#1

Börzsönyi hagyma (=Allium macleanii)

- Milyen hazai növény? 29.04.2020. 22:30
- Antalya | 82 Hozzászólás

Lehet, hogy ezt a dísznövényekhez kellene tennem, mert bár vadon nő az erdő mélyén, de nem oda való szerintem.
Tavaly már kérdeztem róla, és annyiban maradtunk, hogy térjünk vissza a témára, ha lesz virága. Hát most van.
Ez egy nagyon nagy növi, majdnem olyan magas, mint én.
Illetve az lenne még a kérdésem: tavaly egy volt itt, idén 4 van belőle... kitörjem a virágját neki? Vagy lenne értelme kiszedni őket mindenestül, amíg még csak négyen vannak? Kb. 2-3 km-re van a lakott településtől.

Csatolt képek:

Javítva: 14.05.2020. 12:27 | Fel!

#2

RE: Börzsönyi hagyma

- Milyen hazai növény? 29.04.2020. 23:27
- Kemény Dió | 5.506 Hozzászólás

Allium giganteum lehet. Inkább érdekes, mint invazív, meghagynám.

Fel!

#3

RE: Börzsönyi hagyma

- Milyen hazai növény? 29.04.2020. 23:36
- Csukoka | 2.287 Hozzászólás

Több faj is lehet, ez az egyik. Perzsa hagyma. De lehet, hogy óriás hagyma (Allium giganteum).
https://citygreen.hu/leggombhagyma-alliu...phii-gondozasa/
Ezt már láttam erdőszélen is, kidobják, megnő a hagyma is, aztán szaporodik. A legjobb lenne, ha megvárnád, amíg elvirágzik és behúzódóban van, akkor kiásod és elülteted kertben. Mind a négy hagymát szedd ki. Nem veszélyes, nem invázív, csak az emberi felelőtlenség áldozata. Kertekből dobják ki. De esetleg nekem is adhatod (van kertem).

Fel!

#4

RE: Börzsönyi hagyma

- Milyen hazai növény? 02.05.2020. 10:05
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Nem egyszerűek ezek a nagy termetű díszhagymák, itt van pár: Alliumok, ráadásul sok a fajta, hibrid...


Javítva: 02.05.2020. 10:07 | Fel!

#5

RE: Börzsönyi hagyma

- Milyen hazai növény? 13.05.2020. 23:17
- Antalya | 82 Hozzászólás

Köszönöm szépen mindenkinek, végül is nem bántottuk, ha nem invazív, maradjon, amúgy baromi jól néz ki, a nagy, amelyik már tavaly is megvolt, ilyen most.
De kedves Csukoka, ha szeretnél belőle egyet, szívesen elhozok belőle, ha majd a leveleit elveszti. Sokat járunk arra a kutyával, nem gond.

Csatolt képek:
Fel!

#6

RE: Börzsönyi hagyma

- Milyen hazai növény? 14.05.2020. 12:00
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

annál azért többet tudunk erről, minthogy Allium sp.

szinte biztosan A. macleanii, vagy annak hibridje (és pl. biztosan nem a korábban felvetődő A. giganteum)

Fel!

#7

RE: Börzsönyi hagyma

- Milyen hazai növény? 15.05.2020. 12:27
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

Pereszke, szerinted is macleanii? Vagy hibrid? (jó eséllyel nem tiszta alak, hanem valami kerti kutyulmány, nekem is van otthon a kertben)

... csak a kíváncsi lennék a véleményedre

Fel!

#8

RE: Börzsönyi hagyma

- Milyen hazai növény? 15.05.2020. 18:12
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Esélyes, de szerintem képtelenség ezeket a kerti kutyulék hagymákat határozni...

Még a gyakori kerti fajtákról (pl. 'Globemaster', 'Gladiator', 'Purple Sensation', stb.) is tök ellentétes infókat lehet fellelni, hogy ezek milyen felmenőkkel rendelkező hibridek. ( Pl. A. hollandicum, A. giganteum, A. aflatunense, A. stipitatum, sőt, még A. christophii-t is említenek tetszőleges kombinációkban.)

A múltkor belinkelt német Alliumos határozó nyilván jó kiindulási pont, de ezen felül sajnos nekem sincs meg a szükséges gyakorlatom az ilyesmi díszhagymák terén. A kertben egyébként van vagy 10 féle hasonló (magas, lila gömbös), majd esetleg megpróbálom őket végigfotózni és akkor egy kicsit jobban elmélyülök a témában. Bár, hab a tortán, hogy azért a növény habitusa, magassága, virágok száma, stb. erősen függ a környezeti tényezőktől is: az első évben méteresre megnövő, ezervirágú hagymák nálam a prérin a következő évben már csak 30-40 centisek, felannyi virággal... nyilván ez sem segíti az azonosítást.


Javítva: 15.05.2020. 18:24 | Fel!

#9

RE: Börzsönyi hagyma

- Milyen hazai növény? 16.05.2020. 20:47
- Csukoka | 2.287 Hozzászólás

Nagyon köszönöm, kérek belőle.

Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 10 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17316 topik és 72372 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).