18
Július
2020

Kerti érdeksségek 7. - Vancouveria planipetala Calloni

Néhány éve még el sem tudtam volna képzelni, hogy a borbolyák családjába lágyszárúak is tartoznak. Aztán Angliában megismerkedtem egy egész sor lágyszárú képviselőjével a családnak, melyek többsége kedvelt dísznövényként jelenik meg kertjeikben.



Vancouveria planipetala

A Vancouveria-val szinte teljesen véletlenül találkoztam. Hyde Hall-ban tea szünetre ballagván a téli borult szürkeségben az egyik ágyás szélén fura, örökzöld levelekre lettem figyelmes. Nem tudtam mire vélni, mivel névtáblája hiányzott, viszont levélzetének textúrája nagyon emlékeztetett a szintén rokon Epimedium-okéra. Gyorsan fel is ütöttem a Berberidaceae-nál az internetet és a könyvtárban is találtam hozzá könyveket, melyek alapján eltudtam indulni. Gyorsan ki is derült, hogy az Észak-Amerika nyugati partvidékén, Kalifornia, Oregon, Washington, British Columbia területén elterjed, erdei talajtakaró növények nemzetségével van dolgom. A nemzetségbe három faj tartozik, elterjedésük a fentebbi államok területére korlátozódik. A Tengerparti mamutfenyők (Sequoia sempervirens) egyik jellegzetes aljnövénye.



Vancouveria chrysantha

Rizómáikkal terjednek és könnyedén nagyobb foltokban letakarják a talajt. Kerti körülmények közt ezen tulajdonságukat ki is használjuk, hiszen a gyomok többsége nem tud versenyezni örökzöld levélzetük árnyékában. Május, június táján hozzák sárga vagy fehér virágzataikat (fajtól függően), melyek a levélzet fölé emelkedve igen aprók, de közelebbről megfigyelve őket, igen kedvesek. A V. planipetala esetében nagyon kellemes, kissé édeskés illatra is emlékszem, ami miatt rendszeresen látogatom növényemet ezen időszakban is. Szintén érdemes megemlékezni arról, hogy a virágzással egyidejűleg kezdenek megjelenni rajtuk új, friss leveleik, amelyek már önmagukban díszítenek.



V. chrysantha levélzete

Sajnálatos módon a hazai kertkultúrában nem igazán találkozni velük, holott szinte bizonyos, hogy jó mikroklímán, némi öntözés mellett jól tartható nemzetségről van szó.



« Botanikai kalandozások Skandináviában 31. - Arnica montana L.Kerti érdekességek 8. - Chloranthus fortunei (A. Gray) Solms »


További bejegyzések ebben a kategóriában Botanikai Fórum Blog
Több információ "Kerti érdeksségek 7. - Vancouveria planipetala Calloni"
Hírcsatorna alkalmazások





Látogatók
0 Fórumtag és 50 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17325 topik és 72400 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).