#1

Epipactis (=Epipactis cf. moravica)

- Milyen hazai növény? 28.08.2015. 19:34
- Rubescens | 350 Hozzászólás

Mai (2015.08.28.) fotók az Agár-tetőről, ez az egy tő volt egy vízmosás szélén. Virágoztatni idén már nem nagyon tudom, de holnap arra fogok járni ismét, ha le kellene fotózni még valamely részletét. Sok fajt láttam már, de a később (július végétől) virágzók közül elég keveset. Melyik faj(ok) lehet(nek)?

Csatolt képek:

Javítva: 04.09.2015. 20:32 | Fel!

#2

RE: Epipactis

- Milyen hazai növény? 28.08.2015. 21:05
- kispistike | 290 Hozzászólás

Csak érzésre leginkább albensis lehet, de így termésben a részletek se segítenek.

Fel!

#3

RE: Epipactis

- Milyen hazai növény? 28.08.2015. 22:29
- Rubescens | 350 Hozzászólás

Akkor jövőre kiemelt figyelmet fog kapni, albensishez eddig még nem volt szerencsém virágzáskor. Köszi!

Fel!

#4

RE: Epipactis (Epipactis cf. albensis)

- Milyen hazai növény? 31.08.2015. 17:15
- Mike | 351 Hozzászólás

Szia, gratulálok! Ez az E. moravica. Nagyon jó kis adat, a második a Bakonyból. Az első a Kapolcs mellett van egy kis patak mentén. Általában szereti, ha "belelóg a lába" a hideg friss patakvízbe. A baranyai élőhelye is patak mentén van az E. mecseknsis-szel együtt.
Én a kesztehlyi havasokban találtam, egy nem tipikus termőhelyen, kétszer jött eddig elő. Egy természetvédelmi őr (amúgy bogarász) is az idén megtalálta a balaton déli partja alatti erdőkben.
Jellegzetesek a kis kerek levelek melyek mindig hullámos szélűek. Az E. norden is hasonló, de ott (és az E. albensisnél is) a virágzat és a felső szátlevél fölött van még egy kis szárköz, az E. moravica virágzata szinte egyből a legfelső, murvaszerű levél fölött kezdőkik.
Az orchideaatlaszban nézd meg az E. albensis és ez közti különbséget is: ennek fehér és nem kihúzott a mézajka, s nincs zöld külső szegélye. A virágját még az E. helleborine ssp. minor (későn, nyíló alfaj/változat) virágaival lehetne összetéveszteni, de az idegenbeporzású, ez meg autogám.

Fel!

#5

RE: Epipactis (Epipactis cf. albensis)

- Milyen hazai növény? 31.08.2015. 21:39
- Rubescens | 350 Hozzászólás

Igazából mikor először megláttam, a relatíve nagy legalsó murvalevele alapján moravicát reméltem, de mivel nem láttam még élőben sem elbai, sem morva nőszőfüvet, felőlem bármelyik lehetett volna. Mindkettőt rendkívül szívesen lefotóznám :)
Szombaton újra arra jártam, gondosan szétszórtam a magjainak felét a legszimpatikusabb pontokon a vízmosás 20 méteres szakaszán, különös tekintettel az anyatő környékére. Jövőre szeretném virágzásban is elkapni, annak meg különösen örülnék, ha válogatnom kellene a legszebb tövek között... :) Akkor beírjam biztosra a moravicát, vagy kell neki azért egy cf.?

Fel!

#6

RE: Epipactis (Epipactis cf. albensis)

- Milyen hazai növény? 31.08.2015. 22:03
- kispistike | 290 Hozzászólás

Én ebben még magyarázat mellett se látom amit írsz, persze ebben jóval nagyobb a tapasztalatod, örülök, hogy itt vagy.

Fel!

#7

RE: Epipactis (Epipactis cf. albensis)

- Milyen hazai növény? 01.09.2015. 11:22
- Rubescens | 350 Hozzászólás

Jövőre meglesem virágzáskor, akkor majd 100%-os lesz, hogy mit láttam, addig rásütök egy E. cf. moravica-t.
Csak aztán nehogy cserbenhagyjon és ne hajtson ki jövőre...

Fel!

#8

RE: Epipactis (Epipactis cf. albensis)

- Milyen hazai növény? 01.09.2015. 12:45
- Mike | 351 Hozzászólás

A moravicát én is nehezen "láttam meg". A Prusa cseh orchideáskönyv segített, mert a fajleírás diagnózisa sem volt elég.
Most én is akarok egy weboldaltcsinálni, kitüntetett figyelemmel a nőszőfű bandára...
Addig is, meg egyébként is sztem nagyon érdemes nézegetni a német AHO oldalán az alábbi oldalt:
http://www.aho-bayern.de/epipactis/fs_epipactis_1.html
Még egy fontos dolog: a terméses magház alakja is fontos bélyeg, fotózzátok az elnyílt, korábban biztosan meghatározott fajok terméseit.
Több szerzőtől láttam hibrideket, néhány egymástól morfológiailag különböző fajnál (pl.: E. microphylla, E. artorubens) el is hiszem. De pl. E. helleborine x E. voethii, na azért annak a hibridnek a DNS markerét megnézném...

Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 41 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17314 topik és 72368 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).