#1

Hypericum dubium?? (=Hypericum dubium, Hypericum perforatum)

- Milyen hazai növény? 12.08.2017. 14:41
- Mike | 351 Hozzászólás

Sziasztok, a végeken a kaszálóréteken találom mindenhol ezt az orbáncfűt/fűket. A "klasszikus" H. perfiliatum-tól eltérő, az egyből látszik. Nagyon változatos, a H. perfoliatumhoz közeli példányok mellett a maculata felé mutatók is vannak. A száron lécek többnyire 2 odaliak, de találtam 4-est is internodiumban. A virágok mind jó nagyok, aranysárgák, többnyire fekete pontozott szegélyűek, de nem mind. A csészék, hol nagyobbak, mind a bimbó, hol rövidebbek, egyik hegyes, másik tompa, a száron van oldalhajtás, meg nincs is, ha van, többnyire azon is van több virág. Az ÚFK azt írja: Nehéz a H maculatum agg.-hoz átmenetet képező alakok azonosítása - ez lenne az? Azt nem hinném, hogy több faj lenne. Szóval sto eta? (az eta sto válaszokat nem fogadom el)


Javítva: 13.08.2017. 09:17 | Fel!

#2

RE: Hypericum dubium??

- Milyen hazai növény? 12.08.2017. 19:11
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

az első kettő dubium, a második kettő perforatum

az előbbi a ny-dunántúli réteken nem ritka, maculatum ott nincs is (és az nem is ilyen csészéjű)


Javítva: 12.08.2017. 19:11 | Fel!

#3

RE: Hypericum dubium??

- Milyen hazai növény? 12.08.2017. 20:49
- Mike | 351 Hozzászólás

Kösz, ettől féltem, nem akartam minden példányon minden bélyeget végignézegetni. Nekem a száraz gyepekben, gyomos szegélyekben lévő egyforma megjelenésű, kisebb virágúak voltak a H perfoliatum-ok (mint a képen). Az is zavart, hogy a Simon határozóban nagyon más nevek és felosztás van, abba rendszerbe a H. perf. alá a réti a ssp. latofolia-ba, a képen lévő az ssp. angustifolia-ba beilleszthető volt.
Akkor az felejtős.

Fel!

#4

RE: Hypericum dubium??

- Milyen hazai növény? 12.08.2017. 21:31
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

szerintem nem ennyire tragikus a helyzet

a csésze jó bélyeg (messze a legjobb) a 3 fajra (perforatum, dubium, maculatum), a többi bélyeg elég esetleges

jóval kevesebb a hibrid, mint ahogy azt korábban sugallták, de mivel elég nagy a fenológiai és ökomorfológiai változatosság, bele lehet futni elgondolkodtató egyedekbe

a Zala-völgyben a H. dubiumnak nagy állományai vannak, kiszáradó lápréteken, de mocsárréteken, hegyi réteken is

Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 72 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17318 topik és 72378 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).