#1

Érd-Ófalu, Duna-part

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 05.03.2011. 18:10
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Itt bóklásztam ma: Érd, Duna-part

Hát egyelőre nem sok növénnyel lehetett találkozni, viszont a hóvirágok már rég teljes pompában vannak és a csillagvirágok is startra készen várják a tavaszt, ráadásul helyenként már egy-két keltike is keleget, úh. hamarosan be fognak kékülni ezek a mostani szürke képek...

Úgy láttam elkezdtek valami tanösvényfélét is kialakítani a területen, de egyelőre még csak a táblák vannak készen, szövegek még nincsenek... úh. így most kicsit hülyén néznek ki, de majd biztos jó lesz, ha elkészül.

Csatolt képek:

Javítva: 06.03.2011. 10:25 | Fel!

#2

RE: Érd-Ófalu, Duna-part

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 12.03.2011. 21:41
- mobe | 1.181 Hozzászólás

Ma délelőtt bemerészkedtem Lila Pereszke felségterületére.

Lassan elnyílik a hóvirág, a ligeti csillagvirág viszont már szépen nyílik.

Csatolt képek:
Fel!

#3

RE: Érd-Ófalu, Duna-part

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 14.03.2011. 18:57
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Érdemes néha bemerészkedni, mert hamarosan nyílnak majd a keltikék és a nyári tőzikék is!

Fel!

#4

RE: Érd-Ófalu, Duna-part

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 15.05.2011. 17:33
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Az előbb megint gyorsan beszaladtam a Beliczay-szigetre, gondoltam hozok egy-két "rendes" macskagyökeret (Valeriana officinalis subsp. officinalis) is a Galériába, de sajnos nagyon fújt a szél és ráadásul mindent fehér szőrbunda borított a nyárfáknak köszönhetően, úh. nem sikerült normálisan lefotózni...

Viszont megnéztem a pár napja frissen átadott tanösvényt is (egy részét)... hát ööö... izé... nem néztem meg mindegyik táblát, de szerintem némelyiknek kissé szerény az információtartalma, de hát egy újszülöttnek minden vicc új alapon talán valaki majd lehet tényleg tátott szájjal fog állni előttük... Vagy ha elviszi az egészet a következő árvíz, akkor jövőre esetleg lehet csinálni még jobbat!

Csatolt képek:

Javítva: 18.04.2012. 20:09 | Fel!

#5

RE: Érd-Ófalu, Duna-part

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 15.05.2011. 17:35
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Pfff, meg lett "erdei tornapálya" is... na ezektől viszont sajnos engem az idegbaj kerülget... nem tehetek róla, de valahogy nagyon haszontalannak érzem...
Mondjuk eleve nem vagyok különösebben tanösvénypárti, mert szerintem a nevelést igenis az iskolában kell elkezdeni és/vagy vezetett kiráduló csoportokkal, nem kell a természetet is telepakolni "reklámtáblákkal", mert ha minden madarat, mókust, növényt kitáblázunk egy erdőben, akkor az tönkreteszi az egésznek a hangulatát... szerintem.
Na, és akkor ehhez jönnek még ezek a tornás táblák... hát ez meg aztán abszolút egy tesióra anyagába belefére, tök felesleges ilyesmivel belerondítani egy természetvédelmi terület hangulatába! Aki akar, az majd tornázik magától... talán tábla nélkül is meg lehet csinálni egy magastartást... szerintem.

De azért persze érdemes végigszaladni néha a területen, mert mindig van valami érdekes látnivaló, most például a kányabangiták, a fekete nadálytövek, a mocsári nefelejcsek és a torzsikaboglárkák virágoznak, de még egy-két elkésett nyári tőzikét is el lehet csípni! Meg lehet tornázni is...

Csatolt képek:

Javítva: 15.05.2011. 17:53 | Fel!

#6

RE: Érd-Ófalu, Duna-part

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 15.05.2011. 18:06
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Hát ja, ez a tornaösvény elég gáznak hangzik.... És lefogadom ez idáig volt vagy 2-3 milla alsó hangon...., plussz amit még nem fényképeztél le...

A tanösvényt nem értem miért ellenzed. Az jól hangzik, hogy az iskolában oktatni ezeket a dolgokat, de egyrészt bilibe lóg..., másrészt meg aligha lenne értelme, hisz terepen egyrészt sokkal könnyebben megjegyzi/megérti az ember, másrészt érdekesebb és életszerűbb.

Továbbá a tansövény remek módszer arra, hogy felhívja a természeti értékek létezésére a figyelmet. Mindenki hallott már a természetvédelemről, hogy van olyan..., "valami állatvédelem, meg hogy ne szemeteljünk...", de ha valóban van információ a táblán, pár szóban, érthetően..., akkor legalább az ember arról is hall, hogy természetvédelmi értékek is léteznek, hogy Magyarországon is vannak orchideák, hogy növénytársulás, hogy a fajok tűnnek el és hogy mi ennek az oka, hogy lehet tenni ellene..., stb.

A főváros környékén gondolom van tanösvény mindenfele, de nálunk Kiskunhalas 30 km-es környékén nincs, és az embereknek tényleg fogalmuk sincs a természetről. Éppen ezért tervezünk egy tanösvényt egy még megmaradt mocsár szélében. Az egy dolog, hogy szerintem az első héten a táblák egy rész el fog tűnni, másik részét a helyi gazdálkodók fogják tönkre tenni..., de legalább a megnyitón lesz pár ember, aki hallani fog arról, hogy egy országos jelentőségű TT van a város területén.... Higgyétek bármelyik halasi embertől kérdeztem, hogy tudja-e hol van a Fejeték-mocsár, senki nem tudta...., pedig tényleg a város szélén van, és már 19 éve védett.

Ja és az tök általános, hogy akárhol járok, és próbálom felkutatni a védett területet, a helyiek nem tudják, hogy miről is érdeklődök. Tegnap Cserkút határában voltam így, kérdeztem egy öreg őslakos bácsit, és hát mondta, hogy van valami külszíni feltárás, amit érdemes megnézni, de a természetvédelmi területről nem is hallott. Aztán rájöttem, hogy a telkével határos..... Majd rakok fel képeket a héten. Nagyon jó hely!


Javítva: 15.05.2011. 18:09 | Fel!

#7

RE: Érd-Ófalu, Duna-part

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 15.05.2011. 18:21
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

12 millióba került... most olvastam...

(A tanösvényekkel (ill. egy részükkel) az a bajom, amit leírtam... ha pl. egy csodaszép erdő tele van rakva táblákkal, és csak felcímkézett madarak repdesnek benne, akkor oda az egésznek a hangulata... pedig az lenne a lényeg, hogy valaki "ráérezzen" a hangulatára és eleve úgy menjen oda (legközelebb), hogy tudja mi az a mocsári gólyahír... )


Javítva: 15.05.2011. 18:24 | Fel!

#8

RE: Érd-Ófalu, Duna-part

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 09.10.2011. 18:12
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

No, pár napja megint jártam a Beliczay-szigeten, és ilyen nagyon szép sárga gévagombákat láttam! Szerencsére volt pár fiatal is, úh. abból lett az ebéd... egész jó!

Sajnos amúgy szinte mindent ellepnek a tömegesen virágzó, kissé lisztharmatos amerikai őszirózsák, úh. nem sok fotózásra érdemes növénybe botlottam... bár őszintén szólva nem is nagyon keresgéltem, mert hamar elüldöztek a lódarazsak...

Csatolt képek:

Javítva: 09.10.2011. 18:15 | Fel!

#9

RE: Érd-Ófalu, Duna-part

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 09.10.2011. 20:50
- Zázrivá | 39 Hozzászólás

Az feltűnt-e hogy milyen alacsony a Duna?

Fel!

#10

RE: Érd-Ófalu, Duna-part

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 09.10.2011. 21:23
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Aha, bár csak egy helyen mentem le a partig...

Fel!

#11

RE: Érd-Ófalu, Duna-part

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 18.04.2012. 19:53
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Délután gyorsan körbenéztem, hogy mi újság van a Beliczay-szigeten... és alig ismertem meg a szokásos útvonalamat, mert több nagy részen is eltűnt mellőle az erdő... nemesnyár volt, nyilván lecserélik ill. kell ártéri gyep is és ez még jól is alakulhat, de most mégis valahogy olyan szomorú látványt nyújt a sok friss tarvágás, meg keréknyom. És a csatornák is ki lettek pucolva, úh. azok partvonala is elég "nyers" most.

A csillagvirágokat és a keltikéket sajnos már régen lekéstem, nyári tőzike még akad, de most leginkább a ragadós galaj élénkzöldje borít be mindent és sajnos lassan sarjadnak az amerikai őszirózsák is. Azért persze volt pár érdekesség is, pl. én még eddig nem láttam itt réti kakukktormát (Cardamine pratensis subsp. pratensis), de most találtam egyet a parton az árvízi törmelék és szemét között botorkálva. Meg láttam egy nagyon jópofa zsiráfnyakú kis állatkát is...

P.S.: a gombafelhozatal itt is siralmas, mindössze egy nyomorult tintagombát találtam...

Csatolt képek:

Javítva: 08.05.2013. 14:48 | Fel!

#12

RE: Érd-Ófalu, Duna-part

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 19.04.2012. 11:32
- retek | 2.168 Hozzászólás

A zsiráfnyakú az tevenyakú, remélem egyszer meg tudom nézni én is ezt a helyet egyszer...

Fel!

#13

RE: Érd-Ófalu, Duna-part

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 19.04.2012. 12:38
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Aha, szóval tevenyakú... majdnem eltaláltam... köszi!


Javítva: 29.09.2012. 11:12 | Fel!

#14

RE: Érd-Ófalu, Duna-part

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 29.09.2012. 11:38
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Újabb helyzetjelentés a területről:

A csatornák kipucolása úgy tűnik bevált, mert szépen folydogál itt-ott a víz és soha nem látott mennyiségű (és méretű) békával lehet találkozni. A csatornák partvonala azonban még mindig úgy néz ki, mintha bombával tisztították volna ki őket, lágyszárúak eltűnve, fásszárúak összetörve, félredobva, elég lehangoló még akkor is, ha a zöld juhart annyira nem sajnálja az ember...

A sövényszulák (Calystegia sepium) és a mindent elborító amerikai őszirózsák (Aster lanceolatus agg.) azért próbálják eltakarni a tájsebeket és a nyárfák is minden megtesznek azért, hogy az oda nem illő épületeket szépen lassan elrejtsék. Az őszirózsák között nem sok mindent lehet megtalálni, de azért sikerült egy megfáradt őszi kikericset (Colchicum autumnale) kiásni alóluk és lefotózni ill. találtam egy "földtoló csiperke" csapatot is.

Szerencsére azért vannak a területen olyan növények is, amelyek könnyedén kilátszanak az őszirózsa-tengerből, nagyon jópofák pl. a pemete-gyöngyajak (Leonurus marrubiastrum) 1,5-2 métres "pomponos" kórói, a hosszúlevelű veronika (Pseudolysimachion longifolium) sudár kórói, vagy az ádáz (Aethusa cynapium) elszáradt, terméses bokrai és a fekete nadálytövek (Symphytum officinale) is elég jól tartják a frontot az őszirózsák ellen...

Csatolt képek:

Javítva: 29.09.2012. 12:03 | Fel!

#15

RE: Érd-Ófalu, Duna-part

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 29.09.2012. 11:58
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Az őszirózsák legnagyobb ellensége a területen azonban egy honfitársuk, a parti szőlő (Vitis riparia), ami nem csak a talajt, de a fákat is kíméletlenül beborítja... bár közben kétségtelenül remek őserdei hangulatot varázsol és tovább színesíti a fák őszi lombját.

A tan- és tornaösvény úgy tűnik viszonylag jól megúszta az idei szezont, mindössze 1 táblát vesztett az idei oktatás vs. gyerekek csatában... az "Erdei viselkedés szabályai" tábla volt az idei áldozat, ez valakinél annyira kicsapta a biztosítékot, hogy átfirkálta, kiszedte, szétszedte, összetaposta, és végül felgyújtotta... A tábla azonban bizonyára hősiesen küzdött, mert a harchoz sok étel és ital utánpótlásra volt szüksége a támadónak, melyek maradványait szintén otthagyta a tábla körül szétszórva.

Hát, remélhetőleg ha erre az "erdei iskolának" szánt pihenőrészre oktatóval jönnek a gyerekek, akkor a tanár azért nem fog hasonló sorsra jutni, ha megemlíti az erdei viselkedés szabályait...

Csatolt képek:

Javítva: 05.10.2012. 20:57 | Fel!

#16

RE: Érd-Ófalu, Duna-part

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 12.03.2013. 20:00
- barkócza | 2.015 Hozzászólás

A múltheti túra zárófelvonása egy csillagvirág-élőhely meglátogatása lett volna, de sajnos, nem találtuk meg. Pereszke kompenzációként fölajánlott egy érdi kalauzolást. Így ma kissé korábban meglógtam a munkából, és célbavettük a Beliczay-szigetet.

Én itt még nem jártam. Gondoltam, hogy lesz sok csillagvirág, és Pereszke fog elvezetni a titkos helyre. Arra viszont álmomban sem számítottam, hogy az egész, másfél négyzetkilóméteres szigetet szinte egyenletesen sűrűn borítja a kék csillagvirág-szőnyeg - túlzás nélkül többmilliós az állomány. Különböző változatokat láttunk, kéket, rózsaszínt, fehéret, és egy lilást, feltűnően nagy porzóval. Nyíltak még a hóvirágok, és indultak a keltikék is. Pereszke emlékezett egy zöldcsíkos hóvirág-csoportra is, de azt nem találtuk meg. Ennél viszont sokkal érdekesebb dolgot szúrt ki Pereszke, mégpedig klorofilmentes keltikét.

Sötétedés előtt átugrottunk a Tétényi fennsíkra is, ahol sikerült virágzó kökörcsint és héricset találnunk, az erős alkonyodás ellenére le is tudtuk fényképezni. A szirtőrrel és a ködvirággal nem kísérleteztünk már.

Csatolt képek:

Javítva: 12.03.2013. 20:02 | Fel!

#17

RE: Érd-Ófalu, Duna-part

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 12.03.2013. 20:21
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Jaja, senki ne induljon útnak egyedül, mert csak nagyon szakképzett túravezető tudja megtalálni a "titkos csillagvirág-lelőhelyet" a szigeten!

(Na jó, igaza van Barkóczának, szerintem most még egy légifotón is totál kék lenne az egész terület... a mennyiséget jól jelzi, hogy bár nem nagyon gázoltunk be közéjük, mégis bokáig "csillagporosok" (csillagvirág-virágporosok) lettünk... )

Bár most nem találtunk "tőzikének öltözött" hóvirágokat, de azért a múltkor sikerült egyet megörökítenem, ilyen csíkosakat kerestünk most is: Galanthus nivalis

Csatolt képek:

Javítva: 14.03.2013. 15:23 | Fel!

#18

RE: Érd-Ófalu, Duna-part

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 24.04.2013. 16:02
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Reggel gyorsan elugrottam megnézni mi újság van a tőzikékkel, de sajnos idén viszonylag kevés van belőlük, emlékeim szerint régebben voltak egész "fehér foltok" is a területen, de most inkább csak itt-ott lézeng egy-egy csokor... valószínűleg kicsit megviselte őket a tavalyi élőhely átalakítás és még nem szokták meg az új helyeket... idővel azért majd remélem helyreáll a rend.

A szigeten tett legújabb látogatásom sajnos nem sikerült túl jól, növényfotók helyett az alábbi - szigetről származó - táblákkal tudnám illusztrálni:

- elindultam a szigetre megnézni a tőzikéket... majd hirtelen érdekes, rózsaszín kerek repkényekbe botlottam, aminek nagyon megörültem...



- körülnéztem van-e még valami érdekes a nyakig érő ragadós galaj szőnyegben, de nem találtam semmit...



- egy kidől fatörzsön ígéretes mohákra bukkantam, amiket megnéztem közelebbről... de kiderült, hogy egy sikló is épp azokat nézegette, úh. jól megijesztett...



- azért persze elkezdtem lefotózni a mohákat, de sajnos közben egy csomó csípős hangya mászott a lábamra... miután nagy nehezen leráztam őket, visszamentem a hangyamentes ösvényre és ott mendegéltem tovább...



- sajnos nem figyeltem eléggé, mert egy aljasul kiálló faágban megbotlottam és úgy elestem, hogy még a fényképező is repült vagy 1 métert előre, de szerencsére nem lett baja... én viszont alig tudtam feltápászkodni...



- na ezek után már csak arra tudtam gondolni, hogy irány előre vissza a kocsihoz, de sajnos a visszafelé vezető út pont elég sáros volt, úh. nehéz volt rajta átkelni...



- ráadásul útközben már egy-két idegesítő légyszerű valami is üldözőbe vett, nem győztem őket elhajkurászni...




- de aztán szerencsére futólépésben visszaértem a kocsihoz, ahol nagyon megörültek nekem, hogy végre felszabadul egy parkolóhely...


Javítva: 24.04.2013. 19:06 | Fel!

#19

RE: Érd-Ófalu, Duna-part

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 24.04.2013. 17:14
- barkócza | 2.015 Hozzászólás

Tetszett!!!!!

Fel!

#20

RE: Érd-Ófalu, Duna-part

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 24.04.2013. 17:49
- mobe | 1.181 Hozzászólás

Nagggyon jóóó!


Fel!

#21

RE: Érd-Ófalu, Duna-part

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 24.04.2013. 18:49
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Na jó, azért van pár kép is... (vicces, hogy a "Nemesnyár" c. tábla körül most pont nagyjából teljesen eltűnt a táblán említett nemesnyár-erdő...)

Csatolt képek:

Javítva: 24.04.2013. 19:02 | Fel!

#22

RE: Érd-Ófalu, Duna-part

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 24.04.2013. 18:53
- barkócza | 2.015 Hozzászólás

Kucsmagomba nem volt?

Fel!

#23

RE: Érd-Ófalu, Duna-part

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 24.04.2013. 18:59
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Nem, (a repkényeken kívül) mindössze egy kevés nyár-fagombát találtam...

Csatolt képek:

Javítva: 24.04.2013. 19:00 | Fel!

#24

RE: Érd-Ófalu, Duna-part

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 08.06.2013. 20:48
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Reggel elugrottam megnézni mi a helyzet... nos, a Beliczay-sziget gyakorlatilag eltűnt, hiába kerestem a szokott helyén, nem volt ott... a békák viszont még megvannak és eszméletlen hangos örömködéssel úszkálnak a "vízipipacsok" , "vízifenyők" és egyéb, számukra bizonyára ismeretlen növények között!

A gát egyelőre még bírja, de helyenként azért komoly vizes foltok is vannak a túloldalán és persze a 2,5 méteresre megnőtt - amúgy szerintem csodaszép - szamárkórók is jelzik, hogy azért nincs túl nagy szárazság a mentett oldalon sem...

P.S.: vajon a tornatanösvényen van úszós tábla?

Csatolt képek:

Javítva: 08.06.2013. 21:16 | Fel!

#25

RE: Érd-Ófalu, Duna-part

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 21.02.2015. 20:15
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Jelentem, éledeznek az első idei csillagvirágok! És a hóvirágfoltok is szépen alakulnak...

Csatolt képek:

Javítva: 21.02.2015. 20:16 | Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 95 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17317 topik és 72376 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).