#1

Galium glaucum? (=Galium mollugo agg.)

- Milyen hazai növény? 30.07.2012. 16:44
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Mecsek, Jakab-hegy (száraz tölgyes):






Javítva: 30.07.2012. 18:12 | Fel!

#2

RE: Galium glaucum?

- Milyen hazai növény? 30.07.2012. 17:03
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

nem

G. mollugo agg., azaz G. album vagy főként G. lucidum

Fel!

#3

RE: Galium glaucum?

- Milyen hazai növény? 30.07.2012. 19:09
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Az ÚMF-ben a Galliumok 24-es pontjánál szétválik a G. glaucum és a G. mollugo agg. Most akkor G. glaucum tagja vagy sem a G. mollugo agg-nak? Mondjuk lehet lényegtelen kérdés, de engem érdekel.

És amúgy mit kellene tudni erről az egyedről, hogy meg lehessen határozni? Elég lenne ha meglenne a középső szárlevél szél/hossz aránya?


Javítva: 30.07.2012. 19:29 | Fel!

#4

RE: Galium glaucum?

- Milyen hazai növény? 30.07.2012. 19:46
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

nem rokonok, a G. glaucum-nak semmi köze a G. mollugo agg.-hoz (egyes értelmezések szerint nem is Galium)

nem is hasonlítanak egymásra, még így képről is könnyen elválaszthatók

a G. album, lucidum, mollugo, pycnotrichum (sőt + G. abaujense) nevű fajok (alfajok) eléggé összefolynak, nem egyszerű az elkülönítésük, szerintem a kulcsok sincsenek rnedesen kidolgozva, tele vannak gyanús számadatokkal (ilyen pl. a lucidum elkülönítése)

ahhoz, hogy ebből lucidum legyen vagy sem, elég lenne az általad említett adat, csak a fentiek alapján abban nem vagyok biztos, hogy mindenben hinni lehet a kulcsoknak

jó kis téma, rá lehet szállni, beleőszülni, újat alkotni :)

Fel!

#5

RE: Galium glaucum?

- Milyen hazai növény? 30.07.2012. 20:21
- Harka | 2.868 Hozzászólás

A nevekkel igen csak gondban vagyok, az előbb ugyanis a glaucum helyett a lucidum taxonómiai helyzetét szerettem volna feszegetni, de a választ azért így is megkaptam. Azt azonban továbbra is furcsállom, hogy a 24 pontnál a G. lucidum elválik a G. mollugo agg-tól, miközben ő maga is része annak...

A külföldi irodalma is gázos a csoportnak? Vagy ezek spéci magyar taxonok?

Fel!

#6

RE: Galium glaucum?

- Milyen hazai növény? 30.07.2012. 20:33
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

az "agg."-ban (amihez nem is szoktak auktornevet írni) az a szép, hogy lehet vele össze-vissza dobálózni :)

a szűkebb mollugo-csoportba valószínűleg nem fér bele a lucidum, viszont a G. albumhoz már eléggé közel áll, sőt, ha a G. abaujense-t tanulmányozzuk, az is emlékeztet rájuk

mondjuk egy határozókönyv a határozásra szolgál, s nem a taxonómia kőbe vésésére, ezért ezt a megoldást nem érzem most sem rossznak (mármint ahogy a könyvben van)

nem spéci magyar taxonok, de a külföldi eredmények sem oldalnak meg minden kérdést, számomra most sem világos teljesen a G. album egyes egyedei és a lucidum elválasztása, ahogy a z album-mollugo páros határozókulcsánál is lehetne jobbat készíteni, feltehetően

írtam, szép kis társaság, sok buktatóval, de lehet új eredményt is elérni a kutatásukkal

Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 29 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17316 topik és 72372 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).