#1

Melyik ibolya ?

- Milyen hazai növény? 30.04.2023. 17:52
- bartolomeo | 133 Hozzászólás

Áprilisban a Mezőföldön üde réten ,nagy egyedszámmal találtam

Csatolt képek:
Fel!

#2

RE: Melyik ibolya ?

- Milyen hazai növény? 30.04.2023. 21:04
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

Viola pumila

Fel!

#3

RE: Melyik ibolya ?

- Milyen hazai növény? 01.05.2023. 14:27
- bartolomeo | 133 Hozzászólás

Köszönöm a választ, én is erre gondoltam elsőre, de a Flóraatlaszban itt és nagyjából az egész Dél-Dunántúlon nem jeleztek még előfordulást.
A kisebb pálhalevelek miatt, ezért V. canina-ra is gondoltam.

Fel!

#4

RE: Melyik ibolya ?

- Milyen hazai növény? 01.05.2023. 20:27
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

Az a vicc, ha már onnan indulunk ki, hogy a Viola canina-nak sincs mezőföldi adata a nagyszerű atlaszban - ez nem okoz fennakadást?

Az atlasz a nehezebb ibolya-fajok tekintetében nem egy orákulum, a nagy üres foltok nem annyira a tényleges hiányt jelzik, hanem azt, hogy nem voltak hiteles adatok, megbízható felmérők.

A képeken túl sok minden nem látszik a növényből, de a 2. képen látszik, hogy a szárlevél inkább ékvállú. Ilyen a canina esetében nem nagyon van, ráadásul ez a nagy, fehéres virág pumila-szerű. Az, hogy mekkorák a pálhák, erősen változik, a pumila esetében tényleg lehetnek feltűnően nagy pálhák, de nem mindig.

Ha canina csoport, akkor az ssp. montana jöhet szóba, amit tényleg nem lehet 100%-ra kizárni, de a fentiak alapján inkább nem az lesz. Milyen élőhelyen volt a növény?

Fel!

#5

RE: Melyik ibolya ?

- Milyen hazai növény? 03.05.2023. 09:13
- bartolomeo | 133 Hozzászólás

Mivel most láttam először, csak általános leírást tudok adni az élőhelyről. Mint írtam üde gyep ,tőzeges talajon, folyó ártéren, mocsaras-lápi környezetben.

Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 74 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17317 topik és 72373 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).