#1

Elymus elongatus (=Elymus elongatus)

- Milyen hazai növény? 28.09.2021. 08:38
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Harkakötöny, 2021.09.26.

Jól gondolom, hogy energiafűvel találkoztam? Viszonylag gyakran járok erre, feltűnt volna, ha régi bútordarab lenne. Ráadásul egy ritkábban járt szikes útszakasz mellett nőt. Arról mondjuk nem tudok, hogy energetikai célú ültetvény lenne a térségben, de akkor hogy kerülhetett ide? Takarmányozásra használhatják? Mennyire veszélyes inváziós faj?

Csatolt képek:

Javítva: 23.12.2022. 11:58 | Fel!

#2

RE: Elymus elongatus

- Milyen hazai növény? 28.09.2021. 11:13
- Kemény Dió | 5.505 Hozzászólás

Az Elymus elongatus egy feltehetőleg őshonos sziki növény. Nemesített változata az energiafű.

Fel!

#3

RE: Elymus elongatus

- Milyen hazai növény? 28.09.2021. 12:35
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Sőt még védett is, de Attila blogját olvasva, bennem felmerült, hogy az őshonos alapfaj helyett lehet a nemesített változatot találtam. Az mondjuk érdekelne, hogy a kettőt el lehet-e különíteni morfológia bélyegek alapján!

http://lengyel-attila.blogspot.com/2016/...-elongatus.html


Javítva: 28.09.2021. 12:35 | Fel!

#4

RE: Elymus elongatus

- Milyen hazai növény? 26.08.2022. 11:22
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Erről sikerült még valamit megtudni?

Fel!

#5

RE: Elymus elongatus

- Milyen hazai növény? 23.12.2022. 11:53
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

ennek a taxonnak (tágabb értelemben, ideértve a potenciális nemesített alakokat) egyáltalán nincs régebbi adata Magyarországról, sőt talán a Kárpát-medencéből sem, kb. a 70-as évekig - mindezt úgy, hogy egy rendkívül feltűnő faj, amit 120-al az autópályán elzúgva meg lehet határozni

"rejtett", pár évtizedes adatai aztán előjöttek, de igazán az elmúlt 10 évben lódult meg, most már kb Ausztria közepén tart, több hazai autópálya mellett dömping van belőle

más oldalról, azt nem látom, hogy melyik lenne az a hazai természetes sztyeppi társulás, ahol ennek a fajnak helye lenne, ahol botanikus nemzedékek elnézték volna a 19. századtól, hogy egy ilyen impozáns növény jelen van

a hazai felfedezés (vagy újrafelfedezés,, ahogy tetszik, Bagi-Székely, 2006) kommersz élőhelyekről közli (érdemes megnézni az ottani cönotabellákat), nem láttam olyan hazai feldolgozást, ami megmutatná, mit is csinál ez a növény az őshonos ponto-mediterrán areájában, semmit sem tudunk róla, de kitaláltunk és ápolunk egy homályos eredet-mítoszt

viszonylag ész nélkül védetté nyilvánították (mert ami pannon, meg sztyepp, az védett lesz, anélkül, hogy megvizsgálnánk) - pedig jó eséllyel valami hiányosa dokumentált hazai energianövény-történet mellékterméke --- kb ennyi a sztori

amit írtam, szubjektív vélemény, de csodálkoznék, ha messze lenne az igazságtól


Javítva: 23.12.2022. 11:54 | Fel!



Látogatók
1 Fórumtag és 42 Vendég online:
VTX6

Fórum statisztikák
A fórumon 17314 topik és 72366 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).