#1

Pimpinella saxifraga (=Pimpinella saxifraga)

- Milyen hazai növény? 16.11.2011. 21:58
- orsoly | 1.074 Hozzászólás

Ez lehet subsp. nigra?

Csatolt képek:

Javítva: 17.11.2011. 14:54 | Fel!

#2

RE: Pimpinella saxifraga

- Milyen hazai növény? 16.11.2011. 23:06
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

Sose határoztam, de több határozó alapján is kijön annak.


Javítva: 16.11.2011. 23:07 | Fel!

#3

RE: Pimpinella saxifraga

- Milyen hazai növény? 16.11.2011. 23:14
- orsoly | 1.074 Hozzászólás

Azért megvárjuk Pereszkét, mielőtt felteszem a galériába?

Fel!

#4

RE: Pimpinella saxifraga

- Milyen hazai növény? 17.11.2011. 14:03
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Hát bevallom én sem nagyon foglalkoztam eddig P. saxifraga alfajokkal, de fogjuk rá, hogy elég bundás ahhoz, hogy subsp. nigra legyen...

(Bár azért szerintem nem ártott volna még megnézni, hogy pl. az ernyő hány sugarú lehetett fénykorában, ha már a szőrön kívül mindössze ez az egy lehetséges irodalmi határozóbélyegünk van... )


Javítva: 17.11.2011. 14:08 | Fel!

#5

RE: Pimpinella saxifraga

- Milyen hazai növény? 17.11.2011. 14:33
- orsoly | 1.074 Hozzászólás

Van virág is, csak a BS mindkettőre ugyanazt írja virágzat tekintetében, nem gondoltam fontosnak feltenni a kérdés eldöntésében. Más mást ír?
(Gyökeret meg nem szedek ki)

Csatolt képek:
Fel!

#6

RE: Pimpinella saxifraga

- Milyen hazai növény? 17.11.2011. 14:46
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Hát gyökeret azt ne is!!!

- subsp. saxifraga 8-15 sugarú
- subsp. nigra 15-24 sugarú

Már csak az a kérdés vajon a kevés sugarú, szőrös földitömjén alfajok mért nem olvasnak Füvikönyvet?!


Javítva: 17.11.2011. 14:46 | Fel!

#7

RE: Pimpinella saxifraga

- Milyen hazai növény? 17.11.2011. 14:54
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

ezek alapján a képek alapján egyszerűen nem lehet alfaji szintig határozni
a füvészkönyvben írottakat érdemes más határozókban is ellenőrizni, és akkor kb. kiderül, hogy ez az ernyősugaras dolog azért igencsak kérdéses
a levélfonák szőrzete nem sokat mond a képek alapján
olyan dolgokról, mint szár tövének szőrtípusa, a gyökfő-gyökér elszíneződése, tőleveleken a levélkepárok jellemző száma - nem derül ki semmi

úgyhogy maradjunk meg azon a szinten, hogy P. saxifraga

Fel!

#8

RE: Pimpinella saxifraga

- Milyen hazai növény? 17.11.2011. 15:00
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

a P. nigra egy fantom, semmi hazai tapasztalat nincs róla, de mivel benne van a könyvekben, időnként úgy meghatározná az ember

egyesek szerint csak alfaj, mások szerint még az se, egyesek szerint ez a bélyeg jó, mások szerint amaz ... ráadásul mind külföldi példákat vizsgál, lehet, hogy a magyar ugaron minden más

herbáriumi revízió, plusz célzott terepi gyűjtések, és akkor talán okosabbak leszünk

(ez elkeserítő? nem az, legalább van némi életcél
a fajok jelentős része, az alfajok még jelentősebb része, akár többszáz hazai taxon is olyan, amiről még nagyon sokat kellene tudnunk)

Fel!

#9

RE: Pimpinella saxifraga

- Milyen hazai növény? 17.11.2011. 15:00
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Ugyan, elkeseredésről szó sincs! Eddig sem hittünk a létezésében, max. eztán sem fogunk...

(P.S.: Orsoly! Azért majd ha legközelebb arrafelé jársz szerintem mindenképp olvasd fel neki terepen ezeket a fontosabb alfaji jellemzőket, nehogy már jővőre is ilyen idétlenül hajtson ki... legalább jövőre legyen már egy rendes subsp. nigra-nk!!! )


Javítva: 17.11.2011. 15:05 | Fel!

#10

RE: Pimpinella saxifraga

- Milyen hazai növény? 17.11.2011. 15:19
- orsoly | 1.074 Hozzászólás

Pereszke, köszi. Akkor a BS ezt kicsit elnagyolta
Bosna, nem a levél fonákjának, hanem a színének a szőrössége utal a BS szerint a nigra alfajra - ha jól értettem.

De akkor még kép: én úgy látom, bár nem túl jó fotó, a szár az elágazás fölött is szőrös.... egyetlen levél volt egyébként a száron valahol az alsó harmadnál, ha jól emlékszem, plusz egy-két tőlevél.

Csatolt képek:
Fel!

#11

RE: Pimpinella saxifraga

- Milyen hazai növény? 17.11.2011. 15:28
- orsoly | 1.074 Hozzászólás

Pereszke, lehet, hogy ilyen késői időkben szegénynek más nem volt energiája több sugarat fejleszteni

Bosna, én csak attól lennék elkeseredve, ha üres maradna a galériában egy képhely , a botanikusok meg tőlem azt vitatkoznak, amit akarnak

(Az meg egyenesen bosszant, ha olyan kép van a galériában egy fajnál- alfajnál, amitől akármi is lehet......)

Fel!

#12

RE: Pimpinella saxifraga

- Milyen hazai növény? 17.11.2011. 15:34
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

szerintem a füvészkönyv leírása önmagában kevés a határozáshoz, érdemes volna több más helyen is megnézni, és érdemes volna pl. több megerősített határozású herbáriumi példányt is megnézni (arra nem tenném a fejem, ha besétálsz a Növénytárba, akkor ott minden rendben lenne a P. saxifraga s.l.-n belül)

sajnos, néha olyan természetromboló dolgoktól sem lehet eltekinteni, mint a növény kiásása és lemetélése - ennél a taxonnál különösen
önmagában a szár szőrössége tudtommal nem bélyeg, hanem a szőrök hossza és egyenessége/kacskaringóssága, a levél színének szőrössége pedig biztosan nem jó bélyeg

a növény még akár ssp. nigra is lehet - de erről egyébként nem elsősorban engem kell meggyőznöd, hanem Magadat

Fel!

#13

RE: Pimpinella saxifraga

- Milyen hazai növény? 17.11.2011. 15:34
- Harka | 2.868 Hozzászólás

(A zárójeles felvetésed teljesen jogos. Ha kétségeid vannak a galériában található képek helyes határozásával, vagy még inkább a kép alapján való határozhatóságukkal, ne habozz megírni ide: Hibajelentő! A galéria esetében fő a megbízhatóság!)


Javítva: 17.11.2011. 15:36 | Fel!

#14

RE: Pimpinella saxifraga

- Milyen hazai növény? 17.11.2011. 16:02
- orsoly | 1.074 Hozzászólás

Kedves Bosna sarajevo!

"szerintem a füvészkönyv leírása önmagában kevés a határozáshoz" - oké, lehet, de mégiscsak az ÚMF alapján készült a galéria, és annak képes "alátámasztása" volt az eredeti szándék annak létrehozásában.

"sajnos, néha olyan természetromboló dolgoktól sem lehet eltekinteni, mint a növény kiásása és lemetélése" - légyen ki-ki saját elgondolásai szerint. Nekem személy szerint többet ér egy élőlény élete, mint a tudomány - vagy akár a galéria, bár utóbbi eléggé szívügyem, de még ezért sem ások ki semmit.

A határozóbélyegekről nem tudok állást foglalni, amiket írtam, innen olvastam: http://blumeninschwaben.de/index.htm
Nem célom senkit meggyőzni - magamat sem - olyasmiről, ami nem valós. De azt gondolom, ha a füvészkönyv leírása stimmel valamire, akkor nem akkora nagy hiba elhelyezni az aszerint készült galériában. Amúgy meg felteszem ide a képeimet, kérdezgetek, aszerint, amit olvasok róla, aztán a hozzáértők segítenek, és Pereszke eldönti , mehet-e a galériába vagy nem.

Fel!

#15

RE: Pimpinella saxifraga

- Milyen hazai növény? 17.11.2011. 16:10
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Zitat von Harka
vagy még inkább a kép alapján való határozhatóságukkal



Hát ööö... van, amit meg lehet határozni képről, van amit nem, de ha egy terepen meghatározott fajról készül olyan kép, ami csak egy kis részét ábrázolja (tehát ami alapján nem lehetne képről meghatározni...) azzal nincsen semmi baj!

Fel!

#16

RE: Pimpinella saxifraga

- Milyen hazai növény? 17.11.2011. 16:18
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

a füvészkönyv alapján gondolom, úgy készül a galéria, hogy az ott szereplő taxonlista az alap
a kulcsok egy részébe simán bele lehet kötni (alappal, alaptalanul), de nincs a világon olyan könyv, ami tökéletes lenne

kiásni, nem kiásni, mindenkinek máshogy esik, de ha a növény egyik fő bélyegét csak kiásással lehet megállapítani, akkor ...

a fentiek alapján abban nincs igazad, hogy ha a füvészkönyv leírása stimmel, akkor az feltétlenül az

az Általad citált honlap leírása egyébként részben nem illik a növényre, mivel túl sok az ernyők sugara, nem elég szőrös a levél szőrzete (inkább spärlich az, nem dicht), és nincs elég sok levélkepárja

ettől még nyugodtan bekerülhet az ssp. nigra galériába, több is veszett Mohácsnál

Fel!

#17

RE: Pimpinella saxifraga

- Milyen hazai növény? 17.11.2011. 16:18
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Zitat von orsoly
De azt gondolom, ha a füvészkönyv leírása stimmel valamire, akkor nem akkora nagy hiba elhelyezni az aszerint készült galériában. Amúgy meg felteszem ide a képeimet, kérdezgetek, aszerint, amit olvasok róla, aztán a hozzáértők segítenek, és Pereszke eldönti , mehet-e a galériába vagy nem.



Természetesen nem csak én döntöm el a határozásokat, hanem a nem egyértelmű fajoknál közösen próbáljuk kitalálni a leginkább korrektnek tűnő megoldást...

És valóban volt már rá példa pl. a Xanthium esetében, hogy az eltérő irodalmak ellenére is felraktunk valamit a galériába, hiszen valóban amolyan Füvikönyves "képmelléklet"-ként indult a galéria. De ebben az esetben a virágzat alapján ez még a Füvikönyves leírásnak sem felel meg, hiszen kevesebb sugara van "mint kéne"... persze lehet, hogy késői virágzás miatt nyeszlettebb, vagy fázós és azért szőrösebb, vagy tök rossz a határozókulcs, stb. a gond az, hogy egyelőre nem tudjuk melyik...


Javítva: 17.11.2011. 16:39 | Fel!

#18

RE: Pimpinella saxifraga

- Milyen hazai növény? 17.11.2011. 18:08
- orsoly | 1.074 Hozzászólás

Bosna, Te egy nagy vitatkozósnak tűnsz

Nem kell ráfogni, ha nem az. De mivel azt olvastam, a saxifraga alfajnak a levélszíne kopasz, felvetettem a kérdést. A többivel meg ezek szerint megvezetett a BS - vagy evvel is. Rákérdeztem, szerintetek nem nigra, ennyi

Nem ások. Élvezze csak tovább az életet, a nap sugarait, a bogarak zümmögését, legyen csak egy lény, aki nődögél a mezőn, nem fogom azért elpusztítani, hogy megtudjam, mit találtak ki, hova sorolták be az emberlények a tudományukba.


Javítva: 17.11.2011. 18:14 | Fel!

#19

RE: Pimpinella saxifraga

- Milyen hazai növény? 17.11.2011. 18:13
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

pontosítsunk: egy szőrszálhasogató, akarnok vadbarom vagyok

kedvenc perverzióm az alfajok és kisfajok meghatározásának kétségbevonása

anyám ezért kitagadott, rokonaim elfordítják a fejüket az utcán, ha látnak, a falusi boltos már nem ad hitelbe

kutya élet

Fel!

#20

RE: Pimpinella saxifraga

- Milyen hazai növény? 17.11.2011. 18:16
- orsoly | 1.074 Hozzászólás

Bocsánat a személyeskedésért

Fel!

#21

RE: Pimpinella saxifraga

- Milyen hazai növény? 17.11.2011. 18:27
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás
Fel!

#22

RE: Pimpinella saxifraga

- Milyen hazai növény? 20.09.2012. 15:24
- orsoly | 1.074 Hozzászólás

Ez a Pimpinella sem tudta szegény eldönteni, melyik alfajhoz tartozzon a kopaszkás levelével és a 16 sugarú ernyőjével....

Csatolt képek:
Fel!

#23

RE: Pimpinella saxifraga

- Milyen hazai növény? 20.09.2012. 17:51
- barkócza | 2.015 Hozzászólás

Sőt, ráadásul tüskés bokrokban fetrengő mazochista is vagy. Legközelebb ki ne hagyd!

Fel!



Látogatók
1 Fórumtag és 78 Vendég online:
Kemény Dió

Fórum statisztikák
A fórumon 17317 topik és 72377 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).