#1

Orchis (=Orchis militaris)

- Milyen hazai növény? 21.05.2017. 13:09
- cypraea | 750 Hozzászólás

Richter 1890-ben leírta az Orchis militaris és Orchis tridentata hibridjét Orchis x canuti K. Richt. néven. A hibrid akkor még interspecifikus hibrid volt, de miután a tridentata már átkerült a Neotinea genusba, már intergenerikusnak számít. Irodalma rendkívül szegényes, igazából sem korrekt leírást, sem korrekt képet nem találni róla. A neten szinte csak cseh oldalakon szerepel, az ottani képek egyértelműen tridentatanak felelnek meg, nem tudom, mi alapján tekintik azokat hibridnek? Hazai adata Bükkzsércről, a Kerek-dombról van még 1995-ből, de leírást arról sem találni. A Kretzschmar et al. féle "The Orchid Genera Anacamptis, Orchis, Neotinea" monográfiában a kétes hibridek között szerepel, kép nincsen róla. (Sőt, a tartalomjegyzékben említett 410. oldalon nincs is említve ...).
Tegnap a Vértesben sok militaris között láttam ezt a példányt. Kicsiny, talán 10 cm magas tő, igen szokalan virágmorfológiával. A mézajak tiszta militaris, de a lepelsisak engem a tridentatara emlékeztet: kívül is csíkozott, erősen kihegyesedő. Szerintem csak szokatlan, törpe militaris, de ha létezik az O. x canuti, én kb. ilyennek tudnám elképzelni. Nem is hasonlít a neten látható cseh, x canutinak aposztrofált tridentatakhoz. Kíváncsi vagyok a véleményetekre.

Csatolt képek:

Javítva: 25.05.2017. 11:13 | Fel!

#2

RE: Orchis

- Milyen hazai növény? 22.05.2017. 07:24
- Mike | 351 Hozzászólás

Sztem ez egy sima militaris, a tridentata jegyeket nem látom benne.

Fel!

#3

RE: Orchis

- Milyen hazai növény? 24.05.2017. 22:34
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

Nem vagyok nagy "orchideológus", de szerintem is egy kis termetű militaris, mintha láttam is volna már ilyet.

Fel!

#4

RE: Orchis

- Milyen hazai növény? 25.05.2017. 07:59
- cypraea | 750 Hozzászólás

Igen, ahogy írtam, szerintem is az, de furcsa a kívül csíkozott lepelsisak, ami nem jellemző militarisra.

Fel!



Látogatók
1 Fórumtag és 83 Vendég online:
regiusmarta

Fórum statisztikák
A fórumon 17317 topik és 72376 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).