#1

Milyen növény? (=Hepatica nobilis)

- Fotó-feladványok 02.12.2020. 09:18
- Buphthalmum | 103 Hozzászólás

Ezt a taxont Magyarországon eddig még csak egy helyen láttam, itt készült a fotó, egy szurdokvölgyben (külföldön már másutt is összefutottunk). A magyarországi irodalomban sem akadtam olyan nyomra, ami beszámolna az előfordulásáról. Persze, lehet, h a fórum követői között akad aki látta már Magyarországon, vagy olvasott az előfordulásáról.

Csatolt képek:

Javítva: 25.12.2020. 23:09 | Fel!

#2

RE: Milyen növény?

- Fotó-feladványok 05.12.2020. 18:06
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Mielőtt villámgyorsan megfejtjük (khmmm...), át kellene helyezni a feladványok közé ezt a kissé eltévedt topikot.

Fel!

#3

RE: Milyen növény?

- Fotó-feladványok 15.12.2020. 14:05
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

gondolom, fiatal Aconitum (moldavicum/lycoctonum)

de a kérdés megfogalmazása megtévesztőre sikerült: simán úgy lehet érteni, mintha az országra új előfordulás volna

Fel!

#4

RE: Milyen növény?

- Fotó-feladványok 16.12.2020. 12:03
- Buphthalmum | 103 Hozzászólás

Igen, a leírás valóban félreérthető. Pontosítom. Nem találkoztam olyan közölt adatával a hazai irodalomban, amely lelőhelyhez kötné az előfordulását (ami alapján vissza lehetne keresni). Ez arra is utalhat, h nem voltam eléggé alapos, mivel a Soó szinopszisban szerepel a neve.
A feladvány arra is felhívja a figyelmet, hogy a kontextus és egy morfológiai eltérés mennyire elbizonytalaníthat minket egy fotó kapcsán, pedig a megoldás végig "ott lebeg a szemünk előtt".
Különben a tipp nem tökéletes, de nagyon közel húzott a megoldáshoz, ui. család szinten telitalálat. Nemrégiben jelent meg egy cikk a nemzetség egy jeles képviselőjének eredetével, filogenetikai rokonságának felderítésével kapcsolatban. Kiváló magyar szerzők tollából, de angol nyelven.

Fel!

#5

RE: Milyen növény?

- Fotó-feladványok 16.12.2020. 12:36
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

töröm a fejem keményen, hogy mi lehet az a Helleboraceae nemzetség, amibe ez a növény tartozhat, és ráadásul a nemzetség egy jeles képviselőjének eredetével, filogenetikai rokonságának felderítésével kapcsolatban, kiváló magyar szerzők tollából, de angol nyelven cikk jelent meg ...

Fel!

#6

RE: Milyen növény?

- Fotó-feladványok 16.12.2020. 12:50
- divaricatus | 902 Hozzászólás

Hepatica trannsilvanica?

Fel!

#7

RE: Milyen növény?

- Fotó-feladványok 16.12.2020. 13:10
- Buphthalmum | 103 Hozzászólás

Hát, ha az ÚMF-re támaszkodunk, akkor tényleg erőlködni kéne, de ha a szélesebb körben elfogadott taxonómiához és nomenklatúrához igazodunk, akkor könnyebb a feladat.

Fel!

#8

RE: Milyen növény?

- Fotó-feladványok 16.12.2020. 13:12
- Buphthalmum | 103 Hozzászólás

És íme, egy jó tipp, de csak a nemzetség talált, viszont ezzel is közelebb vagyunk a megoldáshoz.

Fel!

#9

RE: Milyen növény?

- Fotó-feladványok 16.12.2020. 16:27
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

hát ez gáz, nincs véletlenül egy mentőkép, ami szintén a helyszínen készült?

Fel!

#10

RE: Milyen növény?

- Fotó-feladványok 16.12.2020. 18:29
- Buphthalmum | 103 Hozzászólás

Sajnos csak más szemszögből van fotóm a példányról, de az nem árul el többet a növényről.

Fel!

#11

RE: Milyen növény?

- Fotó-feladványok 17.12.2020. 08:03
- Buphthalmum | 103 Hozzászólás

Lehet, h csak sztem nem informatív, ezért inkább csatolom a másik fotót is, hátha ez többet mond valakinek.

Csatolt képek:
Fel!

#12

RE: Milyen növény?

- Fotó-feladványok 17.12.2020. 09:22
- Pacsirtafű | 529 Hozzászólás

A csatolt kiadványban találtam:
H. nobilis var. nobilis f. multiloba
(Meg másfelé is.)


Csatolmányok:

Javítva: 17.12.2020. 09:27 | Fel!

#13

RE: Milyen növény?

- Fotó-feladványok 17.12.2020. 12:54
- Buphthalmum | 103 Hozzászólás

Gratulálok, én is ennek határoztam, bár Soónál még más rangon (var.) szerepel ez a taxon. A fórum nyitólapján szereplő májvirág egy ritka formájáról, vagy változatáról van szó, ezért "lebeghetett a megoldás mindvégig a szemünk előtt". Köszi a csatolmányt, korábban még nem olvastam. Látta már valaki az év vadvirágának e ritka változatát Magyarországon?

Fel!

#14

RE: Milyen növény?

- Fotó-feladványok 17.12.2020. 13:52
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

Jó kis feladvány volt, én még most sem hiszem el a Hepatica nobilist :)
Vagy, hogy pontosabb legyek, ebből szerintem nem azonosítható a növény biztosan (és nem a kelleténél tagoltabb levél miatt, hanem mert a levél textúrája, színe, és főleg erős erezete nem illik a Hepatica-hoz - az első fotó alapján a H. transsilvanica-t épp a levél textúra alapján vetettem el).

Persze, ha volt a területen tipikus példány is mellette, akkor azonosítani lehetett.

Két dolgot hozzátennék:
1, a Synopsis a faj (de főleg az alfaj) alatti egységeknél (sokezer ilyen szerepel) szinte sosem ad meg előfordulási adatokat, és ez baj, mert sok esetben nem dönthető el, volt-e Soó-nak adata az ország területéről. Erről az oldalról elég megtévesztő volt a feladvány (simán lehetett úgy érteni, hogy ez egy faji rangú taxon).
2, attól, hogy ilyen tagolt a levél, nem vagyok benne biztos, hogy ez az adott variáció. Láthatóan egy magas stressznek kitett fejletlen növény, egy erodált oldalon. Ezzel magyarázható talán a túl fénylő, atipikus levél is. Szóval megnézném ezt a növényt pár év múlva "nyugodt" körülmények között.

Fel!

#15

RE: Milyen növény?

- Fotó-feladványok 17.12.2020. 19:26
- Buphthalmum | 103 Hozzászólás

Igen, sok mindenben egyetértek, de sajnos az ilyen alacsony rangú taxonoknál simán belefér, hogy valamilyen speciális körülmény hatására, nagyon ritkán jelenik meg a populáción belül egy-egy ilyen egyed. Kellene az eredeti leírás is, mert amit Soó ír, abba ez belefér. Az kivehető, hogy ennél az egyednél minden levelén látható ez a bélyeg, ezért kizártnak tartom, hogy egy évelő faj esetén ez ne tartósan megjelenő, fenotipikus tulajdonság legyen.
Az élőhely leírása stimmel, erős vadhatás alatt lévő, kissé felnyíló részen fejlődött a növény. Megvoltak ugyan a szurdokerdei karakterfajok, de itt csak gyéren. Emiatt ez a folt inkább hasonlított egy törmeléklejtő erdőre, mint egy jó szurdokerdőre. Régi adat, nem biztos, hogy van esély az ismétlésre... kicsit messze van, de lehet, h tavasszal újból felkeresem a helyet. Ha lesz eredmény, jelentkezem.

Fel!

#16

RE: Milyen növény?

- Fotó-feladványok 20.12.2020. 10:06
- Buphthalmum | 103 Hozzászólás

Csatolok pár fotót, amelyeken tényleg olyan jellegként jelenik meg a levél módosulása, amely nem ismétlődik évről évre. Ezeknél is végig megvan a hajlam, de a deviáció sosem jelenik meg az összes levélen és mértékében (évről évre) igen erősen variál. Ez utóbbiak nem ütik meg a taxonómiai kategóriák szintjét, ezeket monstrosus-ként, a normális alaktól való eltérésként (deformitásként) kezeljük.

Csatolt képek:
Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 17 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17314 topik és 72365 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).