#1

Festuca pratensis? (=Festuca sp.)

- Milyen hazai növény? 20.06.2012. 22:58
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Száraz gyep, Kiskunhalas.

Csatolt képek:

Javítva: 24.06.2012. 11:19 | Fel!

#2

RE: Festuca pratensis?

- Milyen hazai növény? 20.06.2012. 23:01
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

A "lényeg" (tőlevelek hüvelye, fülecske szőrözöttsége) nem látszik, de habitusra inkább F. arundinacea.

Fel!

#3

RE: Festuca pratensis?

- Milyen hazai növény? 21.06.2012. 12:11
- bosna sarajevo | 5.018 Hozzászólás

inkább pratensis lesz ez, még a habitusa is belefér

Fel!

#4

RE: Festuca pratensis?

- Milyen hazai növény? 21.06.2012. 14:14
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

Azért gondoltam inkább arundinaceának, mert a buga alsó csomójáról eredő rövidebb ágon több füzérke van (ha jól látom), és mintha a füzérkék is viszonylag kicsik, kevés virágúak lennének. A másik F. pratensis/arundinacea problémánál is ezért gondoltam az utóbbira. Mi szól mégis inkább a pratensis mellett?


Javítva: 21.06.2012. 14:15 | Fel!

#5

RE: Festuca pratensis?

- Milyen hazai növény? 22.06.2012. 09:04
- Jaurinum | 1.656 Hozzászólás

Zitat von lepenyhal aus RE: Festuca pratensis?
A "lényeg" (tőlevelek hüvelye, fülecske szőrözöttsége) nem látszik, de habitusra inkább F. arundinacea.


Sokszor találkozni olyan növényekkel, amelyikre nagyon nem jön ki (inkább elbizonytalanító) a levélfülecske pillázottságára vonatkozó bélyeg. Sokszor egy növényen van kopasz fülecske-él és pillás is.
Vélemény?

Fel!

#6

RE: Festuca pratensis?

- Milyen hazai növény? 22.06.2012. 09:57
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

Zitat
Sokszor találkozni olyan növényekkel, amelyikre nagyon nem jön ki (inkább elbizonytalanító) a levélfülecske pillázottságára vonatkozó bélyeg. Sokszor egy növényen van kopasz fülecske-él és pillás is.
Vélemény?



Ezt én is tapasztaltam.

Fel!

#7

RE: Festuca pratensis?

- Milyen hazai növény? 22.06.2012. 12:47
- Jaurinum | 1.656 Hozzászólás

Vagyis hogy ha ez a bélyeg nem mindig használható, akkor mi a fontosabb (kizárólagos) a fajpár esetében? Van-e egyáltalán ilyen? Az alsó bugaelágazás rövidebb/hosszabb ágain lévő füzérkék száma úgyszintén igen változatos, marad a levélhüvely színe/állaga, amit - tapasztalatom szerint - elég szubjektív módon ítél meg az ember..

Fel!

#8

RE: Festuca pratensis?

- Milyen hazai növény? 22.06.2012. 19:43
- Jaurinum | 1.656 Hozzászólás

Lepényhal úr miből állapítja meg hogy melyik? :)

Fel!

#9

RE: Festuca pratensis?

- Milyen hazai növény? 22.06.2012. 20:38
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

Ennél a fajpárnál elég dinamikusan változik a felfogásom, régebben sokkal több pratensist határoztam, mint mostanában. Jelenleg itt tartok:
Ha egyértelműen (sötét) barna a tőlevél hüvelye, akkor nálam pratensis, ha nagyon szőrös a fülecske, akkor arundinacea. Ha fehéresebb a tőlevélhüvely, akkor mindkettőre adok esélyt, a tőlevélhüvely állagával pedig nem nagyon tudok mit kezdeni. A kopasz fülecskével sem, mert az lekophat. Ha szálkás a füzérke, akkor nem mondok jó szívvel pratensist. Az alsó csomó bugaágainak hosszát és füzérkéinek számát is szoktam nézni, ott a sok (mondjuk >5) füzérke már inkább arundinacea. Tehát kicsit ilyen "többség dönt" alapon, bizonyos bélyegek meglétét fontosnak tartom, hiányát viszont nem tartom informatívnak. Ha valami így még mindig nagyon kétes, akkor keresek másik egyedet a populációból. Persze ez se jön be mindig, mert a két faj együtt is előfordulhat...

Fel!

#10

RE: Festuca pratensis?

- Milyen hazai növény? 22.06.2012. 21:16
- Jaurinum | 1.656 Hozzászólás

Megnyugtat meg nem is, hogy ezt te is így látod..
Nem szóltunk még a tarackokról, de azzal nem tudom mi a helyzet, eddig ennél csak kiásás nélkül próbálkoztam.

Fel!

#11

RE: Festuca pratensis?

- Milyen hazai növény? 22.06.2012. 22:55
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Hm, én meg azt írtam, hogy már kapiskálom... A többi csenkesz is ilyen gázos, vagy ez még semmi?

Fel!



Látogatók
1 Fórumtag és 69 Vendég online:
Viola

Fórum statisztikák
A fórumon 17304 topik és 72338 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).