#1

Melyik hagyma? (=Allium cf. paniculatum)

- Milyen hazai növény? 12.07.2020. 23:49
- Kemény Dió | 5.506 Hozzászólás

Sziki élöhelyen nött, 1 volt belöle, ezért nem bántottam. Most látom, hogy Allium paniculatum mellett lehet A. oleraceum sarjhagyma nélküli alakja is. Vajon melyik a kettö közül?

Csatolt képek:

Javítva: 17.07.2020. 07:49 | Fel!

#2

RE: Melyik hagyma?

- Milyen hazai növény? 14.07.2020. 13:46
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Hát jó kérdés, én még nem találkoztam sarjhagyma nélküli A. oleraceum-mal, meg ilyen fehér és sokvirágúval sem... úh. szerintem A. paniculatum.

Fel!

#3

RE: Melyik hagyma?

- Milyen hazai növény? 14.07.2020. 20:03
- Kemény Dió | 5.506 Hozzászólás

Az sziken is él? A kistájban nincsen adata, a következö elöfordulás kb. 70 km-re van.
Itt van elég sok virágú: https://www.infoflora.ch/de/flora/allium-oleraceum.html


Javítva: 14.07.2020. 20:07 | Fel!

#4

RE: Melyik hagyma?

- Milyen hazai növény? 16.07.2020. 20:56
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

szerintem is inkább paniculatum, de jó lenne populáció-szinten tudni, hogy több példánynak sem volt virágzati sarjhagymája, vagy csak ennek az egynek ...

Fel!

#5

RE: Melyik hagyma?

- Milyen hazai növény? 16.07.2020. 21:04
- Kemény Dió | 5.506 Hozzászólás

Ez egytöves populáció volt, ha jól emlékszem pár száz méterre volt sarjhagymás oleraceum. Virágzatban amúgy teljesen egyformák?
A lelöhely Hortobágy, ami kiesik a paniculatum areajából.


Javítva: 16.07.2020. 21:09 | Fel!

#6

RE: Melyik hagyma?

- Milyen hazai növény? 16.07.2020. 21:18
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

hát, sajnos, szerintem egyformák (nagyon minimális anyag van a pontosabb elkülönítésükről, mert a komolyabb botanikával rendelkező országokban a paniculata nem fordul elő)

küldd el a képet Martin Duchoslav-nak (Olomouc-i egyetem), ő szerintem el fogja tudni dönteni

Fel!

#7

RE: Melyik hagyma?

- Milyen hazai növény? 16.07.2020. 23:30
- Kemény Dió | 5.506 Hozzászólás

Köszönöm a tippet, már meg is történt a levélváltás. A kérésben tud neki valaki segíteni? A faj védett, tehát itt engedéllyel rendelkezö intézmények gyüjthetnek csak.

I had a look on photos in my mobile phone and I think that plants on photos look like Allium paniculatum. In fact, using this name for Hungarian plants is not correct because true A. paniculatum occurs just on Ukraine and European part of Russia.

Presently, my student and me I trying to solve correct taxonomic position of C.European plants. I think that correct name will be A. paniculatum subsp..marginatum or A.. marginatum.

However, we suffer from limited number of localities and samples.
I would like to ask if you will be so kind and help us with sampling of this taxon.
I will be really obliged to you or your colleagues for help.
Could you sample either bulbs ( at least 5 plants) or seeds of this taxon and send samples in enevelope to me by post?
...

Anyway, I will be happy also for locations of this taxon in Hungary, i.e. specific localities with coordinates,for possible sampling...

Many thanks for your help and sorry to bother you...

Best regards,
Martin

Fel!

#8

RE: Melyik hagyma?

- Milyen hazai növény? 21.07.2020. 00:44
- Kemény Dió | 5.506 Hozzászólás

Soó is említi Ohatról, így elég hiteles.

Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 56 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17314 topik és 72368 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).