#1

Antalya5 (=Capparis spinosa)

- Milyen külhoni növény? 16.07.2018. 18:57
- Antalya | 82 Hozzászólás

Ez is tüskés, szintén szúr, és szintén a pusztában senyved, de olyan, mintha nem ide tartozna, hanem valami kivadult dísznövény lenne.
Sajnos a virágai nem tudnak kinyílni, már 4. napja mindennap elmegyek odáig, hátha le tudom fotózni, de vagy extrém rövid ideig virít, vagy elszárad még teljes kinyílás előtt.

Csatolt képek:

Javítva: 16.07.2018. 19:46 | Fel!

#2

RE: Antalya5

- Milyen külhoni növény? 16.07.2018. 19:44
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Kapri (Capparis spinosa), igazándiból nem baj, hogy nem nyílt ki, úgyis a virágbimbókból "csinálják" a kapribogyót...


Javítva: 16.07.2018. 19:45 | Fel!

#3

RE: Antalya5

- Milyen külhoni növény? 16.07.2018. 20:38
- Antalya | 82 Hozzászólás

Nem MONDOD hogy ez a kapribogyó??? Hát ettől most sokkot kaptam. Nagyon szeretem amúgy a kapribogyót.
Akkor akár meg is ehetnék egy ilyen bimbót?

Fel!

#4

RE: Antalya5

- Milyen külhoni növény? 16.07.2018. 21:05
- Kemény Dió | 5.508 Hozzászólás

Meg a terméséböl is.
Tulajdonképpen csak nálunk mondják a bimbóra, hogy kapribogyó, máshol az a kapri, a termés meg a kapribogyó.
https://drsarahbrewer.com/food/capers-an...health-benefits

Tudományos cikk:

"Ültessünk a kertbe tövises kapri cserjét, amely nem más, mint a kapribogyó fűszernövény!"

http://www.kertvarazsmagazin.hu/kerti-no...yo-fszernoeveny


Javítva: 16.07.2018. 21:16 | Fel!

#5

RE: Antalya5

- Milyen külhoni növény? 16.07.2018. 22:18
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Megeheted... bár gondolom ez is olyan, mint a kovászos uborka, hogy megvan a spéci elkészítési módja (valami sós trutyiba szokták áztatni a bimbókat...)


Javítva: 16.07.2018. 22:20 | Fel!

#6

RE: Antalya5

- Milyen külhoni növény? 17.07.2018. 06:59
- Antalya | 82 Hozzászólás

Megettem egyet, és másoknak nem javaslom, mert igen keserű.
Kifaggattam a helybéli konyhásnénit, és azt mondja, le kell sózni, és ecetet kell önteni rá, amiben "jó ideig" benne kell tartani, majd pedig kivenni, lecsepegtetni és olívaolajjal leönteni.
Ma visszamegyek egy kis üveggel, és leszedek belőle egy üvegnyit, és kipróbálom, mi lesz belőle.

Fel!

#7

RE: Antalya5

- Milyen külhoni növény? 17.07.2018. 09:28
- Kemény Dió | 5.508 Hozzászólás

Kóstold meg a nyers olívát is!

Fel!

#8

RE: Antalya5

- Milyen külhoni növény? 17.07.2018. 11:17
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Remek! A következő, szeptemberi előadáson mindenképp számítunk egy kóstolóra...


Javítva: 17.07.2018. 11:19 | Fel!

#9

RE: Antalya5

- Milyen külhoni növény? 17.07.2018. 11:32
- Antalya | 82 Hozzászólás

Termő olajfám az konkrétan van otthon a függőfolyosón, szóval kóstoltam... (Törökországból van)
Sajna annyit (még) nem terem, hogy érdemes lenne vele bajlódni, de ha már ott volt, megkóstoltam nyersen.

Fel!

#10

RE: Antalya5

- Milyen külhoni növény? 17.07.2018. 16:58
- Antalya | 82 Hozzászólás

(hát leszedtem, de a véremet adtam érte)

Fel!

#11

RE: Antalya5

- Milyen külhoni növény? 17.07.2018. 17:45
- Kemény Dió | 5.508 Hozzászólás

Rád uszította a kutyát a bokor gazdája?

Fel!

#12

RE: Antalya5

- Milyen külhoni növény? 17.07.2018. 18:14
- Antalya | 82 Hozzászólás

Á, nincs gazdája, a semmi közepén átvezető út szélén van egy db bokor.
Egy helybéli hajtotta keresztül ott a kecskéket, s csak úgy kíváncsiságból megkérdezte, hogy ugyan mit is csinálok a susnyás közepén, mire én mondtam neki a kapribogyót, de nem tudta, mi az. Azt mondja, a nevét hallotta gyerekkorában (már a török nevét), de ők ezt nem eszik meg. Még a kecskéi sem. Sok szerencsét kívánt az elvérzéshez.
Tüskés ez a dolog, de most felfedeztem, hogy vannak rajta már termések is. Nem is gondoltam volna a virágból, hogy ilyen lesz. Mint egy kis hosszúkás dinnye. Ha bárkit érdekel, lefotózom.
(bár gondolom ebben a társaságban csak én lepődtem meg azon, hogy hogy néz ki...)

Fel!

#13

RE: Antalya5

- Milyen külhoni növény? 17.07.2018. 18:16
- Kemény Dió | 5.508 Hozzászólás

Köszi, Tescoban szoktam venni, de élöben biztos még érdekesebb.


Javítva: 17.07.2018. 18:17 | Fel!

#14

Antalya5b

- Milyen külhoni növény? 20.07.2018. 19:39
- Antalya | 82 Hozzászólás

Ahogy ígértem, a képek a kapri terméséről.

Most tudtam kijutni a kapriig, mégiscsak dolgozom, nem nagyon tudok munkaidőben mászkálni...

Sikerült szintet lépni, egy pár száz méterre lévő tanyáról a hölgy nemcsak kijött megnézni, hanem kihozta a gyerekeket is, hogy ők is lássák az elmeháborodott, ám szórakoztató külföldit, aki hasig áll a tüskés bokorban. Azt mondja a 4 év körüli kislány: Neked vérzik a kezed, néni! Hát nem mondod...

A képeken látható az elnyílt virág, amiből elkezd kinőni egy hosszú nyelvszerű dolog, aminek a végén ott van egy kis izé, amiből a termés lesz.
A második képen a kis fiatal termés látható a batár nagy tüskék között, már a néhány között, ami a növényen maradt, és nem a kezemben van.
A harmadikon látható, ahogy a nagyobb termések csüggnek. Az utolsó képen pedig már a termés kettévágva látható, az íróasztalomon.

Csatolt képek:
Fel!

#15

RE: Antalya5b

- Milyen külhoni növény? 20.07.2018. 19:43
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Na, még a végén úgy megtetszik nekik a " jópofa elmeháborodott néni", hogy botanikus lesz a környéken az összes gyerkőcből...

Mondjuk ez kicsit gyanús, hogy ők nem ismerik ezt a caprit... lehet, hogy ebből is vannak finomabb fajták? (Mint ahogy pl. a takarmány kukoricát vagy a keserű mandulát sem sokan szedegetik nálunk... )


Javítva: 20.07.2018. 20:01 | Fel!

#16

RE: Antalya5b

- Milyen külhoni növény? 20.07.2018. 20:04
- Antalya | 82 Hozzászólás

Nem, egyáltalán nem ismernek még hasonlót sem, csak az olajbogyót, amiből itt úton-útfélen fantasztikus fák vannak. Némelyik biztos több száz éves is megvan.
A konyhásnénink ismeri, de ő szakács. Ha elmondom részletesen, hogy mi ez, akkor van, akinek rémlik, hogy hallott már róla, több neve is van ennek törökül, kinek ez, kinek az ismerős, de olyat, aki evett volna már egyáltalán kapribogyót, még nem találtam.

Fel!

#17

RE: Antalya5b

- Milyen külhoni növény? 23.07.2018. 07:22
- Antalya | 82 Hozzászólás

Ha esetleg bárkit is érdekel a kapri sorsa.

A bogyók, melyek bőséges sóval kevert borecetben áznak, már teljesen kapribogyó külsejűek... A termések egyelőre hideg vízben áznak, amit naponta kétszer cserélek, s le is mosom a terméseket. Hosszában behasítottam őket áztatás előtt. Ma reggel megkóstoltam az egyikek, s már nem keserű (eredetileg olyan keserű volt, hogy meg sem kísérlem leírni, hiába mostam kezet a behasítgatás után, még este is keserű volt), de van valami sajátos aromájuk, de gondolom, ez hozzá tartozik a terméshez... (nem ettem még).

LP, azért mielőtt beviszem a kóstolót az előadásra, mindenképp eszek belőle. nem szeretném kinyírni az egész felsőfokú csoportot...

Csatolt képek:
Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 51 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17318 topik és 72379 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).