#1

Szlovénia - Ausztria

- Külföldi kirándulások, túrabeszámolók 29.07.2019. 18:27
- totoro | 76 Hozzászólás

Július elején indultunk el az alapvetően a nigritellák köré felfűzött orchideatúránkra Szlovéniába és Ausztriába. Első megállónk a Karavankák, ahol a n. kossutensis és n. ravnikii volt a célpont:


Én olyan ügyesen fotóztam, hogy a kossutensisről egy darab képet sem lőttem, amiket láttam nem ütötték meg a szépségmércét, és aztán amit kossutensisként még lefényképeztem, kiderült, hogy ravnikii. Nehéz terep ez a nigritellázás :)

N. ravikii:

Volt viszont két szép hibridünk, az egyik nem is akármilyen g. odoratissima x n. lithopitanica:



és a másik se kutya, g. conosea (vagy odoratissimia) x n. kossutensis (vagy n. ravnikii). A kép sajnos elég vacak lett:


Az első nap után irány Ausztria és a Traweng:

Kardos madársisak nem szokványos környezetben:

Kálmán és egy N. bicolor:

N. archiducis-joannis:

N. rubra:

N. widerii:


Sajnos lemaradtunk a n. stiriaca-ról a Schafbergen, idén a hirtelen meleg miatt hamar elnyíltak.

Út közben egy mocsárban:
Egy különlegesen szép D. fuchsii (vagy hibrid):


Utolsó nap Lachtal:
N. rhellicani:


N. rhellicani x P. albida:


N. rhellicani x G. alpina:


G. alpina és P. albida páros:

G. alpina x P. albida:

Csatolt képek:
Fel!

#2

RE: Szlovénia - Ausztria

- Külföldi kirándulások, túrabeszámolók 29.07.2019. 19:28
- Papinho | 2.958 Hozzászólás

Nagyon szép út lehetett és szép számban kerültek elő a nigritellák is. Gratulálok!

Annak a sereg hibridnek a meghatározása sem volt kis feladat.

Szabad megkérdezni, hogy milyen irodalom állt rendelkezésetekre a ravnikii és kossutensis esetében. Én még csak nem is hallottam róluk, ezek szerint jól levagyok maradva.

Fel!

#3

RE: Szlovénia - Ausztria

- Külföldi kirándulások, túrabeszámolók 29.07.2019. 20:00
- totoro | 76 Hozzászólás

Csak netes források, de azok elég soványak pl ez (link), a végső szót egy szlovén botanikus Miha Kocjan mondta ki, ő húzta le az én kossutensis képeimet is, hogy "csak" ravnikii-k. Az vigasztal hogy Kálmán barátom meg pont fordítva járt, ő csak kossutensist fényképezett :).

Fel!

#4

RE: Szlovénia - Ausztria

- Külföldi kirándulások, túrabeszámolók 29.07.2019. 20:30
- Papinho | 2.958 Hozzászólás

Köszi a linket.

Amúgy a fényképek is nagyon szépek.

Fel!

#5

RE: Szlovénia - Ausztria

- Külföldi kirándulások, túrabeszámolók 29.07.2019. 22:40
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Ja, szépek a képek, meg minden, de nekem is az jutott eszembe, hogy a rosseb egye meg, 6-7 éve voltunk nigritellázni, akkor átnyálaztam a szakirodalmat, átnéztem az európai fajokat, erre most mintha kínaiul lenne, mindenféle ravnikii-k meg kossutensisek vannak ideírva, életemben ilyenekről nem halottam. És mi az, hogy G. alpina? Nekem elegem is van az orchideákból, inkább a békaszőlőkkel foglalkozok a jövőben.

Fel!

#6

RE: Szlovénia - Ausztria

- Külföldi kirándulások, túrabeszámolók 30.07.2019. 06:26
- totoro | 76 Hozzászólás

Elnézést ha nem volt egyértelmű: Gymnadenia conopsea var. alpina :) Termetre és habitusra jelentősen eltér a normál conopseától, a p.albidával közös képen látszik is, 20 cm körüli magasság, a virágzat tömörebb, kisebb. Itt is látszik talán, a lábamhoz közelieken a legjobban a méret, szinte ki sem emelkednek a fűből, mint itthon egy agárkosbor:


Javítva: 30.07.2019. 06:28 | Fel!

#7

RE: Szlovénia - Ausztria

- Külföldi kirándulások, túrabeszámolók 30.07.2019. 11:02
- Gurgolya | 583 Hozzászólás

Tényleg szenzációsak a képek! Főleg a hibridek tűnnek komoly találatnak. A linkbe tett svájci cikk engem nem győzött meg arról, hogy két új fajról lenne szó. Hiányolom az elhatárolást a közelrokon havasikosboroktól, ideértve a morfológiai és életciklusra vonatkozó szempontokat is.

Fel!



Látogatók
2 Fórumtag és 55 Vendég online:
Viola, Balino

Fórum statisztikák
A fórumon 17304 topik és 72338 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).