#1

D. maculata? - Skócia (=Dactylorhiza sp.)

- Milyen külhoni növény? 21.06.2018. 20:52
- Himantoglossum | 177 Hozzászólás

Sziasztok!
Dactylorhiza Skóciából. A területen réges-régi leírások alapján maculata is van, én rengeteg D. incarnata-t és pár elég jellegezetes D. purpurella-t találtam. Tiszta maculata-t nem találtam, ellenben ez a tő elég maculata-nak tűnik nekem, csak "nagyon rózsaszín" és a mézajak alakja is kissé szokatlan. Esetleg x. generációs hibrid? Vélemények?
Köszi!


U.I. A képminőség lehet nem a legjobb, telefonnal tudtam csak fotózni

Csatolt képek:

Javítva: 13.08.2019. 17:15 | Fel!

#2

RE: D. maculata? - Skócia

- Milyen külhoni növény? 21.06.2018. 22:42
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Szerintem nem tipikus maculata, legalábbis amik itt tömegével nőnek Skandináviában, nem egészen ilyenek. Erre gyakori faj, és ahol van, ott többnyire sok van.

Nem vagyok nagy szakértője ezeknek, inkább csak pár tipp:

Van egy foltos levelű, világosabb virágú változatata a D. purpurellának, ami var. majaliformis néven fut. Skóciában is van, itt van róla pár kép.

Ezenkívül van egy Dactylorhiza × latirella nevű incarnata x purpurella hibrid is, pár kép van róla a neten (pl. itt).

Fel!

#3

RE: D. maculata? - Skócia

- Milyen külhoni növény? 22.06.2018. 19:48
- Himantoglossum | 177 Hozzászólás

Köszönöm a tippeket. Most egy kicsit körülnéztem a neten, a D. x latirella-t én kizárnám, csakúgy mint a D. maculata x incarnata-t is (D. x carnea), szerintem nem nagyon van incaranta ebben a növényben. A var. majaliformis akár lehet, bár most elképesztő mennyiségű purpurella-t láttam (ezek mindenhol ott vannak) és igazából azért a jellegzetes purpurella elég más. Persze a variáció belefér gondolom.
Viszont elvileg van D. x formosa is (maculata x purpurella), az nem tudom mennyire lehetséges, de eléggé hasonlít rá.
Ezek a Dactylorhiza-k is tudnak elég bonyolultak lenni úgy érzem.


Javítva: 22.06.2018. 19:49 | Fel!

#4

RE: D. maculata? - Skócia

- Milyen külhoni növény? 30.06.2018. 18:14
- Himantoglossum | 177 Hozzászólás

Bár nem hinném hogy bárki is meg tudná fejteni ezeket a Dactylorhizákat azért a fejleményeket megosztom. Pár napja visszamentem a területre (2 héttel az előző után) és az eddig orchidea szempontol csak D. incarnata-val és purpurella-val meg N.ovata-val büszkélkedő dombtetői lápréten hatalmas mennyiségű (több ezer tő) D. fuchsii nyílik ahol legutóbb nyomuk sem volt. Szóval lehet hogy fuchsii hibrid lenne ez a jószág.....

Fel!

#5

RE: D. maculata? - Skócia

- Milyen külhoni növény? 02.07.2018. 00:16
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Borzalmas társaság, hatalmas káosz van a nevezéktannal, meg tényleg összevissza hibridizálódnak, és előfordulhat, hogy a típusos példányokat kell keresgélni az átmeneti alakok közt, és nem fordítva.

A Delforge könyv ezt a D. purpurella ssp. avagy var. majaliformist D. cambrensis néven hozza, és azt írja, hogy a purpurella és a maculata közti hibridogén alak is lehet. Többnyire tengerhez közeli helyen, dűnék közti lápos részeken fordul elő. Itt is írnak róla Szerintem eléggé hasonlít. Mondjuk a fuchsiit azt nehezen tudom ilyen helyen elképzelni, de az amúgy is majdnem maculata.. :)


Javítva: 02.07.2018. 00:17 | Fel!

#6

RE: D. maculata? - Skócia

- Milyen külhoni növény? 02.07.2018. 00:25
- Mike | 351 Hozzászólás

Az Anne and Simon Harrap féle Orchids of Britain and Ireland elterjedési térképei szerint Skóciában a Dactylorhiza fuchsii, D. maculata, D. purpurella, ill. az endemikus D. ebudensis él. A fotóidon lévő növényre itthon azt mondanám, hogy D. majalis. A könyv szerint Walesben és Észak-Skóciában él a D. purpurella ssp. cambrensis, aminek foltos a levele felül (dark spots all over the leaves). A neten ráguglizva nagyon hasonló képeket dob fel, mint a tiéd, sztem azt találtad, egyetértek Brenta által írtakkal. Még egy dolog: a könyv végén vannak térképek, számozott lelőhelyekkel(!!!!) és az ott ismert orchideafajokkal. Ha megnézed a te termőhelyedet, akkor lehet, hogy ott a megfejtés a fajlistában.


Javítva: 02.07.2018. 00:34 | Fel!

#7

RE: D. maculata? - Skócia

- Milyen külhoni növény? 02.07.2018. 12:22
- Himantoglossum | 177 Hozzászólás

Éppen ezért lepődtem meg én is hogy fuchsii-t találtam a helyen. De amúgy a lápréten ("raised bog" pontosan) Eriophorum, Drosera rotundifolia, Pinguicula vulgaris is nőtt, de ezen ősszetétel ellenére szerintem eléggé fuchsii volt minden ami arra nőt (azért csatolok pár képet a helyről, bár igazából nem lényeg) Amúgy Skóciának egyáltalán nem az északi részéről került elő, hanem Fife-nak a déli területéről, tengertől egy jó 10 km-re légvonalban egy víztározó mellett. Egész véletelnül lett meg, még csak nem is védett a környék.


A könyv pedig nekem nincs meg úgyhogy most az elterjedési térképet nemigen tudom megnézni hozzá.

Csatolt képek:

Javítva: 02.07.2018. 12:24 | Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 57 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17317 topik és 72373 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).