#1

tippan (=Agrostis sp.)

- Milyen külhoni növény? 11.07.2018. 23:58
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Ezt Norvégiában, Oslo mellett találtam egy köves, kiszáradt folyómederben. Eléggé zavarba hozott, például azzal hogy a külső toklászok szálkája a semmitől a kinyúlóig minden méretben megtalálhatók voltak. Melyik lehet? Indája nem volt.

Csatolt képek:

Javítva: 15.07.2018. 21:59 | Fel!

#2

RE: tippan

- Milyen külhoni növény? 12.07.2018. 09:38
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

Tapasztalatom szerint mivel az Agrostis toklászok kicsi, alig látszó, hártyás képletek, ha mikroszkóp nélkül vizsgálva nem látod minden virágban a toklász szálkáját, az még nem jelenti azt, hogy nincs, lehet, csak kihullott, csökevényes, visszahajlik, takarja a pelyva... Szerintem a képeden A. canina s.str. van, de azért várd meg Bosnát.

Fel!

#3

RE: tippan

- Milyen külhoni növény? 13.07.2018. 22:54
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Kösz szépen!

Tartok tőle, hogy bosna nem lesz elragadtatva a fotóról történő Agrostis-határozás gondolatától. :)

Az sem segített sokat, hogy sok helyen azt írják, hogy a szálkás fajok néha lehetnek szálkátlanok, és fordítva. De hogy ez mennyire gyakori, egy egész populációra jellemző lehet, esetleg csak egy-egy füzérkére egy példányon belül, abba már nem mennek bele a szakik... A belső toklászt meg kerestem, egészen addig, amíg ideges lettem, de okosabb nem.

Fel!

#4

RE: tippan

- Milyen külhoni növény? 14.07.2018. 10:33
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

hát ja, így nehéz

nem lett volna baj megnézni a levélnyelvecskét, amellett a canina / capillaris vonulat elég biztosan elválik, ill. a növekedési forma is elég sokatmondó lehet (amit aztán fotón nehéz visszaadni)

szerintem a képen biztosan valamelyik hazai faj van, capillaris-ra tippelek, de a canina sem kizárt

és valóban, az Agrostisok virágzata nem az, amit szabad szemmel, terepen, akár időt is rászánva, jól meg lehetne vizsgálni

labor, nagyító, de inkább sztereomikroszkóp és türelem ...

Fel!

#5

RE: tippan

- Milyen külhoni növény? 14.07.2018. 19:53
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Kösz szépen!

Érdekes, hogy a capillarisra tippelsz, akkor lehet, hogy mégis a belső toklászt véltem látni nagyítóval. Amúgy már belenyugodtam, hogy erről sem fog kiderülni, micsoda, de mégis jó volt olvasni néhány véleményt ezeknek a határozásával kapcsolatban.

Ja, és tényleg csak a hazai fajok jönnek szóba a területen, pár speckó északi vacak nem merészkedik le idáig.

Fel!

#6

RE: tippan

- Milyen külhoni növény? 14.07.2018. 23:13
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

Ennyire szálkás toklászú tippant nem határozok capillarisnak, de ezek csak az én elveim.

Fel!

#7

RE: tippan

- Milyen külhoni növény? 15.07.2018. 07:49
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

írtam, hogy lehet canina is, kevés az infó ...

Fel!



Látogatók
1 Fórumtag és 90 Vendég online:
regiusmarta

Fórum statisztikák
A fórumon 17317 topik és 72376 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).