|
|
INFLORESCENTIA / INFLORESZCENCIA / VIRÁGZAT TÍPUSOK
INFLORESCENTIA / INFLORESZCENCIA / VIRÁGZAT TÍPUSOK
- Botanikai fogalomtár 13.05.2012. 09:49- Lila Pereszke • | 18.389 Hozzászólás
INFLORESCENTIA TÍPUSOK - virágzat típusok (Eredete: latin: "Flora" = virágok istennője)
Feltételezhetően az evolúció során először a külön-külön elhelyezkedő magános virágok (egy virágrügyből egy virág fejlődik) alakulhattak ki, ezt követték a csoportos virágok (több, egymás közelében fejlődő virágrügy), végül kialakultak a legfiatalabb típusnak tekinthető virágzatok. A virágzatok előnye, hogy a több virág több magkezdeményt, a hosszabb virágnyílás és a feltűnőbb elrendezés biztosabb megporzást tesz lehetővé.
A virágzat egy rügyből fejlődő virágzati tengelyen meghatározott rendben kifejlődő virágokból áll, melyeket fellevelek kísérhetnek. A virágzati tengely szerveződése alapján a virágzatokat két nagy csoportba sorolhatjuk: egyszerű és összetett virágzatokba.
EGYSZERŰ VIRÁGZATOK - Az egyszerű virágzatok két típusba sorolhatók: lehetnek egyszerű fürtös / nyílt virágzatok, ill. egyszerű bogas / zárt virágzatok.
EGYSZERŰ FÜRTÖS / NYÍLT (RACEMOSUS) VIRÁGZATOK - A virágzati tengely nem elágazó és ún. korlátlan növekedésű, melyhez a virágok laterálisan, kocsánnyal, vagy anélkül kapcsolódnak. A virágok nyílása akropetális (alulról fölfelé) és centripetális (kívülről befelé) irányban történik. Típusai:
- FÜRTVIRÁGZAT
- SÁTORVIRÁGZAT
- ERNYŐVIRÁGZAT
- FEJECSKEVIRÁGZAT
- FÜZÉRVIRÁGZAT
- TORZSAVIRÁGZAT
- BARKAVIRÁGZAT
- TOBOZKAVIRÁGZAT
- FÉSZEKVIRÁGZAT
EGYSZERŰ BOGAS / ZÁRT (CYMOSUS) VIRÁGZATOK - A virágzati tengely ún. korlátolt növekedésű, melynek csúcsán virág fejlődik, a következő virágok kocsányai az előző virág alól indulnak fejlődésnek és kocsányuk idővel túlnövi az előző virágot. A korábbi virágok alatt megjelenő új elágazások / virágok száma lehet egy (egyes bog virágzat), kettő (kettős bog virágzat), vagy több (többes bog virágzat). A virágok nyílása vagy centrifugális (középről kifelé haladó), vagy a bogak számától függően bonyolult rendszert követ. Típusai:
EGYES BOG VIRÁGZATOK (MONOCHASIUM):
- SARLÓVIRÁGZAT
- KUNKORVIRÁGZAT
- LEGYEZŐVIRÁGZAT
- FORGÓVIRÁGZAT
KETTŐS BOG VIRÁGZATOK (DICHASIUM):
- ÁLERNYŐ VIRÁGZAT
TÖBBES BOG VIRÁGZATOK (PLEIOCHASIUM):
- BOGERNYŐ VIRÁGZAT
- CSOMÓVIRÁGZAT
- ECSETVIRÁGZAT
ÖSSZETETT VIRÁGZATOK / SYNFLORESCENCIA - Egy közös főtengelyhez laterálisan kapcsolódó részvirágzatokból (parakládiumokból) állnak. Az egyes parakládiumok elágazása az egyszerű virágzatokkal megegyezően lehet nyílt (politelikus) ill. zárt (monotelikus). Az összetett virágzatokban a nyílt ill. zárt elágazási típusok keverten is előfordulhatnak, ekkor a virágzat heterotaktikus összetett virágzat, ha a két típus közül csak az egyik típus ismétlődik az elágazásoknál, akkor a homoiotaktikus összetett virágzatról beszélünk.
A összetett virágzat elnevezésekor mindig kívülről, az alacsonyabb rendű elágazás típusának nevével kezdődik a név és az elsőrendű elágazással (főtengely elágazása) fejeződik be. Pl. a Consolida regalis virága fürtös fürt (vagy összetett fürt), mivel főtengely elágazása is fürtös típusú és a másodrendű elágazás is fürtös.
- HOMOIOTAKTIKUS VIRÁGZATOK
- HETEROTAKTIKUS VIRÁGZATOK
Kapcsolódó fogalmak:
- VIRÁGTÍPUSOK
- FELLEVÉL
Érdekességek, linkek, egyebek:
- Wikipédia - virágzat
Látogatók
0 Fórumtag és 7 Vendég online |
Fórum statisztikák
A fórumon 17396
topik
és
72854
hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09). |