#1

2016. - Mocsári kockásliliom (Fritillaria meleagris L.)

- Az "Év vadvirága" 09.01.2016. 19:38
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

....

Fel!

#2

RE: 2016. - Mocsári kockásliliom (Fritillaria meleagris L.)

- Az "Év vadvirága" 31.03.2016. 21:47
- ibatho (gelöscht)
avatar

Érdekes lehet ez a kép?

Csatolt képek:

Javítva: 13.05.2016. 19:21 | Fel!

#3

RE: 2016. - Mocsári kockásliliom (Fritillaria meleagris L.)

- Az "Év vadvirága" 13.05.2016. 10:09
- Mike | 351 Hozzászólás

Sziasztok, A kockásról írtam egy kis összeállítást egy tanulságos esettel fűszerezve.
itt olvashatjátok:
http://www.gocsejta.hu/index.php/112-az-ev-vadviraga
+ néhány idei kép

Csatolt képek:
Fel!

#4

RE: 2016. - Mocsári kockásliliom (Fritillaria meleagris L.)

- Az "Év vadvirága" 13.05.2016. 22:14
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Köszi a cikket, nagyon jó kis összefoglaló, élvezettel olvastam.

Egy apró megjegyzésem lenne csak. Szemet szúrt, hogy azt írod, a Flora Europeában a Fritillaria nemzetségnek 8 faja van, míg Görögországban 24, ami elég furcsán hangzik elsőre. Megnéztem, a Flora Europeában 23 faj szerepel, valószínűleg elírtad, vagy elnéztél valamit. A fennmaradó diszkrepancia magyarázható azzal, hogy azóta leírtak pár taxont új fajnak, valamint hogy a Törökország melletti görög szigetek, például Rodosz is kimaradt a Flora Europeából, azzal a felkiáltással, hogy növényföldrajzilag Kis-Ázsiához tartozik. (Az Azori-szigetek bezzeg benne van...)

Ami a svédeket illeti van egy jópofa legendájuk. Eszerint Kungsängen mezején nagy csata volt a dánok és a svédek között (elég sokat aprították egymást annak idején), és minden elesett dán helyén egy vörös és minden elesett svéd helyén egy fehér liliom nőtt. Mivel a csata nagy svéd győzelemmel zárult, ezért ritkák a fehér kockásliliomok.

Fel!

#5

RE: 2016. - Mocsári kockásliliom (Fritillaria meleagris L.)

- Az "Év vadvirága" 14.05.2016. 15:35
- Mike | 351 Hozzászólás

Köszönöm, igazad van, javítjuk a számokat. Viszont, ha hozzájárulsz és még lehet hozzányúlni az oldalhoz, akkor ezt a kis csata-sztorit betenném.
Amúgy néhány év alatt gps-szel végigjártam és feltérképeztem a dunántúli elterjedéseket, készül belőle a cikk, mármint egy tudományos az ismeretterjesztő után. Ebben a fajban itt dél-nyugaton nagyhatalom vagyunk.

Fel!

#6

RE: 2016. - Mocsári kockásliliom (Fritillaria meleagris L.)

- Az "Év vadvirága" 14.05.2016. 20:52
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Hát, a legenda nem áll jogvédelem alatt, úgyhogy a hozzájárulásom nélkül is nyugodtan bele lehet írni. :) A svéd Wikipedia oldalon is fenn van, csak kicsit bitorolni kell hozzá a nyelvet.

Azt írják még, például itt, hogy egyes források szerint id. Olof Rudbeck (róla és fiáról nevezte el Linné a Rudbeckia genust) hozta be a virágokat először az 1600-as években Hollandiából az uppsalai botanikuskertbe , ahonnan elterjedt. Először Linné publikálta 1745-ben Kungsängenről, ami Uppsala mellett van. Nem olyan ritka egyébként, főleg Stockholm és Uppsala környékén, ahogy írod is. És a svédek valóban nagyon szeretik.

Fel!


Látogatók
0 Fórumtag és 93 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17317 topik és 72376 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).