#1

Borbolya

- Botanikai tudakozó 16.06.2011. 19:20
- hakansukur | 189 Hozzászólás

Hello

Kerestem milyen topicba írhatnám a kérdésemet, de nem találtam olyat ahova a kérdésem illene.. vagy csak vak voltam
(Ebből az egy szempontból jobb volt a régi Milyen növény, mert ott a hozzászólás nem "veszett" el a semmibe, mindenki láthtatta, de tényleg csak ennyiben volt jobb :) )

Szóval A zárvatermők fejldősétörténeti rerndszertana könyvben a borbolyafélék virágképlete alapján a borbolyának 3 sziromlevele van... Azonban akárhány képet nézek meg a virágról nekem mindig 6-nak tűnik...Akkor most mi az igazság? 3 sziromlevél van amelyek teljesen a tövükig hasadtak és ezért tűnik úgy hogy 6 sziromlevél van? Csak erre tudok gondolni...

Kösz a választ előre is

hs

Fel!

#2

RE: Borbolya

- Botanikai tudakozó 16.06.2011. 19:43
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Á, itt is egyből észrevesszük az új hozzászólásokat... jelzik a pitypangok!
(Max. nem mindig tudunk rá válaszolni... )

Szerintem sokkal prózaibb a magyarázat: elírás történt... Gondolom a C 3+3 -ból lemaradt a vége... mert egyébként tényleg 3 szirma van, de 2 körben, tehát 3+3, vagyis 6!


Javítva: 16.06.2011. 19:47 | Fel!

#3

RE: Borbolya

- Botanikai tudakozó 16.06.2011. 22:06
- hakansukur | 189 Hozzászólás

Ok, rendben van, javítom is a könyvben ;)

Köszi, zseni vagy!

hs

Fel!

#4

RE: Borbolya

- Botanikai tudakozó 09.07.2011. 18:11
- Bognár Jn | 120 Hozzászólás

Egyébként a Berberis virág érdekes eset. Sajnos nincs jó fotóm,hogy ezt igazoljam. A virágtakarótájban a 6 lepellevél /P3+3/ körén kívül még 2 hasonló színű előlevélkel van. Ezt látni lehet Lila pereszke egyik remek Berberis fotóján a galériában.
A porzótáj talán még különösebb. Négy körben összesen 12 izmos porzó egy ilyen kis virágban a kagylószerűen befelé hajló lepellevelek ölelésében!
A külső két kör porzói nektáriumokat tartalmaznak/sztaminodiumok/. A belső 3+3 porzó érintésre elmozdul és a portok hasadva nyílik. ezt különben egy fűszál segítségével mi is kiválthatjuk.
Sajnos két tavasszal próbáltam a porzótájról felvételeket készíteni. Sikertelenül.


Képlinkek:
Berberis vulgaris

Fel!

#5

RE: Borbolya

- Botanikai tudakozó 10.07.2011. 00:09
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

(Természetesen a borbolya-rokonokkal is lehet ilyen "fűvel beporzósdit" játszani, pl. a Mahonia-k talán még ügyesebbek is ebben, mint a Berberis-ek... sajna már rég elvirágoztak, de tavasszal ajánlom mindenkinek, hogy próbálja ki, ha még esetleg eddig nem tette volna... )


Javítva: 10.07.2011. 00:11 | Fel!


Látogatók
0 Fórumtag és 35 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17314 topik és 72365 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).