#1

Szlovénia - Ausztria

- Külföldi kirándulások, túrabeszámolók 29.07.2019. 18:27
- totoro | 76 Hozzászólás

Július elején indultunk el az alapvetően a nigritellák köré felfűzött orchideatúránkra Szlovéniába és Ausztriába. Első megállónk a Karavankák, ahol a n. kossutensis és n. ravnikii volt a célpont:


Én olyan ügyesen fotóztam, hogy a kossutensisről egy darab képet sem lőttem, amiket láttam nem ütötték meg a szépségmércét, és aztán amit kossutensisként még lefényképeztem, kiderült, hogy ravnikii. Nehéz terep ez a nigritellázás :)

N. ravikii:

Volt viszont két szép hibridünk, az egyik nem is akármilyen g. odoratissima x n. lithopitanica:



és a másik se kutya, g. conosea (vagy odoratissimia) x n. kossutensis (vagy n. ravnikii). A kép sajnos elég vacak lett:


Az első nap után irány Ausztria és a Traweng:

Kardos madársisak nem szokványos környezetben:

Kálmán és egy N. bicolor:

N. archiducis-joannis:

N. rubra:

N. widerii:


Sajnos lemaradtunk a n. stiriaca-ról a Schafbergen, idén a hirtelen meleg miatt hamar elnyíltak.

Út közben egy mocsárban:
Egy különlegesen szép D. fuchsii (vagy hibrid):


Utolsó nap Lachtal:
N. rhellicani:


N. rhellicani x P. albida:


N. rhellicani x G. alpina:


G. alpina és P. albida páros:

G. alpina x P. albida:

Csatolt képek:
Fel!

#2

RE: Szlovénia - Ausztria

- Külföldi kirándulások, túrabeszámolók 29.07.2019. 19:28
- Papinho | 2.958 Hozzászólás

Nagyon szép út lehetett és szép számban kerültek elő a nigritellák is. Gratulálok!

Annak a sereg hibridnek a meghatározása sem volt kis feladat.

Szabad megkérdezni, hogy milyen irodalom állt rendelkezésetekre a ravnikii és kossutensis esetében. Én még csak nem is hallottam róluk, ezek szerint jól levagyok maradva.

Fel!

#3

RE: Szlovénia - Ausztria

- Külföldi kirándulások, túrabeszámolók 29.07.2019. 20:00
- totoro | 76 Hozzászólás

Csak netes források, de azok elég soványak pl ez (link), a végső szót egy szlovén botanikus Miha Kocjan mondta ki, ő húzta le az én kossutensis képeimet is, hogy "csak" ravnikii-k. Az vigasztal hogy Kálmán barátom meg pont fordítva járt, ő csak kossutensist fényképezett :).

Fel!

#4

RE: Szlovénia - Ausztria

- Külföldi kirándulások, túrabeszámolók 29.07.2019. 20:30
- Papinho | 2.958 Hozzászólás

Köszi a linket.

Amúgy a fényképek is nagyon szépek.

Fel!

#5

RE: Szlovénia - Ausztria

- Külföldi kirándulások, túrabeszámolók 29.07.2019. 22:40
- brentakurdvium | 3.554 Hozzászólás

Ja, szépek a képek, meg minden, de nekem is az jutott eszembe, hogy a rosseb egye meg, 6-7 éve voltunk nigritellázni, akkor átnyálaztam a szakirodalmat, átnéztem az európai fajokat, erre most mintha kínaiul lenne, mindenféle ravnikii-k meg kossutensisek vannak ideírva, életemben ilyenekről nem halottam. És mi az, hogy G. alpina? Nekem elegem is van az orchideákból, inkább a békaszőlőkkel foglalkozok a jövőben.

Fel!

#6

RE: Szlovénia - Ausztria

- Külföldi kirándulások, túrabeszámolók 30.07.2019. 06:26
- totoro | 76 Hozzászólás

Elnézést ha nem volt egyértelmű: Gymnadenia conopsea var. alpina :) Termetre és habitusra jelentősen eltér a normál conopseától, a p.albidával közös képen látszik is, 20 cm körüli magasság, a virágzat tömörebb, kisebb. Itt is látszik talán, a lábamhoz közelieken a legjobban a méret, szinte ki sem emelkednek a fűből, mint itthon egy agárkosbor:


Javítva: 30.07.2019. 06:28 | Fel!

#7

RE: Szlovénia - Ausztria

- Külföldi kirándulások, túrabeszámolók 30.07.2019. 11:02
- Gurgolya | 619 Hozzászólás

Tényleg szenzációsak a képek! Főleg a hibridek tűnnek komoly találatnak. A linkbe tett svájci cikk engem nem győzött meg arról, hogy két új fajról lenne szó. Hiányolom az elhatárolást a közelrokon havasikosboroktól, ideértve a morfológiai és életciklusra vonatkozó szempontokat is.

Fel!


Hasonló topikok Válaszok Utolsó hozzászólás⁄Nézet
Boglárka, Szlovénia (=Ranunculus hybridus)
Topik helye: Milyen külhoni növény? - Mossagateturtle
3 15.10.2020. 18:35goto
Írta: Papinho • Nézet: 276
Len, Szlovénia (=Linum alpinum)
Topik helye: Milyen külhoni növény? - Mossagateturtle
2 15.10.2020. 18:34goto
Írta: Mossagateturtle • Nézet: 206
Ausztria, törpegyapjúsás (=Trichophorum cespitosum)
Topik helye: Milyen külhoni növény? - Kemény Dió
2 28.06.2020. 23:59goto
Írta: Kemény Dió • Nézet: 297
Szlovénia, disznóparéj-szerű (=Chenopodium bonus-henricus)
Topik helye: Milyen külhoni növény? - regiusmarta
3 31.05.2018. 20:50goto
Írta: Kemény Dió • Nézet: 369
Szlovénia, melyik Knautia? (=Knautia sp.)
Topik helye: Milyen külhoni növény? - regiusmarta
0 25.05.2018. 20:06goto
Írta: regiusmarta • Nézet: 296
Ausztria, pereszlény (=Calamintha einseleana)
Topik helye: Milyen külhoni növény? - Kemény Dió
2 07.01.2017. 20:37goto
Írta: Kemény Dió • Nézet: 1043
Ausztria, pázsitfü (=Holcus mollis)
Topik helye: Milyen külhoni növény? - Kemény Dió
3 30.08.2016. 10:22goto
Írta: lepenyhal • Nézet: 841
Epipactis Szlovénia (=Epipactis helleborine subsp. moratoria)
Topik helye: Milyen külhoni növény? - brentakurdvium
2 23.11.2015. 19:54goto
Írta: brentakurdvium • Nézet: 514
Szlovénia (=Sesleria sp., Valeriana saxatilis, Sorbus chamaemespilus, Saxifraga sp., Rhamnus fallax)
Topik helye: Milyen külhoni növény? - kelepeti
6 12.06.2012. 20:40goto
Írta: barkócza • Nézet: 584

Látogatók
0 Fórumtag és 120 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17592 topik és 73646 hozzászólás van.

Rekord látogatottság: 5103 Felhasználó (25.03.2026. 17:55).