#1

Kereszteződés (=Scrophularia vernalis, Scrophularia scopolii)

- Fotó-feladványok 17.12.2020. 08:19
- Buphthalmum | 103 Hozzászólás

Hiába fordul elő gyakran, hogy egy nemzetségnek több faja is előfordul hazánkban, olykor keresztezik egymás útját (lásd első kép), mégis rendkívül ritka, vagy egyáltalán nem lehetséges köztük a hibridizáció. Íme egy példa. Mely fajokról van szó és mi lehet az oka a hibridizáció hiányának?

Csatolt képek:
Hát ezek_3.jpg

Javítva: 17.12.2020. 22:04 | Fel!

#2

RE: Kereszteződés

- Fotó-feladványok 17.12.2020. 11:57
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

Tényleg, meg tudod mondani, hogy mi az oka a hibridizáció hiányának éppen e két faj között?

Fel!

#3

RE: Kereszteződés

- Fotó-feladványok 17.12.2020. 13:33
- Buphthalmum | 103 Hozzászólás

Csakis tippelni tudok. Ahol a két faj areája átfed, élőhelyi preferenciájuk és a virágzási periódusuk is eltér (ahogy ezen a második képen is látszik). Én csak egy szűk részét láttam az átfedési zónának (néhány szomszédos országban), de ott a robusztusabb faj többnyire elvirágzik, mire a másik rázendít. Nagyon ritkán fordulnak elő együtt, ez minálunk is igaz. Ebben a völgyben (ahol a fotók készültek) különben mind a négy ÚMF-ben szereplő hazai faj megtalálható.

Csatolt képek:
Hát ezek_4.jpg
Fel!

#4

RE: Kereszteződés

- Fotó-feladványok 17.12.2020. 13:45
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

A felsorolt dolgok (eltérő virágzási idő, eltérő élőhelyválasztás) akkor szeparáló tényezők, ha a két faj egyébként kompatibilis egymással. Ha nem - akkor az esetek nagy részében még mesterségesen sem tudunk életképes hibridet létrehozni.
Attól, hogy a rendszerben pl. egy nemzetségben szerepel két faj, simán lehetnek inkompatibilisek. Az ilyen távolságokat a nemzetségen belüli bonyolultabb relációk (pl. szekciók) gyakran jól megfogják, a Scrophularia esetében most hirtelen nem tudok előkapni ilyen taxonómiai monográfiát.
Az mindenesetre (különösebb speciáis kutatás nélkül is) érezhető, hogy a S. vernalis kilóg a hazai fajok sorából (eleve az életformája más), szóval emögött nyilván mélyebb genetikai okok vannak (hogy itt éppen a S. scopolii-val szolidan nődögélnek egymás mellett).

Fel!

#5

RE: Kereszteződés

- Fotó-feladványok 17.12.2020. 18:59
- Buphthalmum | 103 Hozzászólás

Egyetértek ezzel az okfejtéssel, de ezt a Scrophularia-k esetében nem tudom alátámasztani tapasztalatokkal és tényekkel. Amit leírtam, azt viszont bátran fel merem vállalni (erős tippként). Érdemes ránézni a hazai és a szomszédos országok flóra atlaszaira. Az iráni-turáni géncentrummal rendelkező Scrophularia-knak van egy csoportja, amelyektől a S. vernalis ránézésre alig különbözik, de én sem ismerek elérhető monográfiát, amely a létező hibrideket is tárgyalja. Talán a törökök, orosz ismerősöknél lehetne érdeklődni.

Fel!

#6

RE: Kereszteződés

- Fotó-feladványok 17.12.2020. 22:06
- Lila Pereszke | 18.246 Hozzászólás

Hm, nálam néha felbukkan a kertben egy-két Scrophularia chrysantha, majd lehet összeporzom egy S. vernalis-al...

Fel!


Látogatók
0 Fórumtag és 72 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17318 topik és 72381 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).