#1

Csíranövény (=Ruscus hypoglossum)

- Fotó-feladványok 16.12.2020. 18:41
- Buphthalmum | 103 Hozzászólás

Addig, míg a másik feladványt nem sikerül megoldani, küldök egy újabb rejtvényt. Sokan annyira jól ismerik a hazai növényeket, hogy akár csíranövényként is képesek meghatározni azokat. Azt hiszem, hogy én nagy lemaradásban vagyok, de talán ezzel nem vagyok egyedül, országos problémáról van szó. Kicsit elhanyagoltuk ezt a témát, pedig komoly alapokat raktak le elődeink. Néha azt sem tudom hogy kezdjek neki, mi az első szempont, amit figyelnem kell. Pedig szükség lenne rá (pl. monitoring, fajlisták, felvételek készítése). Nektek ez hogy megy, milyen referenciát használtok, ha hasonló problémába ütköztök?
Íme egy növény, amin tesztelhetitek a tudásotokat.

Csatolt képek:

Javítva: 25.12.2020. 23:07 | Fel!

#2

RE: Csíranövény

- Fotó-feladványok 18.12.2020. 14:41
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

ha precízek akarnunk lenni, ekkor ez nem csíranövény, hiszen ezek nem sziklevelei ennek a taxonnak - ez egy nagyon fiatal példány - de már túl a szikleveles csíranövény fázison


Javítva: 18.12.2020. 14:43 | Fel!

#3

RE: Csíranövény

- Fotó-feladványok 18.12.2020. 14:44
- Buphthalmum | 103 Hozzászólás

tökéletes válasz, most már csak tippelni kell, hogy melyik hazai faj és egy jó érvelés kell mellé.

Fel!

#4

RE: Csíranövény

- Fotó-feladványok 18.12.2020. 14:46
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

a mellette lévő kőris levélkék méretével összevetve, azt hiszem, a faj nem túl nehéz kérdés

Fel!

#5

RE: Csíranövény

- Fotó-feladványok 18.12.2020. 15:32
- barkócza | 2.015 Hozzászólás

Hm. Ugyan ez a két levél nem képez statisztikai sokaságot, de azért megkockáztatom, hogy ez a Cornus nem ugyanolyan, hanem kifejezetten más.

Fel!

#6

RE: Csíranövény

- Fotó-feladványok 18.12.2020. 18:11
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

voltam olyan szemét (mea culpa ...), hogy a filokládium szót kiszedtem a fenti bejegyzésemből, hogy maradjanak izgalmak ...

Fel!

#7

RE: Csíranövény

- Fotó-feladványok 18.12.2020. 18:30
- Pacsirtafű | 529 Hozzászólás

Ezek amúgy hegyesnek számítanak, vagy inkább nyelv alakúnak?


Javítva: 18.12.2020. 18:31 | Fel!

#8

RE: Csíranövény

- Fotó-feladványok 18.12.2020. 21:03
- Buphthalmum | 103 Hozzászólás

Basszus, meg mertem volna esküdni, hogy láttam a bejegyzésben a fillokládium szót, aztán amikor újra olvastam már nem volt a mondatban... a rejtvény szempontjából korrekt volt, de azért komolyan filóztam magamban egy ideig...

Fel!

#9

RE: Csíranövény

- Fotó-feladványok 18.12.2020. 21:06
- Buphthalmum | 103 Hozzászólás

A "nyelv alakú" lehet keskeny, hegyes is, főleg ha fiatal, a "hegyes" meg lehet igen széles, ha olyan helyen fejlődik... Itt inkább az allometria segít.

Fel!

#10

RE: Csíranövény

- Fotó-feladványok 18.12.2020. 22:04
- barkócza | 2.015 Hozzászólás

Hm, elkapkodtam. Közben nekem is eszembe jutott a lónak egy ritkábban emlegetett alkatrésze.

Fel!

#11

RE: Csíranövény

- Fotó-feladványok 19.12.2020. 10:21
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Ezzel a cukisággal már én is viccelődtem...

Az eredeti kérdésre válaszolva: tervben volt egy magoncos képgaléria is, de addig is, amíg lesz ilyen, én a honi növényes képgalériába igyekszem csíranövényeket is feltenni. Elvégre a galéria célja, hogy ne csak egy-egy olyan képet tartalmazzon a hazai fajokról, amin könnyedén felismerhetőek, hanem a növény fejlődési stádiumait, éves változását ill. a főbb határozóbélyegeit is bemutassa.

Fel!

#12

RE: Csíranövény

- Fotó-feladványok 20.12.2020. 07:13
- Buphthalmum | 103 Hozzászólás

Csatolok két fotót, ami segíthet. A másodikon több faj is szerepel, ha valaki azokat is kitalálja, büszke lehet magára (némi intuíció is kell hozzá).
Az allometriai vizsgálatok alapján a két fajt (lásd eredeti feladvány) könnyen el lehet különíteni: pl. az egyiknek a súlypontja a fillokládium alsó felében, míg a másiknak kb. a középen van.

Csatolt képek:

Javítva: 20.12.2020. 09:43 | Fel!

#13

RE: Csíranövény

- Fotó-feladványok 20.12.2020. 10:23
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Hm, hát de a R. aculeatus magoncok tök máshogy néznek ki: Ruscus aculeatus

1. R. hypoglossum 1-2 éves magonc
2. R. aculeatus 1 éves magoncok

Csatolt képek:

Javítva: 20.12.2020. 10:29 | Fel!

#14

RE: Csíranövény

- Fotó-feladványok 20.12.2020. 18:22
- Buphthalmum | 103 Hozzászólás

Nem szerettem volna én leírni a faj nevét, de LP kételyeire válaszolnom kell.
Az egyszikű növények egy részénél az egyetlen sziklevél a csírázás után nem éri el a talajszintet, a Ruscus-ok is ilyenek, ráadásul náluk az első fillokládiumpár (már a talajfelszín felett) a friss csíranövényeknél két, átellenes, levélszerű képletként jelenik meg (lásd LP első, R. hypoglossum-os fotója, ill. az eredeti feladvány R. aculeatus-os fényképe). Ez nagyon megtévesztő, mert ilyen megjelenésű csíranövény esetén kétszikű fajra tippelnénk. Azonban ezek a képletek, ahogy arra már 'b s' is utalt, sem nem sziklevelek, sem nem levelek, hanem fillokládiumok.
LP második (nemrégiben az albumba is feltöltött R. aculeatus) fotója azonban nem friss csíranövényt, hanem egy már rizómával rendelkező, több éves növény friss hajtásait ábrázolja. Akkor, amikor már ilyen vastag a zsenge szár a fillokládiumokhoz képest, biztosak lehetünk abban, hogy nem csíranövényről van szó, hanem a többéves rizómából frissen feltörő idei hajtásokról. Ez utóbbi teljesen homológ a közönséges spárga fogyasztásra használt tavaszi hajtásaival (és ehető is lenne, csak hát védett fajokról lévén szó, hazánkban ez tilos).

Fel!

#15

RE: Csíranövény

- Fotó-feladványok 20.12.2020. 19:39
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Hát, maradtak kételyeim...

A feltöltött R. aculeatus egyáltalán nem több éves növény, saját vetés volt, nálam csíráztak ki cserépben, ezek a friss magoncok! Itt egy jó ábra a csírázási folyamatról (Forrás). Először egy erős gyökérkezdemény indul el, utána megjelenik a talajban maradó sziklevélszerűség, majd az általam fotózott hajtás megjelenik a talaj felett... A R. hypoglossum-nál ez nem pont így működik, ott nagyon jellemzőek az ilyen "2 leveles" állapotban lévő juvenilis példányok.

Amúgy hol fotóztad a kérdéses növényt?


Csatolmányok:

Javítva: 20.12.2020. 23:31 | Fel!

#16

RE: Csíranövény

- Fotó-feladványok 21.12.2020. 00:33
- Buphthalmum | 103 Hozzászólás

Hát, engem meggyőztél a saját tévedésemről, főleg a saját, csíráztatási tapasztalataid miatt. Csak ezzel a fotóval tudok szolgálni, nem ellenőriztem vissza a példányt. Ez viszont egy olyan helyen készült, ahol a közelben csak R. aculeatus-ok voltak, ill. nagyon száraz, nyílt, Fraxinus ornus-os törmeléklejtőn. Ez sem szolgálhat bizonyítékképpen. A terepen, fiatal magoncokon tapasztalt méretekről (hajtás vastagság, fillokládium méret) meg voltam győződve, de konkrét méréseket nem végeztem. Be kell látnom, h ez megint nem az én véleményem mellett szól... A fillokládium arányaira vonatkozó adatok (én ez alapján hoztam meg a döntésem) pedig sajnos csak statisztikai sokaságokra igazak, egyedi kivételek előfordulhatnak. Jövő tavasszal ki kell látogatnom a környékre, ha megtalálom akkor is bemutatom az eredményt, ha R. hypoglossum hajtás díszeleg a lejtőn.

Fel!



Látogatók
1 Fórumtag és 59 Vendég online:
Kurszán

Fórum statisztikák
A fórumon 17314 topik és 72366 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).