#1

Milyen csillagvirág (=Scilla drunensis)

- Milyen hazai növény? 28.02.2012. 19:56
- novalusz | 497 Hozzászólás

Milyen csillagvirág, Scilla vindobonensis?

Annak idején ezt a tavaszi Börzsönyben fotózott növényt Scilla drunensis-nek határoztam, de mivel a tőkocsány barna, és nem zöld, ezért jóval esélyesebbnek tűnik a Scilla vindobonensis. Mit gondoltok?

Update: közben látom, hogy a S. drunensisről is vannak már fent fotók - és hát itt-ott ezek sem zöld kocsányúak. Ki érti ezt...

Csatolt képek:

Javítva: 29.02.2012. 22:17 | Fel!

#2

RE: Milyen csillagvirág, Scilla vindobonensis?

- Milyen hazai növény? 28.02.2012. 21:30
- Papinho | 2.958 Hozzászólás

Az UMF szerint "több, az adott populációra jellemző egyedet vizsgáljunk".

Nem nagyon látom a lepel tövén a fehér foltot, pedig ez a vindobonensis egyik jellemzője. A szára viszont egyértelműen nem zöld, ez pedig azt mutatja, hogy inkább vindobonensis.

A Börzsöny flórája szerint a hegység déli részén a Dunához közeli helyeken (pl. Les-vögy) a vindobonensis nő. A drunensis a hegység központi magasabb helyein található (pl. Nagy-Hideg-hegy). Az irodalom szerint csak ez a két faj nő a Börzsönyben.

Amúgy pár éve jártam a Hortobágyon az Ohati-erdőben, ahol a szakirodalom szerint tömegesen nő a drunensis. Tényleg kéklett az erdő alja, de szinte kivétel nélkül mindegyik töve bíborbarna volt. Mai napig sem tudom hogy akkor mit láttam.

Azt hiszem tisztább volt a kép a S. bifoliás időszakban.

Fel!

#3

RE: Milyen csillagvirág, Scilla vindobonensis?

- Milyen hazai növény? 29.02.2012. 13:02
- bosna sarajevo | 5.018 Hozzászólás

a növény a virágai alapján (nagy, egyszínű leplek) a bordós szár ellenére is leginkább drunensis

a bifolia-korszak persze egyszerűbb volt :)

olvasgatni érdemes pl. ezt: Travnicek et al., Acta Musei Moraviae, Scientiae biologicae (Brno), 94: 157–205, 2009

Fel!

#4

RE: Milyen csillagvirág, Scilla vindobonensis?

- Milyen hazai növény? 29.02.2012. 13:37
- novalusz | 497 Hozzászólás

Köszönöm a válaszokat! Az írást megtaláltam a neten (http://old.botany.upol.cz/prezentace/travnicek/scilla09.pdf), majd belenézek.

Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 41 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17304 topik és 72338 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).