#1

Hosszúhetény

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 07.05.2011. 23:51
- barkócza | 2.012 Hozzászólás

Szóval, pénteken kissé farízeus módon panaszkodtam, hogy senki nem jelentkezett a túrára, de az az igazság, hogy egész héten beteg voltam. Nagyon bíztam benne, hogy szombatra rendbejövök, de nem így volt. Szomorúan bevágtam másfél liter teát, pár kanál mézet, és visszafeküdtem az ágyba - amit hét közben nem tehettem meg. Dél körül viszont sokkal jobb állapotban ébredtem. Megnéztem az időjárásjelentést, és rájöttem, hogy most vagy soha - ráadásul a következő két hétvégém nem szabad virágozásra. A virágkajtatásnak amúgy is van terápiás hatása. Igaz, kevés volt az idő, és csak egy helyet tudtam megnézni.
Viszonylag simán megtaláltam a helyet. Ez egy dombtető, amit bokorerdő borít. A terület egy részén egyértelműen házromokra utaló gödrök találhatók, ez, bizony, falu volt, talán a török korban pusztulhatott el.
Leálltam valahol a földút mellett. Mecsek anyó úgy látszik, értékelte a kitartásomat, mert alig ötven méter megtétele után az erdő szélén masszív majomkosbor csoportot mutatott. Első találkozás volt, nekiálltam fényképezni. Megjelentek a bazsarózsa levelek és termések is. Azért reméltem, hogy bent a fák közt lesz még virágzó példány, és nem is kellett csalódnom. A házromok gödreiben is akadtak még bőven virágzó bokrok.
Az agárkosborba, tarka kosborba, kardos madársisakba véletlenül akadtam bele, nem volt jellemző. A fehér majomkosborra nem is gondoltam előtte, ötöt kaptam ajándékba.
Rossz érzést csak az hagyott, hogy bizony nem kevés "zöldhulladékot" hordanak be a bazsarózsás erdőbe.

Csatolt képek:

Javítva: 08.05.2011. 12:49 | Fel!

#2

RE: Hosszúhetény

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 08.05.2011. 01:07
- xanthomelas | 123 Hozzászólás

Megelőztél, pedig én voltam előbb, csak a beszámolóig nem jutottam még el.
Szóval a kirándulás az esős vasárnap miatt hétfőre halasztódott. Én Pécsváradon kezdtem, ahol még sikerült az utolsó virágzó bodzaszagú ujjaskosborokat elcsípnem. Ugyanitt rengeteg magyar zergevirág és fekete kökörcsin is van. Hosszúhetényben egy kirándulócsoport hervadt bazsarózsákkal ijesztgetett szerencsére alaptalanul, mert bőven volt még virágzó és bimbós bokor is. A majomkosbor gyönyörű állományára egy közeli völgyben találtam rá teljesen véletlenül, de a bazsarózsa környékén is szép számmal voltak. Ezenkívül agárkosbor, fehér és kardos madársisak és egy tő bíboros kosbor gyarapította az orhideák számát. Délután egy órát a Villányi-hegységben töltöttem, ott láttam igazán furcsa dolgokat! (Ophrys cornuta nem volt, csak rengeteg sphegodes).

Csatolt képek:

Javítva: 08.05.2011. 01:12 | Fel!

#3

RE: Hosszúhetény

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 08.05.2011. 11:05
- mobe | 1.181 Hozzászólás

Húúúúúúúúú!

Fel!

#4

RE: Hosszúhetény

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 08.05.2011. 11:06
- Lila Pereszke | 18.240 Hozzászólás

Hűűűűűűűűű!!!

Fel!

#5

RE: Hosszúhetény

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 08.05.2011. 12:52
- barkócza | 2.012 Hozzászólás

Szia, xanthomelas, nagyon klasszak! Ilyen színű bíbor bodzaszagút még nem is láttam, elsőre nem jöttem rá, hogy kicsoda.

Fel!

#6

RE: Hosszúhetény

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 08.05.2011. 14:04
- xanthomelas | 123 Hozzászólás

Úgy tűnik, a Dél-Dunántúlon idén nagyon komoly orhideaszezon van! Egy nap alatt 10 fajt is megfigyeltem. A Villányira sajnos már nem jutott elég idő, pedig minimum egy teljes napot megérne.
Pécsváradon viszonylag ritka a piros sambucina, nagyon örültem neki, vannak helyek ahol állítólag annyi van, mint sárgából.

Fel!


Látogatók
1 Fórumtag és 82 Vendég online:
Viola

Fórum statisztikák
A fórumon 17304 topik és 72338 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).