#1

átmozgató jellegű (=Schoenoplectus mucronatus, Eleocharis ovata)

- Fotó-feladványok 26.11.2011. 18:12
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

a feladat nem nehéz, de a felismerendő fajok azért nem gyakoriak - a kép közepén lévő két nagyon zöld valami a kérdés (de maximalisták még másokat is kimazsolázhatnak)

Csatolt képek:
DSCF5010.JPG

Javítva: 30.11.2011. 15:17 | Fel!

#2

RE: átmozgató jellegű

- Fotó-feladványok 27.11.2011. 20:36
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Ez jópofa, bepróbálkozok a móka kedvéért. Bal oldalon alul (oldalra fordítva a monitort ) valamelyik Lindernia van, talán a L. procumbens, bár a kocsányok elég rövidek. Jobb oldalon mintha pocsolyalátonyákat vélnék felfedezni. A " nagyon zöldekhez" sajnos nagyon nem értek (bár próbálom behozni a lemaradásomat), de a kisebbik talán Eleocharis sp., a nagyobbik legyen mondjuk Schoenoplectus sp. És a kákán felfedeztem egy zengőlegyet is...

Na jó, a teljesség kedvéért tippelek a fajokra is: Eleocharis mamillata és Schoenoplectus mucronatus.


Javítva: 27.11.2011. 20:48 | Fel!

#3

RE: átmozgató jellegű

- Fotó-feladványok 27.11.2011. 21:20
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

nem rossz :)
a Lindernia stimmel, bár e képek alapján nem lehetne meghatározni faji szintig, de valóban L. procumbens, az Elatine is oké
az Alisma pl.-aquatica, gondolom, triviális volta miatt maradt ki

de a lényegek: miért Sch. mucronatus? és miért E. mamillata? (különösebben az utóbbi érdekes kérdés, ugyanis azt a fajt ilyen jellegű fotóról nem lehetne meghatározni, azaz fel se tettem volna)

Fel!

#4

RE: átmozgató jellegű

- Fotó-feladványok 27.11.2011. 21:55
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Mint mondtam, nem értek hozzá. :)
Egyiket sem tudnám faji szinten biztosan megindokolni, de a választás szempontjai:
Az Eleocharisok közül a kis termetűeket kizártam, ez szemmel láthatóan a termetesebbek közül való (az Elatinéhez és a Linderniához képest), de a nagyobbak közül gyakorlatilag tényleg csak a hasamra csaptam (illetve kicsit nézegettem, melyik fordulhat elő az elterjedés alapján leginkább a többi fajjal a képen).
A Schoenoplectusok közül a háromélűek jönnek szóba. A füzérkék nem tűnnek nyelesnek, bár még fiatalok a példányok, így már csak kettő marad, a Sch. pungens és a Sch. mucronatus. Talán ráfoghatom, hogy hirtelen hegyesedik a murvalevél, és talán még a fiatalság miatt nem áll el oldalra jobban, ezért Sch. mucronatust tippeltem, de itt már inkább csak érzés alapján (nem találkoztam még egyikkel sem).


Javítva: 27.11.2011. 21:56 | Fel!

#5

RE: átmozgató jellegű

- Fotó-feladványok 27.11.2011. 22:53
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

A Schoenoplectus érvelés helyes, mondjuk ott még van egy harmadik ilyen jellegű élelt szárú faj is.
A Sch. mucronatus érvelés és azonosítás is helyes, de be kell vallani, hogy ez nem a legtipikusabb növény, mivel ez egy fiatalabb példány (be is teszek egy tipikusat, lásd alább)
Az Eleocharis viszont erősen tévút, kuruzsló jellegű a magyarázat :)

Csatolt képek:
DSCF5014.JPG
Fel!

#6

RE: átmozgató jellegű

- Fotó-feladványok 27.11.2011. 23:05
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Nem baj, én beismertem, hogy kuruzsló vagyok a témában, nyílt lapokkal játszottam. :)
Örülök a Schoenoplectusnak meg a többinek, és átengedem a csetkákát a profiknak.


Javítva: 27.11.2011. 23:24 | Fel!

#7

RE: átmozgató jelleg?

- Fotó-feladványok 30.11.2011. 11:18
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

Én sem vagyok Eleocharis-mágus, így önmagam beégetésének kockázatát teljes felelősséggel vállalva a fotón látható példányra egy rendesen megcombosodott E. ovatat tippelek a tompa végű füzérkék miatt.

Fel!

#8

RE: átmozgató jelleg?

- Fotó-feladványok 30.11.2011. 11:24
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

így van, a Jóisten 2010-ben nagyon meglocsolta a földeket, és ekkora Eleocharis ovata-telepeket teremtett
(rosszabb helyeken a növényünk nem nagyobb 10 cm-nél, itt meg 50-60 cm magas egyedek is voltak)

a növény egyéves, egy ilyen csoportban akár 30-50 tő is csoportosulhat

valóban, a jellegzetes, tompa végű, hordószerű füzérkék alapján lehet felismerni, a rá leginkább emlékeztető E. carniolica füzérkéi kihegyesedők
az olyan mágikus dolgokkal, mint bibeszám, ilyen fotó alapján természetesen felesleges előjönni, de ha valakiben felmerül a gyanú, hogy ilyen növényt talál (és nem biztos a dolgában), ajánlott azt is megszámolni

Fel!

#9

RE: átmozgató jelleg?

- Fotó-feladványok 01.12.2011. 09:49
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Esetleg még a fórum jelképe a chat-káka jöhetett volna szóba...

Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 75 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17314 topik és 72368 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).