#1

Galium wirtgenii

- Botanikai tudakozó 04.06.2012. 20:42
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Galium wirtgenii / Galium verum subsp. wirtgenii Ki mit tud róla?

Hétvégén épp mindenféle zöldségeket fotóztam a konyhakertben (mivel elég hiányos a galéria haszonnövényes része...) és közben arra a megállapításra jutottam, hogy a sok egyéb gyom mellett tele a kert a fent említett fajjal... vajon lehetséges ez, vagy túl élénk a fantáziám?!

P.S.: Hallucinogén növényeket nem termesztek...


Javítva: 04.06.2012. 23:46 | Fel!

#2

RE: Galium wirtgenii

- Botanikai tudakozó 05.06.2012. 00:10
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Hm, nos közben kicsit utánanéztem és megnyugodtam, nem mocsarasodik a kert, mert ezek valószínűleg inkább sima G. verum-ok, csak kicsit lazább virágzatúak, mint a "szokásos"... viszont ettől függetlenül nekem továbbra is kicsit rejtélyes ez G. wirtgenii, valakinek van vele tapasztalata?

Csatolt képek:

Javítva: 11.06.2012. 14:35 | Fel!

#3

RE: Galium wirtgenii

- Botanikai tudakozó 10.06.2012. 22:20
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

hát, ez egy fantom

pedig sok külföldi forrásban egyenesen fajként szerepel, de pár év alatt egyszer sem sikerült (kereséssel) olyan populációt találni, ahol a wirtgenii-nek tulajdonított összes bélyeg konzekvensen megjelent volna

Fel!

#4

RE: Galium wirtgenii

- Botanikai tudakozó 11.06.2012. 14:58
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Persze, mert rossz helyen kerested... a konyhakertemben kellett volna! Na, de viccen kívül, ha a G. wirtgenii egy létező növény lenne és a határozóbélyegek is hihetőek lennének, akkor szinte mind passzolna a kertemben élő néhány egyedre is, tehát elvileg lehetnének akár azok is:

- a virágzat szaggatott - stimmel
- leghosszabb ágai is rövidebbek a felettük elhelyezkedő ízköznél - stimmel
- a középső ízközök 1,5-2,5 x hosszabbak a leveleknél - hát van ahol igen, van ahol hosszabbak...
- a levél 1-3 mm széles - stimmel
- csak a szélén begöngyölt (nem a középérig) - stimmel
- fénytelen - hm, hát ez talán inkább fényes... (bár esős időben fotóztam)
- a virág citromsárga, nem illatos - hát fogjuk rá, hogy ez pont citromsárga és különösebb illatot sem éreztem...

A növény viszont a németek szerint (BS határozó) láp- ill. mocsárréteken lakik... hát ilyen viszonylag kevés van a konyhakertemben...

Viszont körülnéztem kicsit a szomszédos Tétényin és az ottani, több száz, szárazságtól senyvedő G. verum határozottan nem ilyen... keskenyebb levelek, dús, tömött virágzat a szár csúcsán, semmi oldalág lentebb... viszont az elég hihetetlen, hogy a G. verum areaja megáll a kerítésemnél és azon belül már csak G. wirtgenii van... talán valószínűbb, hogy ha kicsivel jobb körülmények közé (öntözés, némi lótrágya, stb.) kerül a növény, akkor máshogy néz ki (ahogy minden más növény is)... vajon lehetséges, hogy valami ilyesmi malőrnek köszönhetők a hazai G. wirtgenii előfordulások?


Javítva: 11.06.2012. 15:00 | Fel!

#5

RE: Galium wirtgenii

- Botanikai tudakozó 11.06.2012. 16:28
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

piha, tele van parlagfűvel az a konyhakert, mindjárt megy a kommandó!

hát, a képeid nem győztek meg arról, hogy abban a fertőben valóban G. wirtgenii él ... sokkal inkább egy feltuningolt G. verum-nak tűnik az egész (ügyvédisesen szólva, feltéve, de nem megengedve, hogy a G. wirtgenii létezik ...)

Fel!

#6

RE: Galium wirtgenii

- Botanikai tudakozó 11.06.2012. 16:38
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Persze, a múltkor már belenyugodtam, hogy szerintem is G. verum... pusztán merész filozófiai kérdéseket próbálok feszegetni... (hogy vajon az ezekkel a hülye határozóbélyegekkel itthonról leírt, majd szőrén szálán eltűnt G. wirtgenii-k vajon tényleg azok voltak-e, vagy esetleg ilyesmi pofázmányú G. verum-ok lehettek, mint ez is... )

(Jó, ez a konyhakertbe spontán betelepülő növényeknek fenntartott rész, na... milyen botanász az, amelyik kikapálja szegény növényeket?! Már jött pl. osztrák len is... tök jó! A parlagfű meg még egyelőre nem virágzik, úh. egy allergiás sem nyafoghat miatta! )


Javítva: 11.06.2012. 16:53 | Fel!

#7

RE: Galium wirtgenii

- Botanikai tudakozó 11.06.2012. 18:00
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

olyan G. verum-ot, ami ne lett volna valamennyire illatos, itthon még nem láttam
a virágszínben sincs különösebb eltérés, legalábbis olyan nem, ami valami konzekvensebb, állandó különbség lenne
a levél szélessége eléggé humbug-szagú, legalábbis ezekkel a méretadatokkal (-1 mm, 1-3 mm), a tuti G. verum-nak is gyakran szélesebb 1 mm-nél
a virágzat szaggatottsága, hát, érdemes megnézni egy nagyobb tuti verum-állományt, biztos van benne olyan is, aminek szaggatott

érdemes a neten fennlévő pár wirtgenii-fotót megnézni, hát azokon se látszik valami megggyőző bélyegkombináció ....

szóval ez egy eléggé megfejthetetlen dolognak tűnik, ahhoz túl sok jó botanikus emlegeti, hogy teljesen hülyeség legyen, de tényleg jó lenne látni egyszer egy mindenben meggyőző állományt (nem egyedet, állományt), és akkor talán el lehetne onnan indulni

Fel!

#8

RE: Galium wirtgenii

- Botanikai tudakozó 11.06.2012. 18:09
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Hm, kellene csinálni egy fórumos WANTED topikot, amiben ilyen rejtélyes növényekre tűzünk ki "vérdíjat", hogy aki tudja vadássza le őket...

Fel!

#9

RE: Galium wirtgenii

- Botanikai tudakozó 11.06.2012. 18:21
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

eddigi tapasztalataim alapján az ilyen akcióknak általában nem lesz jó vége - sok-sok ámokfutás között bukkan fel néha-néha egy jó megfigyelés

Fel!

#10

RE: Galium wirtgenii

- Botanikai tudakozó 11.06.2012. 18:42
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Hát ööö... attól azért nem félek, hogy egy fórumos topik hatására országos G. wirtgenii hajkurászási láz fog kitörni...

Fel!

#11

RE: Galium wirtgenii

- Botanikai tudakozó 24.06.2012. 21:27
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás
Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 60 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17318 topik és 72379 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).