#1

Geranium (=Geranium sp.)

- Milyen dísznövény? 17.05.2011. 20:36
- orsoly | 1.074 Hozzászólás

Ennek megvastagodott a porzószálak töve? vagyis akkor nem sylvaticum?

Csatolt képek:

Javítva: 24.05.2011. 15:42 | Fel!

#2

RE: Geranium

- Milyen dísznövény? 17.05.2011. 22:56
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Okosat nem tudok hozzászólni, de a galériánk mellett ezen az oldalon is vannak egész jó fotók mindkettő fajról: http://www.uni-graz.at/walter.obermayer/plants-of-styria/plants-of-styria-mainpage.html

Fel!

#3

RE: Geranium

- Milyen dísznövény? 18.05.2011. 14:34
- Lila Pereszke | 18.240 Hozzászólás

Kertieknél nem igazán érdemes határozóbélyegeket keresgélni... többségük úgyis hibrid, vagy az alapfajhoz alig hasonlító fajta. Ez szerintem valamelyik pompás gólyaorr (Geranium x magnificum (G. ibericum x G. platypetalum) fajta lehet.

Fel!

#4

RE: Geranium

- Milyen dísznövény? 18.05.2011. 15:16
- orsoly | 1.074 Hozzászólás

Ezért is nem a hazai növények topikba tettem fel, mert kertben van, és bár sylvaticum-ként van számon tartva, lehet valamilyen hibrid is. (x magnificum is van, de az másképp néz ki) Azt gondolom, attól, hogy kertben van, még lehetne sylvaticum - ha a határozó bélyegek stimmelnek, még akkor is, ha elkényeztetett jóltápláltság és gondozás folytán habitusában kicsit "kövérebb vagy dúsabb", mint egy vadon élő fajtársa. Ezért is lenne érdekes összehasonlítani egy vadon élő példánnyal, ha a határozóbélyegek stimmelnének.

A képek alapján alapvetően kizártnak tartod, hogy sylvaticum lenne, függetlenül a "ha kertben van, akkor nem valószínű...." feltételezésektől?
Ne is próbáljak jobb fotót csinálni porzószálakról meg elvirágzás utáni virágkocsányról?

Fel!

#5

RE: Geranium

- Milyen dísznövény? 18.05.2011. 16:26
- Lila Pereszke | 18.240 Hozzászólás

Hát mivel sem a virág színe (a x magnificum-nál tipikus ez a kék, csíkos virág...), sem a szőrözöttsége, sem semmije nem hasonlít a G. sylvaticum-ra, ezért nem hinném, hogy az lenne...

http://www.blumeninschwaben.de/Zweikeimb...rchschnabel.htm

P.S.: a G. pratense-re akkor már inkább hasonlít, de szerintem arra sem eléggé:

http://flora.nhm-wien.ac.at/Seiten-Arten...um-pratense.htm


Javítva: 18.05.2011. 16:31 | Fel!

#6

RE: Geranium

- Milyen dísznövény? 18.05.2011. 23:45
- orsoly | 1.074 Hozzászólás

Ühüm. Annyira el foglalva az egyéb határozóbélyegekkel, hogy a szirom csíkozottságára nem figyeltem. A pratensist kizártam, de sylvaticum sem lehet, úgyhogy marad valami hibrid. Kösz! (a szőrözöttségen is morfondíroztam, de annak képi megjelenése, ha a netes fotókat nézzük, függhet a fotóminőségtől is, ahogy a virágszín árnyalata is - a nálunk éldegélő G. sanguineumról készült fotómon pl. a szár szőrözöttsége sokszorosa a Blumeninschwaben fotóihoz képest)

Fel!

#7

RE: Geranium

- Milyen dísznövény? 18.05.2011. 23:51
- orsoly | 1.074 Hozzászólás

Harka, kösz a linket! Porszószál-vastagodás ügyben még mindig tanácstalan vagyok, hol kell azt látni - a fotókat nézegetve.

Fel!

#8

RE: Geranium

- Milyen dísznövény? 20.05.2011. 18:50
- Lila Pereszke | 18.240 Hozzászólás

Hát ööö... ezt ennél jobban nem nagyon lehet elmagyarázni... van ugye a porzó... na, annak a tövét kell nézni... (Ennek itt egyébként meg van vastagodva...)

Fel!

#9

RE: Geranium

- Milyen dísznövény? 21.05.2011. 21:09
- orsoly | 1.074 Hozzászólás

Ha esetleg valaki elárulná, arról van-e szó, hogy a porzószálak töve az egyiknél ducibb, mint a másiknál - mert ahogy nézem, alapvetően mindkettőnél megvastagodott magához a porzószálhoz képest -, vagy valami másról, megköszönném.

itt van két kinagyított kép az alábbi egyik linkből, az egyiknek elvileg megvastagodott, a másiknak nem:

Csatolt képek:
Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 85 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17304 topik és 72338 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).