#1

elatine hungarica

- Botanikai tudakozó 30.05.2018. 16:07
- hakansukur | 189 Hozzászólás

Szeretném tisztázni, hogy ez a faj mennyire ritka itthon. A Kitaibela IV évf 1. számában van egy cikk amely rendkívül ritka növényként említi meg a fajt, Azonban rákeresek a googleban és itt (https://www.bfnp.hu/hu/magyar-latonya-elatine-hungarica) meg itt (http://www.bekesmegye.com/bekes-megye-hi...atine-hungarica-) is azt írják hogy gyakori. Akkor most mi is a helyzet? A Kitaibelaban megjelent 20 év alatt ennyire elterjedt vagy pedig a fenti cikkekben összetévesztik a fajt egy másik elatine-nel?

Fel!

#2

RE: elatine hungarica

- Botanikai tudakozó 30.05.2018. 16:23
- retek | 2.168 Hozzászólás

Molnár V. Attilának volt asszem cikke, de blogbejegyzése is a látonyafajokról, ha jól emlékszem. Egyébként a látonyák ritka növényfajok, lehet hogy közöttük a leggyakoribb ez a faj. De ez most ilyen emlékfoszlány volt. Nincs tapasztalatom, elég sokat kerestem a Dél-Alföldön, lakóhelyem környékén a belvízfoltokon, de nem találtam. Egyébként nagyon csapadékos év is rég volt már...

Fel!

#3

RE: elatine hungarica

- Botanikai tudakozó 30.05.2018. 16:46
- cypraea | 749 Hozzászólás
Fel!

#4

RE: elatine hungarica

- Botanikai tudakozó 30.05.2018. 17:41
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Nagyon függ az adott évtől, és régebben nem is keresték annyira.

Én csak azon szoktam elgondolkozni, hogy ha egy botanikus rendszeresen végigjárogatja egy adott területen a potenciális élőhelyeket, akkor vajon nem terjeszti-e el a növényt a bakancsára tapadt sárral?

Fel!

#5

RE: elatine hungarica

- Botanikai tudakozó 30.05.2018. 20:45
- hakansukur | 189 Hozzászólás

Értem, köszönöm a válaszokat. Csak nekem a Kitaibelabol ugy jött le mintha extrem rarely lenne de ezek szerint csak nincs a középpontban illetve nem minden évben jön elő. Azért a Kab hegy nekem fura lelőhelynek tűnik de hát nemzeti park oldalán jelent meg a cikk gondolom alaposan utánanéztek

Fel!

#6

RE: elatine hungarica

- Botanikai tudakozó 30.05.2018. 21:09
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Nem a Kab-hegyen van, hanem a közelében, egy szántó szélén, egy csapadékos években feltöltődő, mélyebben fekvő, lapos területen.

Fel!

#7

RE: elatine hungarica

- Botanikai tudakozó 31.05.2018. 13:50
- retek | 2.168 Hozzászólás

Most néztem végig a blogbejegyzéseket, MVA a doktori értekezésében bővebben ír a magyar látonyáról, fel is vannak sorolva az akkori ismert (történeti, recens) előfordulásai.


Javítva: 31.05.2018. 13:50 | Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 57 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17314 topik és 72366 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).