Ez is a Vértesből van... lehet esetleg Geastrum melanocephalum? Sajnos már elég pocsék állapotban volt, úh. nem sikerült lefotózni rendesen, éppen ezért el is akartam hozni, de elvesztettem...
(Nekem úgy tűnt elképzelhető, hogy sötét, szemcsés bevonata lehetett fénykorában, de lehet hogy csak a bomlási folyamatok látszódnak rajta... az élő-/lelőhely az utolsó képen látható.)
Igen!!Ez a gomba fénykorában a Geastrum melanocephalum volt.De a termőhelyén csodálkozom. A vékony belső burok,mely fiatalon a spóratömeget körülveszi,a külső burokkal összenőve széthasad,miközben magával húzza a feketésbarna termőrész egy külső,vékony rétegét is. Ilyenkor úgy néz ki,mint egy kakaóporral beszórt vattacsomó.A spóraport kifújja a szél. Hazánk érdekes,ritka, védendő gombája.
(Hm, hát pedig ez tényleg ott volt a fűben (tanúm is van rá!)... vagy nem olvas szakirodalmat, vagy valahonnan odasétált napozni a hosszú lebenylábain... )
A hazai adatokban akácos,molyhos tölgy és főleg kőrises szerepel élőhelyként,van adat a Pilisből ,a Budai hegységből /Solymár,Nagykovácsi,/ majd Csákberény ,Vérteskozma, és két Alföldi élőhelyről,de ott is erdőből.Ha ráérnél majd megírnád az adatait, hely,időpont,élőhely,tájegység,növényzet..Gyűjtöm az adatokat Jó lenne a nevedet is.Csak ha szivesen teszed.Köszönöm szépen.
Tanúsítom! A lelőhely egyébként Csákvár mellett egy sajmeggyes-cserszömörcés karsztbokorerdő (az egyetlen élőhely, amit biztonsággal fölismerek ), ahol természetesen a molyhos tölgy és a virágos kőris is szép számmal fordul elő. Maga a gomba nem volt messze a zártabb erdőtől.