#1

Valamilyen Pulmonaria? (=Pulmonaria mollis agg.)

- Milyen hazai növény? 10.04.2017. 00:17
- Csukoka | 2.286 Hozzászólás

Segítéget szeretnék kérni, ti. fogalmam sincs, ez melyik Pulmonaria faj lehet? Ilyet még nem láttam, nem P. mollissima, más a levele. Mivel magashegységi vagy erdélyi tapasztalataim nincsenek, jó lenne, ha valaki segítene. De a fotó hazai, andezit törmeléken, északi kitettségben néhány tő virágzott.

Csatolt képek:

Javítva: 17.04.2017. 00:27 | Fel!

#2

RE: Valamilyen Pulmonaria?

- Milyen hazai növény? 10.04.2017. 07:39
- Kemény Dió | 5.505 Hozzászólás

Szerintem mollissima. Mitöl más a levele?

Fel!

#3

RE: Valamilyen Pulmonaria?

- Milyen hazai növény? 10.04.2017. 20:30
- Csukoka | 2.286 Hozzászólás

A levelei szárölelők voltak és szélesebbek, a virágzat tömöttebb, nem laza, a szőrzete sem lágy, inkább érdes. Virágzat: nem volt jellemzője, hogy a párta piros. Ahol ez a néhány tő él, az mészkerülő tölgyes vágásterülete. Jobban emlékeztetett a dísznövény Pulmonaria-ra, mint a közismert P. mollissima-ra. De nincs a közelben lakott terület, hétvégi házak sem. Bár lehet, hogy a P. mollissima valamelyik alfaja vagy változata, sajnos nincs meg nekem a Soó Boraginaceae kötete. Egy biztos: nem "átlagos" P. mollissima, már ha valóban az.


Javítva: 10.04.2017. 20:32 | Fel!

#4

RE: Valamilyen Pulmonaria?

- Milyen hazai növény? 10.04.2017. 22:39
- Csukoka | 2.286 Hozzászólás

Mivel erdészeti út közelében van, ahol rendszeresen járnak a kerékpáros túrázók, sőt külföldi csoportok is, megnéztem, mi is lehetne, ha nem hazai faj. Természetben a hegyi tüdőfű (Pulmnaria montana) él, vagy pedig a termesztésben levő Pulmonaria montana fajták közül valamelyik. Nyugat-Európában gyógynövényként termesztik.

Fel!

#5

RE: Valamilyen Pulmonaria?

- Milyen hazai növény? 11.04.2017. 10:19
- Kemény Dió | 5.505 Hozzászólás

Itt van egy átlagos mollissima, kevés pirossal, szárölelö levelekkel és tömött virágzattal:

Csatolt képek:

Javítva: 11.04.2017. 10:21 | Fel!

#6

RE: Valamilyen Pulmonaria?

- Milyen hazai növény? 11.04.2017. 23:12
- Csukoka | 2.286 Hozzászólás

Egy biztos, nem bársonyosak a levelei, nem szőrös, hanem érdes, egyáltalán nem átlagos P. mollissima.

Fel!

#7

RE: Valamilyen Pulmonaria?

- Milyen hazai növény? 12.04.2017. 07:31
- retek | 2.168 Hozzászólás

ha szabad hozzászólni én is mollisima-t tippelnék...egyénként ezek szoktak hibridizálódni?

Fel!

#8

RE: Valamilyen Pulmonaria?

- Milyen hazai növény? 12.04.2017. 13:10
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

A fajcsoport szintjén biztosan P. mollis agg. Ezen belül, úgy látom, van min. 3 kisfaj Közép-Európában: P. mollis s.str. (=P. mollissima?), P. collina, P. montana. A kérdés az, hogy ezek közül hova tartozik, ami a képen van. A Synopsis a montanát írja Stájerországból és a Kárpátokból, illetve említ magyar adatokat is (Sátor-hg, Eger), ezek hitelét viszont megkérdőjelezi. Nyilván fotóról nem lehet megerősítettnek venni egy ilyen taxon hazai előfordulását, de gondolatébresztőnek jó. Be kéne gyűjteni a növényt, és nézegetni a korábbi gyűjtéseket.

Fel!

#9

RE: Valamilyen Pulmonaria?

- Milyen hazai növény? 14.04.2017. 00:16
- Csukoka | 2.286 Hozzászólás

Nincs éppen könnyen megközelíthető helyen, de mindenképpen ki fogok menni és begyűjtöm. A herbinézést is be fogom tervezni. Köszönöm a tanácsokat.

Fel!

#10

RE: Valamilyen Pulmonaria?

- Milyen hazai növény? 15.04.2017. 22:34
- Csukoka | 2.286 Hozzászólás

Megnéztem újra a terepen. Az az érdekes, hogy lent, a patak menti kaszálóréten is megtaláltam és fotóztam, nemcsak fent a hegyoldalban, a vágásterületen. Közben kaptam kölcsön egy Soó kötetet is, ebben szinonimként szerepel a Pulmonaria montana subsp. mollissima név is.
Pulmonaria mollissima f. mollissima (eumollissima GUSUL. 1960), a tőlevelek széles-tojásdadok vagy hosszúkás-lándzsásak, 2-3 szor hosszabbak a szélességüknél, a szárlevelek háromszög-tojásdadok, széles-szíves vállúak, majdnem szárölelők.
P. mollissima f. (var.) pseudoangustifolia (GUSUL. 1960. sub P. montana) PAWL. 1963. (P. Clusii BAUMG. 1816). A tőlevelek hosszúkás-lándzsásak, 5-8 szor hosszabbak szélességüknél, a szárlevelek háromszög-lándzsásak, szívesvállúak, ülők.
Van választék...
Az első fotó a patak menti kaszálóréten, a második mészkerülő tölgyes vágásterületén készült.

Csatolt képek:

Javítva: 15.04.2017. 22:39 | Fel!

#11

RE: Valamilyen Pulmonaria?

- Milyen hazai növény? 18.04.2017. 09:14
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

Gondolom, be lett gyűjtve...

A "sima" mollissima mezofil kaszálókon normálisan előfordul.

Fel!

#12

RE: Valamilyen Pulmonaria?

- Milyen hazai növény? 18.04.2017. 22:59
- Csukoka | 2.286 Hozzászólás

Felmerült az is, hogy csak egy körön belül fordul elő ez a P. mollissima agg., a kör középpontjában több évszázados Castanea ültetvény van, amelynek eredete persze tisztázatlan. Körülötte a mészkerülő gyertyános-kocsánytalan tölgyesben is elvadult a Castanea sativa és magoncok is vannak. Akár külföldről is hozhatták a Pulmonariát a földes-gyökeres szaporítóanyaggal.

Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 44 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17314 topik és 72366 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).