#1

Mátra, csenkesz (=Festuca sp.)

- Milyen hazai növény? 21.06.2018. 10:01
- Kemény Dió | 5.506 Hozzászólás

Sziklán, 900 m-en. Erre szükítettem: (rubra, rupicola, ovina, pseudodalmatica, valesiaca).
Melyek zárhatók ki, melyek jönnek számításba?

Csatolt képek:

Javítva: 23.06.2018. 20:56 | Fel!

#2

RE: Mátra, csenkesz

- Milyen hazai növény? 21.06.2018. 11:26
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

hát, teszek egy sokadik kísérletet arra, hogy javasoljam a fotóról kis-csenkesz határozás mellézését: ez így nem megy

a felsoroltakból jó eséllyel ki lehet zárni pár fajt (rubra, valesiaca), nem is ez a gond, hanem hogy ezeknek más a dimenziója, mások a jellemzői, mint amit egy fotón vissza lehet adni

olyan ez, mint hagymásokat határozni télen

ráadásul a hazai csenkeszek sora messze nem világos és tisztázott, vannak kérdőjelek, és számos olyan, amit még hozzá lehetne tenni

Fel!

#3

RE: Mátra, csenkesz

- Milyen hazai növény? 21.06.2018. 12:35
- Kemény Dió | 5.506 Hozzászólás

Köszönöm. Én a fotó-tájegység-termöhely hármas alapján gondoltam a további szükítést. A lokalitás a híres Sas-kö volt, amiröl nem kizárt, hogy készült megbízható cönológiai felmérés, amelyben vélhetöleg nem túl számos Festuca szerepel. Ha a Füvészkönyv rendszere használhatatlan, akkor nem lehet mit tenni.


Javítva: 21.06.2018. 12:35 | Fel!

#4

RE: Mátra, csenkesz

- Milyen hazai növény? 21.06.2018. 12:46
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Nem hinném, hogy használhatatlan, szerintem bosna csak arra gondol, hogy mérni kell, meg mikroszkopizálni, meg bizonyos dolgokat nehéz fotóról megítélni. (Például egyébként a színeket is, mert a vaku, vagy a kompakt gépekbe épített "photoshop" teljesen eltorzít mindent, hogy "jobban nézzen ki".)

Fel!

#5

RE: Mátra, csenkesz

- Milyen hazai növény? 21.06.2018. 17:26
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

a Füvészkönyvebn akadnak olyan részek, amit jobban is meg lehetett volna írni (a Gramineae sem egy műremek), de ha megnézed, a csenkeszeknél ilyesmi bélyegek szerepelnek:
toklász hossza, füzérke hossza, szálka hossza, szklerenchimakötege formája, száma, levélkeresztmetszet tizedmilliméter pontossággal - őszintén, a fotókon ebből mi látszódhat?

a hely, szubsztrát, társulás általában sokat segít a határozásban, de a csenkeszeknél még ez sem elég

Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 73 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17314 topik és 72368 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).