: 17.04.2013. 22:50 | Fel!

#10

RE: Stellaria pallida?

- Milyen hazai növény? 17.04.2013. 20:51
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Jó, köszi!

Fel!

#11

RE: Stellaria pallida?

- Milyen hazai növény? 17.04.2013. 20:54
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

nem kell kinevetni ....

tényleg érdemes végigrágni a cikket, a Stellariákkal pedig toleránsnak kell lenni, ha mégsem úgy nőnek, ahogy a szerző írja

az úmf kulcsa csak irodalmi források alapján íródott, a taxon a szempontjából messze nem ő a kristálytiszta forrás

Fel!

#12

RE: Stellaria pallida?

- Milyen hazai növény? 17.04.2013. 21:01
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

A cikk teljesen jó, el is kezdtem olvasni!

(Sőt, még a szomszédban is rákerestem, látom a kollégák is átrágták már egyszer magukat ezen: S. pallida)

A nevetés csak annak szólt, hogy akkor most mi van pl. azzal a fura habitusú óriáspallidával, meg a többivel amit felraktam? De majd megnézem annak is magját (csak még nem volt rajta érett termés) hogy mekkora, meg elolvasom az irodalmat...


Javítva: 17.04.2013. 21:02 | Fel!

#13

RE: Stellaria pallida?

- Milyen hazai növény? 17.04.2013. 22:07
- Csukoka | 2.287 Hozzászólás

AZ UMF kulcsának megírásánál a herbáriumi adatokat (mérések) is figyelembe vették.


Fel!

#14

RE: Stellaria pallida?

- Milyen hazai növény? 19.04.2013. 08:42
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

gondolkoztam egy kicsit a témán és a határozási nehézségeken (mert azok azért vannak)

szerintem a kutya ott van elásva, hogy nálunk a kleisztogám S. media meglehetősen gyakori (ennek ki sem nyílik a virága, és gyakran hiányoznak a szirmai). A gyakoriság oka a viszonylag kiszámíthatatlan tavaszi időjárás - a növények inkább a jól bevált beltenyészetre bízzák magukat. Németországban, ahol a csapadék egyenletesebb és a levegő is általában párásabb, ezzel a nehézséggel alig kell szembenézniük (ezért írja Hügin a cikkében, hogy elég ritka a sziromtalan S. media)

a jelenség nem egyedüli, számos más edényes fajnál tér el lényegesen a szaporodási stratégiai a szubatlanti és szubkontinentális régiók között

de ezen a dolgon (t.i. a megtévesztő S. media egyedeken) is lehet segíteni, egyszerűen termést kell gyűjteni, és a magvakat lemérni.
hogy sok növényegyednél akkor sok gyűjtésre és molyolásra van szűkség?

kérem, akkor tessék papnak vagy közgazdásznak menni, ott sokkal egyértelmább minden


Javítva: 19.04.2013. 08:42 | Fel!

#15

RE: Stellaria pallida?

- Milyen hazai növény? 19.04.2013. 11:15
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

A S. media sziromtalansága genetikai adottság vagy a növény adott év időjárása függvényében "dönt"?

Fel!

#16

RE: Stellaria pallida?

- Milyen hazai növény? 19.04.2013. 12:19
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

szerintem nem genetikai adottság (tehát nem pl. varietas-ként értékelhető taxonról van szó)

amúgy a növényegyednek össz. 1 db döntése van, mivel egyéves

Fel!

#17

RE: Stellaria pallida?

- Milyen hazai növény? 19.04.2013. 22:38
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

Nem feltétlenül taxonómiai szintre gondoltam, inkább csak a tulajdonság adaptív és öröklődő voltára.

Kíváncsi lennék, mennyi "félrehatározás" történne, ha hazai növényeket külföldi határozók szerint azonosítanánk, és viszont.


Javítva: 19.04.2013. 22:38 | Fel!

#18

RE: Stellaria pallida?

- Milyen hazai növény? 19.04.2013. 22:41
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

szerintem nem is öröklődő dolog ez, egyszerűen a környezeti tényezők összhatására adott válasz az adott szituban

a második mondatodat nem igazán értem

Fel!

#19

RE: Stellaria pallida?

- Milyen hazai növény? 20.04.2013. 22:24
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

Bocsánat az agymenésért. Arra gondoltam, hogy ha kellően sok, véletlenszerűen választott egyedet vennénk pl. a Stellaria media agg-ból, több országból, majd az érintett országok kulcsaival meghatároznánk az egyedeket, akkor vajon 100%-os lesz-e az egyezés. Melyek lehetnek azok a bélyegek, amelyek univerzálisan alkalmasak a fajok elkülönítésére (magméret?), és vannak-e olyanok, amelyek csak regionálisan használhatóak (szirmok)? Ezt érdekes lehet eljátszani problémás taxoncsoportokra.

Fel!

#20

RE: Stellaria pallida?

- Milyen hazai növény? 20.04.2013. 22:34
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

ez így azért értelmetlen, mivel igazi, komoly vizsgálat kevés volt a csoporton - azaz az egyes országok kulcsai nem valami rendesen kidolgozott helyi koncepciót tükröznek vissza, hanem általában valahonnét koppintottak maguknak egy kulcsot (itthon pl. egy Gáyer-féle 30-as évekbeli adaton kívül nincs publikált előfordulása a fajnak - akkor mi alapján írták a későbbi magyar kulcsokat?)

mivel a florisztika és a növények ismerete ma nem tudomány, az ilyen típusú vizsgálatokba aligha fog olyasvalaki beruházni, akinek egyébként meglenne a háttere (pénz, paripa, fegyver) hozzá

Fel!

#21

RE: Stellaria pallida?

- Milyen hazai növény? 20.04.2013. 22:40
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

lehet, hogy félreérthető voltam: szerintem úgy általában egy kulccsal érdemes határozni a növényeket: a jóval.

és ha megvan a jó kulcs, akkor persze a fél világból lehet hozzá adatot, növényt gyűjteni

hogy mire mi a jó kulcs, nehéz megmondani, még az általában jónak vélt határozók is lehetnek tökök egyes taxonok esetében, és vak tyúk is találhat szemet ....

Fel!

#22

RE: Stellaria pallida?

- Milyen hazai növény? 21.04.2013. 09:38
- barkócza | 2.015 Hozzászólás

Azt szoktuk mondani, hogy pénz, paripa, fegyver ma is bárkinek meglehet, ha nem is teljesen, de részben. Egész pontosan a paripa egy része.


Javítva: 21.04.2013. 09:38 | Fel!



Látogatók
1 Fórumtag és 94 Vendég online:
kispistike

Fórum statisztikák
A fórumon 17317 topik és 72373 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).