#1

Melyik sóballa? (=Suaeda cf. salinaria)

- Milyen hazai növény? 04.09.2019. 21:25
- Kemény Dió | 5.505 Hozzászólás

Az ÚMF-ben ábrázolt virágokat nem tudtam kivenni. Álló és elfekvö egyedek is voltak, aszerint, hogy mennyire ment rá a traktor.

Csatolt képek:

Javítva: 27.09.2019. 09:39 | Fel!

#2

RE: Melyik sóballa?

- Milyen hazai növény? 04.09.2019. 21:30
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

olyan, mint a salinaria (biztos nem pannonica)

ha mondanál egy magméretet ...

Fel!

#3

RE: Melyik sóballa?

- Milyen hazai növény? 04.09.2019. 21:56
- Kemény Dió | 5.505 Hozzászólás

Köszönöm. Hát az sajnos nincsen...
Ez akkor már szálkátlan, tompa levél? Mondjuk a hármashoz képest igen.

Fel!

#4

RE: Melyik sóballa?

- Milyen hazai növény? 05.09.2019. 08:41
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

ez vagy salinaria, vagy prostrata (szerintem minden kép ugyanazt a fajt ábrázolja), mivel az előbbit 10+ éve láttam utoljára, ezért nem mernék biztos véleményt mondani

nem véletlen, hogy a határozóban virág és termés bélyegek vannak, mert azok a stabil bélyegek, a levél sokat változik egy adott egyeden belül is nyártól őszig (de a pannonica egyértelműen kizárható, az robusztusabb, hosszú levelű faj)

a Chenopodiaceae, Amaranthaceae fajoknál azért nem egy nagy varázslat egy darab érett virágzatot lekapni, az jól tanulmányozható, a magvak akár évtizedekig őrzik a méretüket, színüket

szóval, a növényeket a bélyegeik alapján érdemes határozni, ahol ezzel szőrözni kell, ott sajnos nincs kerülőút

Fel!

#5

RE: Melyik sóballa?

- Milyen hazai növény? 05.09.2019. 16:55
- Kemény Dió | 5.505 Hozzászólás

Van nálam mindkettö példányból. Erölködtem nagyítóval, de még szerintem nincs magja, csak zöld mikroszkopikus morzsákra lehet dörzsölni.
Találtam egy jó munkát: http://novtan.emk.nyme.hu/novtan/florapa...01/FP1.1_04.pdf
Érdekes, hogy eszerint salinaria nincs a Kiskunságban (ahol jártam), az ÚMF szerint van, a Flóraatlasz szerint megint nincs.
Helyi botanikusok szerint mindhárom van ott.

Ez habitusra erösen a gyöngysorszerünek tünik (p.37), ami salinaria. Méretre pedig mind meghaladta az ÚMF-ben a prostrata-ra írt 15 cm-t.

Csatolt képek:

Javítva: 05.09.2019. 17:07 | Fel!

#6

RE: Melyik sóballa?

- Milyen hazai növény? 05.09.2019. 17:11
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

csodálkoznék azért, ha nem lett volna egyik állományban sem terméses példány, így szeptemberben ez már esélyes

a kérdéses Mile Orsolya-féle cikk a faj újrafelfedezésének korszakából való, nem a hazai elterjedést kívánta feltárni, kb akkor jöttek rá, hogy létezik tényleg e faj

a salinaria van a Kiskunságban (és a Dunamenti-síkon), ezért került be a füvészkönyvbe

a flóraatlasz pedig egy másik történet, abba az került be, amit az adott terület felmérője beküldött (de pl. teljes irodalmi és herbárium feldolgozás nem történt), és a Duna-Tisza közén nem sikerült pengeélesre a felmérés, hogy finom legyek

Fel!

#7

RE: Melyik sóballa?

- Milyen hazai növény? 05.09.2019. 17:13
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

"Ez habitusra erösen a gyöngysorszerünek tünik (p.37), ami salinaria. Méretre pedig mind meghaladta az ÚMF-ben a prostrata-ra írt 15 cm-t."

nekem is annak tűnt első benyomásra, de csak ismételni tudom, levél, habitus és magassági adatok e fajoknál nem megbízhatóak, csak a generatív szervre vonatkozó adatok

Fel!

#8

RE: Melyik sóballa?

- Milyen hazai növény? 05.09.2019. 17:18
- Kemény Dió | 5.505 Hozzászólás

Köszönöm, hogy ennyit foglalkoztál vele.

Fel!



Látogatók
1 Fórumtag és 64 Vendég online:
Pacsirtafű

Fórum statisztikák
A fórumon 17314 topik és 72366 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).