#1

tündérrózsa, Hévíz

- Milyen hazai növény? 20.03.2024. 12:06
- Kemény Dió | 5.507 Hozzászólás

Csatornában. Ez melyik faj, vagy hibrid?

Csatolt képek:
Nymphaea.jpg
Fel!

#2

RE: tündérrózsa, Hévíz

- Milyen hazai növény? 20.03.2024. 21:04
- Csukoka | 2.288 Hozzászólás

"Dr. Lovassy Sándor 1855 – 1946 ornitológus, biológus.

A keszthelyi Gazdasági Akadémia igazgatója (1916–1921), a keszthelyi Balatoni Múzeum egyik alapítója, több éven keresztül a Balatoni Múzeumért Egyesület elnöke. Hévízen a tündérrózsa Nymphaea rubra var. longiflora megtelepítője. A tó növényvilágának leglátványosabb tajgai a tündérrózsák. A század eleji leírásokból, illetve Richard Bright angol orvosutazó 1815-ből származó útikönyvéből tudjuk, hogy a tóban őshonos volt a fehér tündérrózsa (Nymphaea alba). Ez a hideg vizekben is díszlő, csendesebb vizeinkben majdnem mindenhol megtalálható faj már magában is szép jelenség. Az 1830-as években már kísérletet tettek arra, hogy mellette trópusi eredetű tündérrózsákat honosítsanak meg a tóban. A nagyváradi Püspökfürdő meleg vizéből előbb a budapesti Lukács-fürdőbe, majd innen Hévízre telepítették az egyiptomi fehér tündérrózsa (Nyphaea lotus) egyedeit. Ez azonban akkor nem bizonyult maradandónak. 1898 és 1906 között Lovassy Sándor, a keszthelyi Gazdasági Akadémia tanára gondolt egy merészet és nagyszabású tündérrózsa-honosítási akcióba kezdett Hévízen. A budapesti tudományegyetem gazdag botanikus kertjének Viktória-házából több trópusi tündérrózsafaj gyöktörzs-darabkáját megszerzett, s azokat a z iszapba ültette. Az első esztendőben Lovassy Sándor az egyiptomi fehér és az indiai vörös tündérrózsa hosszú virágú alfajának (Nymphaea rubra) honosításával próbálkozott. Az előbbi növénnyel végzett kísérletek a múlt századihoz hasonlóan ezúttal sem vezettek eredményre, viszont az utóbbi már 1898-ban megmutatta életképességét. A telepítést követő 33. napon, 1898. július 5-én nyílt ki Hévízen az első vörös tündérrózsavirág, amelyet természetesen a hévízi fürdővendégek nagy érdeklődése kísért". http://www.hevizgaleria.hu/muvelodesi-ko...izi-tunderrozsa-

Fel!

#3

RE: tündérrózsa, Hévíz

- Milyen hazai növény? 21.03.2024. 14:10
- Kemény Dió | 5.507 Hozzászólás

Ezt az érdekes, de a határozás szempontjából kevésbé hasznos oldalt megtaláltam én is. Osztrák botanikustól közben azt a választ kaptam, hogy ez egy Brachyceras-Hibrid.
Itt is látható a harmadik fotón: https://balkonada.cafeblog.hu/2018/08/04...i-tunderrozsak/


Javítva: 21.03.2024. 14:13 | Fel!


Látogatók
0 Fórumtag és 57 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17318 topik és 72378 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).